Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.02.14, 21:13   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6015
Mesajlar: 25,877
Ettiği Teşekkür: 100812
Aldığı Teşekkür: 141714
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Ekolojik Bir Anne misiniz?

Ekolojik Bir Anne misiniz?Yeşil IQ’nuzu test etmek için testimizi çözün ve ailenizin karbon ayak izini (birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.) ne şekilde genişletebileceğinizi öğrenin.


1. Ekoloji araştırmalarına göre en önemlisi aşağıdakilerden hangisi?

a. Yeniden kullanım
b. Geri dönüşüm
c. Kullanımı azaltmaCevap: c
Ekolojik savaşçısı sırayla az tüketir, yeniden kullanır ve geri dönüşüme yollar. Bu doğru sıralamadır. Kullandığınız çöpten kalanlarla bir şeyler yapmaktansa yerine daha az tüketmek daha mantıklı. Sadece tüketeceğiniz kadar satın alın ve büyük paketli yiyeceklerden uzak durun. Süpermarkete gittiğinizde tüm sebzeleri ve meyveleri beraber bir çantaya ya da kendi çantanıza koyun. Çalışanlar ne yaptığınızı anladığında size anlayışla yaklaşacaklardır. Tekrar kullanmak ve geri dönüşüm de güzel çözümlerdir.2. En ekonomik ve ekoloji dostu yiyecek hangisi?

a. Organik yiyecekler
b. Bölgelerinde üretilmiş yiyecekler
c. Sezonluk yiyeceklerCevap: a
Organik demek, hormonsuz bir şekilde yetiştirilmiş demektir. Kimyasal koruyucular ya da tarım işçilerine bile zararı dokunabilecek derecede zararlı kimyasallar içermezler. Hatta en güzeli yiyeceğin hem organik hem de lokal bir şekilde yetiştirilmiş olması. Sezon dışı yiyecekler kesinlikle çevre dostu değil çünkü zoraki büyütülerek yetiştirilirler. Dolayısıyla içlerinde yüksek dozlarda kimyasal barındırırlar.3. Atılan bebek bezlerinin doğada kaybolabilmeleri için en az 100 yıl gerekir.

a. Doğru
b. YanlışCevap: b
Çok sayıda otorite tarafından artık çöpler ve atıklar toplanıyor. Örneğin birçok belediye ev atıklarının % 60’ını toplayıp değerlendiriyor. Böyle olması emilimi azaltıyor ve dolayısıyla atılabilir bebek bezleri, eski tarz bebek bezleri ve hatta biyo-bebek bezleri bile parçalanıyor. Ayrıca atılabilir bebek bezi üreticileri de gittikçe ‘yeşil’e dönüyor. Şirketler bu bezlerin boyutlarını yüzde 40’a varan oranlarda küçülttüler ve geri dönüşümü zor maddeler yerine az yer kaplayan, çabuk parçalanan malzemeler kullanıyorlar. En ekolojik olanı elbette eski sitilde olanlar. Yani yıkadıktan sonra tekrar kullanılan bebek bezlerinden kullanmak. Yine de sentetik kokusu olmayan bezlerden alarak bile bunların doğa üzerinde olan etkilerini azaltabilirsiniz. Bu arada tam ekolojik olmak için tüm malzemelerinizin organik olması gerekli. Bezden bebek bezleriniz olsun ve bebeğinizin karnını ılık su ve organik pamukla temizleyin. Çünkü ıslak mendiller genelde doğada parçalanmıyor.4. Hangisi daha kötü? Bakteriler mi yoksa kimyasallar mı?

Cevap: İkisi de

Kimyasal temizleyiciler kullanmak bebeğinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri. Ayrıca anti bakteriyel temizleyicilerin sizi kandırmasına, sahte bir güvenlik duygusuna düşürmesine de izin vermeyin. Onlar da sağlık sorunlarına yol açabilir. Birçoğu fosfat içeriyor. Bunlar daha üretim aşamasında doğayı kirletmeye başlıyorlar. Araştırmalara göre bu temizleyiciler astım hastalığının da oluşmasına neden oluyor. Oysa bebeğinizi korumanın birçok yolu var. Birçok firma artık içlerinde kimyasal olmayan temizleyici mendiller üretiyor ve bakterileri öldürme konusunda da son derece faydalılar. Eğer kimyasal temizleyiciler kullanmak istiyorsanız bunu sadece bebeğiniz odanın dışındayken yapın ve mutlaka camları açıp odayı havalandırın.5. Hangisi en büyük ev içi enerji tüketicisi?

a. Çok yüksek dereceye ayarlanmış termostat
b. Ağzına kadar dolu kettle’da su kaynatmak
c. Kötü yalıtım.Cevap : c
Evlerin iç ısısının en az % 50’si camlar ve kapılardan dışarı sızar ve sıcaklık kaybedersiniz. Bu da senelik birkaç milyarlık zarar demektir. İnşaat sektöründeki yeni gelişmeler artık evlerin yalıtımı konusunda farklı seçenekler sunuyor. Evinizin derecesini sadece 1 derece indirmek, yakıt faturanızı % 10 azaltmanız demektir. Mesela kettle’da sadece ihtiyacınız kadar su kaynatarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Bir odadan çıkarken o odanın ışıklarını kapatmayı alışkanlık edinin. Ayrıca elektrikli ve elektornik aletleri bekleme konumunda bırakmayı.

Kaynak

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.