Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.02.14, 11:43   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 73
Konular: 470
Mesajlar: 2,430
Ettiği Teşekkür: 18502
Aldığı Teşekkür: 9878
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Kültür Nedir? Kültürlü Olmak Nedir?

KÜLTÜR NEDİR? KÜLTÜRLÜ OLMAK NEDİR?

Bir anlayışa göre kültürlü olmak; çok gezen, çok okuyan, çok araştıran, öğrendiklerini bilgi dağarcığında depolayan zamanı geldiğinde hem kendisi hem de diğer insanların aynı bilgilerden paylaşımını sağlayan insanlar olarak varsayılır. Kelime anlamı ile Çelebi insan olmak, çok gezmiş, çok okumuş, ayaklı Kütüphane deyimini kazanmış insan olmak, kültürlü olmaya yetmeyebilir. Çelebi insan nitelemesi ile diğer insanlardan ayrılan insanlara, belki çok kültürlü yaklaşımı ve yaftası ile yaklaşılabilir ama kanımızca kültürlü olmak için çok okumak, çok gezmek, çok araştırmak belki bir noktaya kadar kültürlü olmaya katkı sağlar ve fakat genel kültürü yükseklerde seyreden insanların payesine erişilmeyebilir.

Bir anlayış ve tarife göre kültür; kişi veya kişilerin, bir çok insandan kendini farklı kılan hasletlerin, kriterlerin, nosyonların bünyesinde, çok okumuş, çok gezmiş, çok araştırmışlığına eklenen ekstra hasletler, keza doğuştan var olan bir takım istidatların bünyede dört dörtlük vücut bulması, diğer hasletlerin birleşimi ile homojen hale gelişidir. Tüm bunların girift olması ile acaba bazı insanlar kültürlü olma vasfına erişebiliyor mu? Kanımızca hayır! Niçin hayır? Eğer kültürlü olmak için tüm öğeleri bünyesinde taşıyor olması, diğer insanlar nezdinde mukayese değişkeni olarak görülüyor ve bir kibrin içinde olunuyorsa, mütevazı olmak sarfı nazar ediliyorsa, halk; avam ve 2.ci sınıf görülüyorsa, sosyal yaşamda karşınızdaki insanları, kültürlü olmanın karşıtı olarak katagörize ederek aşağılanıyorsa, görgü kurallarına uyarken, görgü kurallarını sadece kültürlü yaftası olanlarla paylaşıyor diğerleri görmezden geliniyorsa orada kültür yüksekliğinden söz edilemez.

Bir ulaşım aracında, tesadüfen yan yana oturduğumuz bir hanım, elinde pahalı olduğunu tahmin ettiğimiz akıllı telefon türünden bir cihaz ve fonksiyonlarını karıştırıyor.. O meyanda bir uyarı zili karşıdan birinin aradığını hissediyorsunuz. Yanınızda oturan yaklaşık 28-30 yaşlarında ince narin yapılı çıtı pıtı diyeceğimizden türden bir hanım! Alo ben Özge diye cevap veriyor, karşı taraf kendini tanıtmış olmalı ki, seni arayayım mı? Neriman Abla diyor ve karşı tarafı arıyor, ulaşım aracı içinde bırakın insanların dirsek teması olmasını ten teması demek dahi zayıf kalıyor, ulaşım aracı içindekiler yakın ten temasından dolayı akraba olmuş vaziyetteler, bu atmosfer içinde Özge hanım biraz önce arayan Neriman ablası ile yüksek oktavın en yukarısından ve ulaşım aracı içindekilerin çok rahat şekilde kulak kabartmalarına gerek kalmadan duyacağı şekilde muhabere başlıyor;

Özge hanım tam bir yüksek kaldırım jargonu ve edebiyatıyla, galiz ve bağrı açılmamış küfürlerin eşlik ettiği edebiyat ile Neriman ablasına sitemlerini yapıyor, doğum gününe gelmedikleri için Halas sokağı edebiyatından inci tanesi gibi döktürüyor, sitem ve eseflerini bildiriyor, sizlerin hayatında sevdiğiniz beğendiğiniz erkekler var hoşunuza giden ile muamelede sınır tanımadan birlikte oluyorsunuz, benim hayatımda topu topu 3 erkek olmasını çok görüyor, kendinize bakmadan bana ahlak dersi vermeye ve bekçiliğine soyunuyorsunuz doğrusu çok gücendim Neriman Abla diyor, ulaşım aracı içinde ten temasından akraba olmuşlar dahi ağızları açık, gözleri fal taşı olmuş vaziyette yaklaşık 200 kişinin nazarı Özge hanım üzerinde.

Yukarda kültürden bahsederken Özge Hanım benzeri olanların kültür ve edebiyatımıza katkılarını sehven unutmuşum. Özge hanım yüksek kaldrım edebiyatının sonunda, ne yapalım Neriman abla bizim kültür yapımız bu maalesef diğer kültürlerle çakışıyoruz, bak akşam oldu eve dönüyoruz ekmeğimizin peşindeyiz diyerek muhabereyi sonlandırıyor. Tesadüfen yanında oturan Mustafa Akten isimli sade bir vatandaş, bu edebiyat ve kültür dersinden o kadar etkileniyor ki, adamcağız alı al moru mor kendine eve, evde divanın üzerine zor atıyor.. Acaba buda bir kültürmüy dü?

01.02.2014
Mustafa AKTEN


__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.