Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.02.14, 18:44   #5
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 166
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14584
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Pusan Birleşmiş Milletler Kore Savaşı Şehitliği, Güney Kore

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ilgın Mesajı göster
Kore savaşı Şehitlerimizi saygı ile yad etmek istiyorum öncelikle, sonra bu savaşta Türkiye'nin ne işi vardı sorusunu irdelemek istiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam İngiltere'den sonra en çok kaybı veren ülke biziz. Benim akrabalarımdanda Kore Gazisi olanlar var.
Askerliğimi Polatlı Yedek Subay okulunda yaparken sınıfların birinde Kore savaşında Topçu irtibat subayının merkezle telsiz konuşmalarının metnini duvara yazmışlar. İleri Gözetleyici Subayı Kore'de düşman çemberi içinde kalmış. Topçu ateşlerini kendi üzerine birleştirmelerini istemiş, sonunda da " vatan Sağolsun" demiş. Evet Vatan sağolsun elbet de, Kore'nin savunulmasında vatanın durumunda bir şey yok ki!!! Neden mehmetcik Kore'de kırdırılmış? Sırf nato'ya üye olmak içinmi? Memleketimizden binlerce Kilometre uzaktaki bir savaşa katılıp dünya barışına katkıda bulunduk güya, ancak bizin kurtardığımız Kore'liler Kıbrıs'taki haklı davamıza sessiz kalmışlardır. Her zaman olduğu gibi Kore'de şehit olan askerlerimizin eş ve çocukları perişan olmuş yoksulluk içinde bir çoğu yaşamını tamamlamıştır. Hala içimde bir uktedir Kore. mehmetciğin boşuna kırdırıldığı bir komedidir.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Karagöz Mesajı göster
Sayın Ilgın sizin de söylediğiniz gibi, Kore'de sadece ve sadece Nato'ya girebilmek için savaştık. Bu savaşa, Nato'ya girmenin yanında bir de sıcak Amerikan dolarları da gelir umuduyla, bugün en büyük kahraman ve hatta Atatürk'ten bile daha patanverver olduğu iddiasıyla tekrar gündeme getirilen rahmetli başbakanımız ve hükümeti tarafından bizatihi sokulduk. Aradan 50 yıl bile geçmeden, ikinci defa gereksiz bir savaşın içine yine, siyasi iradenin, iktidar ve para düşkünlüğü yüzünden girmiş olduk böylece.

Malesef ki Ilgın'ın haklı sorularına katılıyorum. Ne işi vardı savaşın ortasında mehmetçiğin ? Neden En çok şehit verenlerden biri olduk?

Karagöz'ün de dediği gibi sadece siyasi çıkardı her savaşın arkasında ki en can alıcı sebeplerden biri olduğu gibi..

Şehitlerimize Allah'tan gani gani rahmet diliyorum.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti