Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.02.14, 01:14   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 542
Mesajlar: 2,817
Ettiği Teşekkür: 21800
Aldığı Teşekkür: 11424
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Ah Şu Demokrasi

AH ŞU DEMOKRASİ

Bir türlü tarifinde uzlaşılamayan, bazen hedefe varmada kullanılacak araç gibi görülen, bazen manavda satılan zerzevat sanılan, bazen uzak doğudan ithal edilen tropikal meyve sanılan, bazen İskandinav ülkelerinden ithal edilen palamut balığı sanılan, bazen Avrupa dan ithal edilen teknoloji nimetleri sanılan, bazen Atlantik ötesinden ithal edilen insan hakları savunuculuğu adına Irak ve benzeri ülkelerde milyonlarca insanın katledilmesi sanılan, bazen içine muhaliflerinde desteğini sağlamak üzere değişik çeşniler ile süslenmiş adına açılım paketi denilen, ana muhalefetinde desteği istenen aslında bölücülük olan ileri demokrasi!,

Bazen köhnemiş ayıplı özürlü seçim sisteminin getirdiği parlamento çoğunluğunu demokrasi sanan, makarna ve gıda kolisi ile satın alınan oyları, hane başına dağıtılan dolar karşılığında alınan oyları milli irade ve demokrasi sayanların ülkemizde 11 yıldır varlığı, biz halkın çoğunluğu ve milli irade ile geldik , hukuk ve gerçek hukuk adamları, Cumhuriyet ve ilkelerini korumak ve kollamakla görevli statükocular elimizi kolumuzu bağlıyor savları ile ortaya çıkan ve 11 yıldır bir türlü getirdik dedikleri demokrasiyi halka sunamayan, iki ileri bir geri mehter takımı misali ile vaat edilen, siyasi, ekonomik, sosyal açıdan istikrarı bir türlü sağlayamayan, kendilerinin siyaseten hükümet etmede bizzat varlıkları istikrarsızlık nedeni olanların, istikrarın olmadığı ülkelerde ve ülkemiz Türkiye'de demokrasi yerine anarşi ve terörün kol gezeceğini bilmeyenlerdir.
Demokrasinin olmadığı, az ve ayıplı olduğu ülkelerde ve ülkemiz Türkiye'de demokrasi boşluğundan istifade edeceklerin gerçek devlet içinde devlete paralel erk oluşacağını bilmeyenler, ne istedilerse verdik deyip, istikrar adına, oy adına Türkiye kuruluş felsefesine ve ilkelerine düşman olanları paralel güç haline getirdiler, demokrasi dediler, ileri demokrasi dediler ama demokrasi adına azıcıkta olsa var olan değerleri tırpanlamaktan geri kalmadılar, kendilerinden önce var olan ayıplı özürlü demokrasiyi de yok ettiler.
Tüm dünyada sosyoloğlar, siyasi felsefeciler, idari kuramcılar, getirilen ve gelmiş geçmiş olan tüm idari, iktisadi, sosyal doktrinsel idareler içinde, bazı mahsurlarına rağmen demokrasi denilen idari sistemin, sistemler içinde insan onuru ile bağdaşır en iyi idari sistem olduğunda fikir birliği etmişlerdir.
Platon denilen bir düşünür var. Hep biliriz özlü sözleri ve deyişleri günümüze kadar taşınmıştır. M.Ö. 427 M.Ö 347 yaşamış bu düşünür bakınız demokrasi hakkında neler diyor:

“Demokrasinin esas prensibi, halkın eğemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır.” Diyor Platon ve hemen aklımıza ülkemizdeki eğitim eksikliği, halen okuma yazma bilmeyen 6 milyon kadın! ülkemiz Türkiye'de okuma yazma bilenlerin % 95 inin eğitim seviyesinin ilk okul olması ve bu eğitim seviyesi ile seçimlere gidilip Platon’un aşağıda tarif ettiği insanları iktidara getirmek, benim oyum ile çemişkezek'teki bir çobanın oyu bir tutulamaz diyen medyatik bir hanımın söylediklerinde sanki gerçek payı var gibi.
Platon demokrasi adına öngörülerine devam ediyor ve diyor ki; eğer eğitimli insanların çokluğu sağlanamazsa demokrasi, verilen oylar ile otokrasiye dönüşebilir, halk övülmeyi ve pohpohlanmayı sevdiğinden, güzel sözler söyleme sanatını kavramış demegoglar, kötü de olsalar oylarla başa geçebilirler, siyaseten iktidar olabilirler. Bizce Türkiye 11 yıldır Platon'nun öngürülerini yaşıyor. Ve platon bir şey daha söylüyor... Oy toplamasını bilen herkesin devlet idare edeceği sanılmasın, işte Türkiye bu günleri yaşıyor. Devam ediyor Platon; demokrasi bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demogoglar ürer tıpkı bu gün Türkiye'de olduğu gibi, demegoglardanda diktatörler türer. Tıpkı bu gün Türkiye'de olduğu gibi.

Ah demokrasi sen neymişsin be abi.

16.02.2014
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.