Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.01.14, 14:05   #6
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1431
Ettiği Teşekkür: 29585
Aldığı Teşekkür: 32418
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Toplum Nereye Gidiyor

İçimizde yaşanılan çağın gerekliliklerinden biri olan teknolojiye karşı gelebilmek büyük bir zorluktur. ve mantıksızlıktır.

İnsanlara sunulan bu nimetten şikayet etmek mantıksızlıktır. Lakin bu nimetin sunuluş biçimi, kullanılışı eleştirilebilir.. mesela..

Akıllı telefonları aç kalanda alıyor zengin olanda alıyor bir statü haline geldi bu. Sistemin kendine özgü bir dayatması kendim için konuşuyorum akıllı telefonum yok ve almayı düşünmüyorum. Çünkü sunduğu şeyler sınırlı konuşmak veya sosyal portallarda onu bunu "like"lamak yada "retweet"lemekden başka birşeye yaramıyor. Millet bir akıllı telefonda ancak bunları yapabiliyor.

Lakin elinizin altında bir bilgisayar olduğunu düşünün. Tüm dünya elinizin altında. İstediğiniz bir hareketin destekçisi yada kurucusu olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek, sansürsüz ve sınırsız bilgiye ulaşabilmek çok kolay oluyor. Çünkü sahip olduğunuz teknoloji akıllı telefondaki gibi "sınırlı" değil tamamen sınırsız hacklenebilir geliştirebilir ve önü alınamaz. Var olan sistemi yıkabilebilecek bir teknoloji.. Evinizde bulundurduğunuz bu makinalar aslında birer silah.. Bugün dünyada en büyük eylemler en bilinçli kullanıcılar dediğimiz hackerlar ve bu hackerları oluşturan örgütler yapıyor. Çoğuda "gri şapkalı" gruplar ve insancıl amaçlara hizmet ediyorlar (Ör. Dünya çapında en büyük örgütsel ağlardan biri "Anonymous" gibi)

Bugün ülkemizde emin olun internet kullanımı sadece kişilerin facebook yada twitter gibi kullanımdan ibaret kalmasaydı, bilinçli bir internet kullanımı yaygınlaşsaydı şimdiye kadar bu hükümetin başımızda kalması imkansızdı. Devletin bize dayattığı vergilerin bu kadar kabarık olması imkansızdı. Bireysel özgürlüklerin, bilgi çağının meyvelerini çok güzel alırdık.

Sistem bu yüzden dayatmaya giderek kişileri tek bir sosyal alanda sıkıştırmaya çalışıyor ve ancak böyle kontrol edebiliyor. Onlar için kontrol çok önemli. Ne kadar kontrol edebilirlerse kendilerini o kadar güvende hissediyorlar.

İşte bu yüzden "kullanabilmek" daha önemli. Dayatmalara yenik düşülmemeli.

Tabiki teknolojinin insan üzerinde getirdiği olumsuz yanlar var. Ama bunu tamamen ahlaki yada insani bir çizgiye bağlamak çok yanlış. Buna katılmıyorum.

https://eksisozluk.com/canakkalede-e...z--4174079?p=1

https://eksisozluk.com/yetim-dorduzl...--4179552?p=16

Sosyal platformlardan bir kaç örnek. Bu tür yardımlar sadece kişilerin bir araya gelip yaptığı yardımlar ne herhangi bir siyasal örgüt var nede birşey.

Ünlü haziran direnişini unutmayın. Bu direnişin en büyük ayağı internet alanında gerçekleşti. İnsanlar böyle sokağa döküldüler.

Günümüzde yaşanılan komşuluk gibi sosyal kavramların ölmesinde en büyük etken teknoloji değil medyadır. Ayrıca bugün insanlar birbirlerine güvenemiyorlarsa bunun en önemli sebeblerin başında ekonomik etken ve kişilerin sistem tarafından egolarının okşanması için getirilen bir sürü statü örnekleridir.

