Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.01.14, 16:05   #2
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2209
Ettiği Teşekkür: 85359
Aldığı Teşekkür: 82599
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: 2014 Ötv Zammı Listesi

ÖTV nedir?

Açılımın kim biliyor? Ve bu vergi nasıl konulmuştur bilen varmı diye sormak geldi içimden.

Dolaylı vergilerden bir tanesidir. Ve toplam 20 maddeden oluşmaktadır.

İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV); belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir.

Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır. Ancak ülkemizde tıraş köpüğü gibi temel tüketim mallarından dahi alınmaktadır.

ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar.

Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır.

ÖTV aslında, 1950'li yıllardan başlayarak uzun yıllar uygulanan 'İstihsal Vergisi'nden başka bir şey değildir.

"İstihsal Vergisi: Türkiye’de gider Vergileri Kanunu ile düzenlenmişti. Konusu, yasada gösterilen bazı malların Türkiye’ de istihsal ve imali ile yurt dışından ülkeye ithal edilmesi idi. Vergiyi doğuran olay, vergiye konu maddelerin başkalarına teslimi veya kişilerin kendi imalathanelerinde kullanılmaları idi. Üretim veya ithal işlemini yapan da verginin yükümlüsünü oluşturuyordu. Ancak, Gider Vergisi’nin İstihsal Vergisi’ne ilişkin hükümleri 25.10.1984 tarihinde yasa ile kaldırılmıştır."

Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.

Aynı zamanda da dünyanın en çok eleştiri alan vergisidir.

Ve gelişmiş ülkelerde uygulanmaktadır.

Hüloggggğğğğ......

Döt kılı olduğunu sanan çok ender ve nadir bulunan endemik, kozmodelik, metasığırpomik canlıların yaşadığı ülkelerde de DKV uygulamasının da gelmesi lazım diye düşünüyorum.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.