Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.01.14, 13:55   #7
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2209
Ettiği Teşekkür: 85359
Aldığı Teşekkür: 82599
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Açık Gardırop | Destek Vermek İstermisiniz?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Hasat Mesajı göster
Anadoluda bu uygulama yıllardır var ama farklı bir şekilde ;

Ara ara küçülen modası geçen yada istemediğin fazla olan giysileri toplar poşetler annenin evine götürüsün.Annen onları tek tek yıkar ütüler sonra mahalledeki fakirlerin boylarına çocukların yaşlarına göre tasnif eder.Götürür verir kimse o aileye o giysilerin nerden geldiğini bilmez.

Eğer mahallede yoksa bu kıyafetlere uygun olan birileri bu durumda kıyafetler hiçbir cemaat veya dergahla bağlatısı olmayan ELELE derneğinin bürosuna teslim edilir.

Eskiden dediğin gibi yapılırdı. İhtiyaç sahipleri gözetilir, incitmeden, reklamsız sessiz sedasız destek verilmeye çalışılırdı.

Şimdiye bakacak olursa bunu yapmak neredeyse imkansız hale geldi denilebilir. ihtiyaçı olupta malzemeleri alanlar hiç kullanmadan çöpe bile atabiliyorlar.

Geçmiş yıllardan oturduğum binaya bir aile taşınmıştı. Durumları iyi değildi. Çocukları yalın ayak gezerdi ve sürekli de hasta idiler. Efe'nin küçülen ayakkabılarını atmaya kıyamamış saklamıştım. (Nasıl kıyabilirdim ki, hepsi de yeni ve markalı eşyalardı)Çocukları o halde görünce küçülen eşyalarını çıkartıp vermiştim. Çok memnun olduklarını söylemişlerdi. Hatta papuçları hemen giydirmişti küçük olana. Ertesi sabah işe gitmek için evden çıktığımda, çöpte verdiğim eşyaları görünce küfürü basmıştım.

Bu olaydan sonra birebir kimseye bir şey vermemeye kendi kendime söz verdim.

Daha sonra mahalle muhtarlığına böyle bir şey yapabilmek için öneride bulunmuş ve kabul görmüştü.

El ilanları asarak kullanılmayan giysiler muhtarlıkta toplandı. Bunun için muhtarlığa raflar bile yaptırtmıştım. Bir gün muhtarlıkta işim olduğu için gittiğimde getirilen malzemeler karman çorman raflarda kimiside yerlerde geziyordu. Bu ne hal diye muhtara sorunca "evladım sen temiz düşünüyorsun ama bizim insanımız da işte gördüğün gibi yapıp bırakıyor. Biraz daha sabredeceğim eğer bu şekilde devam ederse buradaki her şeyi kaldıracağım" demişti.

Muhtar amca haklıydı. Malzemeleri almaya gelenler utanmasın diye herkesin girip çıkabileceği açık bir yere konuluyordu. Ama gelenler utanma duygusu taşımayı bırak aldıklarını alıyor geriye kalanı da pazar tezgahı gibi bırakıp gidiyor.

Bahsettiğin ELELE derneğinin yönetiminde sevdiğim aydın görüşlü iki arkadaşım var. Hiç bir cemaate mensup değiller. Bu yıl 12 öğrenciye burs sağladılar. 2009 yılında ki sel olayında büuük hasar gören Aziz Nesin Vakfınına hem bedenen hemde maddi olarak destek vermişlerdir. Aynı zaman da da 2011 yılında Van Depremi sonrası "Van Kampanyası" düzenlemişleridir.

Kadıköy Belediyesi bu tür yardımları evinizden alıyor olması avantaj olsa da, ELELE derneğe gözünüz kapalı her türlü yardımı yapabilirsiniz. İhtiyaç sahiplerine anında ulaştırılıyor. Gözünüz arkada kalmıyor.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.