Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.01.14, 05:12   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21781
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Kardeşlik Üzerine

KARDEŞLİK ÜZERİNE

İnsanlar sadece kan bağı, ırk bağı, ulus bağı, vatandaşlık bağı, yurttaşlık bağı, en önemlisi karındaşlık bağı ile birbirlerine bağlı olsalarda, öyle zaman oluyor ki; tefrikler ve keskin çizgiler ile birbirinden ayrılıyor, kardeşliğin ulvi bağlarından, yardımlaşmadan, her tür zorluk karşısında dayanışmadan ari ve uzak kalıyor.
Tüm bağların yetmediği, kardeşliği, kardeşce duyguların hümanist sevgi bağlarına dönüşmediği, kendimiz gibi düşünmeyen, kendimiz gibi giyinmeyen kendimiz gibi tapınmayan, kendimiz gibi dini inançlar içinde olmayanları, dışlıyor, kendimizden ve kardeşten saymıyoruz! Acaba bu davranışları sadece ben, siz, onlar mı yapıyor? Yoksa; kardeşten saymadığımız, ötekileştirdiklerimiz ve beni sizi onları ötekileştirenler saydıklarımızın bin misli fazlası mı yapıyor?


Sadece karındaş olmakla kardeş olunmuyor. Nice birliktelikler var ki, oluşturulan bağ, karındaşlık bağlarını aşıyor can kardeşliğine dönüşüyor. İşte ve sanırım en önemli kardeşlik can bağı ile bağlanılan kardeşlik! Ve her tür takdirin üzerinde olan sevgi yumağının çok büyütülmüş olduğu kardeşlik!
Din bağı, mezhep bağı, tarikat bağı, bağnazlık ilkelliğinde din kardeşliği adı altında ki bağlar zaman geliyor ilkelliğin tüm versiyonlarını içerdiğinden din kardeşliği can kardeşliğine dönüşmüyor, hep tenkit ettiklerimizin içinde azıcık da olsa takdir ettiğimiz duygu ve davranışlar, yanlışlıkların bini bir para olunca bütünü ile tekdirlerimize mazhar oluyor.


Din kardeşliği üzerine kurulan siyaset hacı yatmazlığı, sömürü ve paylaşım düzeni içinde ve bu düzeni savunanlar siyaseten iktidar olduklarında höykürüyor, kükrüyor, milletim milletim diyor, milletim dedikleri oydaşlarını milli irade sayıyor, din kardeşliğinden dem vuruyor ama ne mimiklerinde, ne jestlerinde ne de beden diline yansıyanlarda kardeşlik ve sevgi üzerine en ufak bir emare göremiyorsunuz. Bu kadar höykürme ve kükremeden sonra diyoruz ki; "atma Recep din kardeşiyiz!" Bakıyoruz ki höykürenler kükreyenler inandığımız dinden değil, inandıklarımızı, ulvi ve manevi değerlerimizi siyaset ile harman etmeye çalışıp, hergün şiddetini artırdığı otokrasi ile üzerimizde hegemomya kurmaya çalışan hastalıklı ve tedevi edilmesi gereken bir siyaset ve demokrasi anlayışı içinde bize maval okumaya çalışanlar!


Hümanist duyguların geliştiği, bu duyguların toplum üzerinde pekiştirildiği, dirsek temasının özüne uygun olarak hizaya gelindiği, toplumsal davranış birliğinin can kardeşliğine dönüştüğü, veya ülkemizde dönüşeceği günleri istintaka yatarak rüyamızda hayal ediyor gerçeğe dönüşmesi için dua ediyoruz.


Can kardeşliği, hastalıkta, sağlıkta, iyi günde kötü günde, varlıkta yoklukta, milli ve manevi duyguların yok edilmeye çalışıldığında, ulusal müşterek değerlerimiz olan cumhuriyet ve onun kazandırdıklarının yok edilmeye çalışılmasında kendini hissettirmeli, sahte kükreyenlere karşı gerçek kükreyenlerin sesi tüm can kardeşliğini şiar edinenler tarafından duyurulmalı, milli marşta yerini bulan "yer gök inlemeli" ki, bünyemize sadir olan hastalıklı siyaset ehli sahte kardeşler ülkemiz üzerinden silinmeli silkelenmelidir.


Son günlerde kardeşlik duygularının en çok sömürüldüğü ve istismar edildiği, yapılan rüşvet ve yolsuzluk ve vurgun ve talan üzerine kurulmuş devlet içinde devleti ele geçirmeye çalışan legal ve illegal örgütlerin en çok sözünü ettikleri istismar kelimesi kardeşlik!


Türk milleti yapısı, var oluşu, milli ve manevi hasletleri ile istismar edilmiş çıkarlara alet edilen bir kardeşliği hak ediyor mu? Türk milleti nasıl hastalıklı bir kardeşlik anlayışına teslim edilmeye çalışılır! Bunları düşünmenin vakti çoktan geldi ve geçiyor. Türkiye zor günler yaşıyor, ülkeyi idare ettiğini sananlar tarafından kötü günlere sürükleniyor, din kardeşliği, karındaşlık bir şey ifade etmiyor, can kardeşliğinde bir ve beraber olanucak nice güzel kardeşlik günlerine diyelim. Milli temennimiz bu olsun.

10.01.2014
Mustafa AKTEN
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.