Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.02.14, 22:22   #34
Chevy
XooX

Chevy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 189
Ettiği Teşekkür: 2382
Aldığı Teşekkür: 7203
Rep Derecesi : Chevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyorChevy artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Merakli
Standart Cevap: Atatürk'ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Sevgili ToreBeL

"Osmanlı döneminde de Kuran okumasını bilmeyen insan sayısı çok nadirdi. Ve İslam adaleti uygulanıyordu."

Demişsinizde İslam ve Adalet kavramlarını yan yana koymanız dahi çok yanlış bir ifade
Tabii bana göre..

Osmanlı'da adaletten bahsediyorsanız çok yanılıyorsunuz
Osmanlı'da sadece gayri-müslimlerden ekstra vergiler alınıyordu, bu onları Müslüman
Olan halk ile "ötekileştirme" ye yeter diğerlerini saymıyorum bile...

İslâm adaleti zaten ortada Onu söylemeye gerek duymuyorum..

Atatürk, İslam dininede hizmet etmiştir, ateistlerede hizmet etmiştir, Hristiyanlara, Yahudilere... kısacası bu ülkede yaşayan her bireye hizmet etmiştir...
Bir Türk müslüman olmak zorunda olmadığı gibi, dinsizde olabilir. Farklı bir dine İnanıyorda olabilir. Bu kimseyi bağlamaz..
İşte Atatürk bunu yapmıştır. Herkesin özel hayatına kimsenin müdahale etmesine
İzin vermemiştir. Dinsel baskı ve dayatmalara asla izin vermemiştir..

Osmanlı gibi devletimsi bir yapıda istemeyerek müslüman gibi yaşamak zorunda olan
İnsanlar İslam dininden nefret ettiler ve Hiç bir zamanda saygı duymadılar...
Bu dayatmalar ekstra vergiler ve ötekileştirmeler yüzünden

Atatürk'ün İslam dinine en büyük hizmeti "Laikliktir" İslam kurallarıyla yaşamak zorunda
Olmayan insanlar bu yüzden dinden nefret etmemişler, Diğer insanların dinlerinede saygı
Göstermişlerdir..
Bu anlayana büyük iyiliktir.. hemde çok büyük iyilik...

Bu gibi işlerle uğraşacağınıza, Ülkenize ve milletinize faydalı aktivitelerde bulunmanızı
Tavsiye ediyorum..

Sevgilerimle...
Chevy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Chevy'in Mesajına Teşekkür Etti.