Eğer benim gibi bir erkek, evli değilse arabası yoksa ki ben arabaları sevmediğim için motorsiklet kullanmayı tercih ediyorum. Mesleğimde sıradan birşeyse sistem dışı oluyorum. Çünkü benim toplum içersinde statümü yükseltecek bu nitelikler olmadığı için ben ya serseri yada çulsuz biri olarak adlediliyorum. Bunların bana dönüşü nasıl oluyor dersiniz tabiki saygım olmuyor fikirlerim önem verilmiyor çünkü ben alt tabakadayım. Evleneceğim kızlar bile bu statüye bakarak seni seçerler ki buda zaten benim hiç umrumda bile değil. Evlilik denilen şey iki kişinin hayat üzerinde sözleşmesi gibi kadının sigortası erkeğin geleceği.. Bu acı ama gerçek..

Sahip olduklarım bana sahip değil. Bu yüzden sahip olduklarımla övünmem ama günümüzde sahip olduklarınla övünenler çok fazla ve bu sahip oldukları şeylerle ancak saygı görebiliyorlar. Onlar olmasa birey bir hiç hatta bu yüzden intihara bile gidebiliyor. Ama ben bu gerçeği çoktan gördüğüm için şaşırmıyorum. Olacak olabilecek herşeye zaten çoktan hazır oluyorum. En önemlisi ise burda egomu okşadığım düşünülmesin benim gibi milyonlarca insan var çoğuda sessiz isyanlarını böyle yaşıyorlar. Yaşamayan erkekler ise sadece var oldukları kadar değer görüyor. Güçlü erkek profili maalesef böyle.. Bunda bir ahlak yok.

Aynı şey kadın açısından bakarsak onlardaki tek kavram güzel olmak ömürlerini binbir kozmetik ve moda ürünlerini takip etmek yada tv yada internette kendilerine dayatılmış olan alanlarda meşgul olarak geçiriliyorlar. Sistemin dayattığı kadın profiline bugün uyanlar maalesef çok fazla.. Kadınların anladığı özgürlük kavramı bile çok farklı, Bir kaç farklı giysi giymekle yada parfüm sürmekle bu şekilde sokağa çıkabilmek gezmek eğlenebilmek onların çizgisinde büyük bir özgürlük olarak gözüküyor. Bu yüzden eşit olduklarını söylüyorlar. Kazanımlar sanrıdan ibaret.... Olaya bu açıdan yaklaşan kadın zihniyeti bana göre şimdiki kadınlara vurulan en büyük darbedir. Eşit olduklarını iddia etmeleri bile gülünç derecede.. Sistem böyle göstermiş siz eşitsiniz diye.. Eşit olabilmeleri için ilk başta özellikle kendi ülkemizin kadını için konuşuyorum akli alanda bir özgürleşme bir yenileşmeye ihtiyaçları var. Bu olmadığı sürece kendilerinin gözleri önünde oynanan tiyatroya alkış tutmamaları içten bile değil.. Bugün özellikle medya alanında bu kadar yozlaşmanın en büyük sahipleri maalesef kadınlardır. Sistem en çok onları kullanır ki çoğu kadında bunun farkında bile değil.. Bunda bir ahlak yok.

İnsanı yozlaştırmak için etrafını kuşatan bir sürü etmen var ben sadece en önemlilerini saydım zaten. Bunların farkında olabilmek en önemli şey. Zaten farkındaysanız insani yönünüzü hiçbir zaman kaybetmezsiniz.

Elbette eskinin o güzelliği o ihtişamı geri gelemez. Eskiden dedem anlatırdı kapılar bile kitlenmezmiş. O çağların sevgisi çok büyük ve ihtişamlı her açıdan.. Aşklar masum dostluklar masum herşey masum ve güzelmiş.. Bunların özlemi maalesef bizi kavrayacak eskisi gibi olamayacağız. Ama birşeyler yitirmiş olsak bile bu tamamen pes edeceğimiz anlamına gelmemeli.

Kendim bile sokakta yanımdan geçerken çantasını kavrayan bir kadın görünce onun içinde bulunduğu durumu kendisine dayatılanı çok iyi görebiliyorum.. Ben kızamıyorum ona..

Bunun içinde ona tepki gösteremem zaten...

Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.