Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.12.13, 16:34   #11
bnaibrith
Üye

bnaibrith - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 25
Mesajlar: 22
Ettiği Teşekkür: 2
Aldığı Teşekkür: 62
Rep Derecesi : bnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerdebnaibrith Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Köpek Balıklarının Görünmezlik Kalkanı

KOPEK BALIKLARININ GORUNMEZLIK KALKANI
Çeşitli bilimkurgu eserlerinde ve filmlerinde karşılaşılan görünmezlik, son teknolojik çalışmalarla fantastik bir düşünce olmaktan uzaklaşmakta ve gerçeklik kazanmaya başlamaktadır. Önceleri bir hayal olarak düşünülen bu özellik, fizik kurallarına bağlı olarak gerçekleşir. Bilindiği gibi bir cismin görünür olması, o cismin kendi üzerine düşen ışığı yansıtmasına bağlıdır. Çünkü “görme” ya da “algılama”, bir cisimden yayılan ya da üzerine çarpıp saçılan elektromanyetik dalgaların algılayıcılara geri dönmesiyle gerçekleşen bir süreçtir. Bu temel bilgiden hareketle, bilim adamları görünmezlik için gerekli bilgileri toplamaya başlamışlardır. Görünmezlik sağlamak için uygulanacak olan fizik kuralı cismin elektromanyetik dalgaları saçmasını önlemek, dalgaların çarpmasını ya da çarpan dalgaların gelişigüzel saçılmasını engellemekle gerçekleşebilir. Herhangi bir cismin üzerine kaplanacak özel bir madde sayesinde cisimler görünmez kılınabilir. Nitekim bilim adamları yeni gelişmekte olan bir metamalzeme teknolojisi yardımıyla görünmezlik özelliği kazandıran bir kalkan oluşturmuşlardır.

Gorunmezlik Kalkani Fizik Kurallarina Bagli Olarak Calisir

Görünmezlik kalkanı; alıcı ve verici arasına konan metal bir silindirin elektromanyetik dalgaları görmesinin engellemesi ve böylece “görünmez” kılınmasıyla oluşur. Bu özelliğin oluşması için saklanmak istenilen cismin etrafı geliştirilen özel metamalzemelerle kaplanır ve böylece cisim belli elektromanyetik dalgalar içinde görünmez kılınır. Normalde metal bir yüzeyin üzerine gelen dalgaların saçılıma uğraması ve hatta arkasında gölge bırakması beklenir. Oysaki metal silindirin etrafına metamalzemeler kullanılarak örülen kalkan sayesinde elektromanyetik dalgaların yollarında hiçbir bozulma yaşanmaz. Böyle bir sistem sayesinde dışarıdan elektromanyetik dalgaların algılanması ve metal silindiri fark etmesi imkansızlaşır. Buraya kadar anlatılan, henüz laboratuvar ortamında ve bilimsel sergilerde tanıtılan görünmezlik kalkanını, bir köpekbalığı türü doğduğu ilk günden beri kullanmaktadır. Pek çok bilimsel buluş gibi bilim dünyasına ilham kaynağı olan “görünmezlik özelliği” bu balıkta zaten mevcuttur.
Doğa Bilimleri Derneği
__________________
bnaibrith isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bnaibrith'in Mesajına Teşekkür Etti