Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.02.14, 13:26   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21781
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Çarpık Seçim Sistemi

Çarpık Seçim Sistemi


Yıllardır bir çarpık seçim sisteminden bahseder ve yırtınırız. Daha da ötesine gider, bu günkü parlamento aritmetiği ve dağılımının adil olmayan, hakkaniyete uymayan, temsilde adaletin sağlanmadığı, yurtiçinde % 10 barajlı sistemler ile temsilde adaletin olmadığı, birilerinin işine geldiği için idarede istikrar diye nitelenen, idarede istikrarı değil mevcudiyetleri ile 11 yıldır istikrarsızlığın ama her konuda istikrarsızlığın kaynağı olan, varlıkları ile her gün ülkeye idari, siyasi, ekonomik, sosyal açıdan istikrarsızlık sağlayan, Anayasa'nın amir hükmü ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş ilke ve umdelerinden olan "LAİK" lik karşıtı odak olmakla mahkum olmuş ve siyaseten meşruiyetini yitirmiş Akp isimli bir parti, onun yöneticileri meşru olmadıkları halde seçimlerde alınan oylar ve gerekçesi ile meşru olmadıkları halde gitmek istemeyen, kalmak için her yolu mübah sayan, her gün parlamentoya anti demokrat ürünü yasa teklif ve tasarıları ile kalmanın yollarını pekiştirmeye çalışan ve bu ugurda faşizan kanunlar ile gitmemekte ayak direyip inat edenler ülkeye istikrar adına ne kadar zararlar verdiklerinin farkındalar, buna rağmen gitmemek için her yolu deniyorlar.

Meşruiyetini yitirmiş Akp'nin başbakanı diyor ki; sn. Süleyman Demirel'in geçmişteki hareketlerine gönderme yaparak, biz öyle höd deyince şapkasını alıp gidecek hükümetlerden değiliz. Höd deyince şapkasını alıp gidenler, en azından hatalarının farkına varmış, ülkeye olması olası daha fazla istikrarsızlığın verilmemesi adına git diyenlerin isteğine uyarak şapkasını alıp gitme düzeyli davranışını sergilemişlerdir. Gitmek istemeyen sizler sn. Demirel'in gösterdiği o günki erdemlerden dahi yoksunluk içindesiniz.

Şimdi şu aşağıda irdeleyeceğimiz son genel seçim analizleri İTÜ lü bir gurup tarafından incelenmiş ve çarpık seçim sistemi dediğimiz sistemin ne menem bir sistem olduğunu ortaya koyması açısından önem arz etmektedir.


Toplam seçmen..........................................41 .407.015
Toplam kullanılan oy.................................32.753.386
Toplam geçerli oy......................................31.510.007
Oy kullanmayanların sayısı........................8.653.029
Geçersiz ve kullanılmayan oy toplamı......9.897.008
AKP nin aldığı oy .......................................10.848.704
CHP nin aldığı oy...........................................6.114 .843

%10 barajı ile meclise yansımayan oy
toplamı........................................... ..............14.546.460
Meclis dışı kalan ve Kullanılmayan oy
toplamı........................................... ..............24.443.468


Çarpık seçim sistemi ile Akp geçerli oyların % 34.43 ü, yani toplam seçmenin sadece % 25'inin oyları ile 550 milletvekilinin 363 ünü yani meclisin % 66'sını ele geçirmiştir.

Kullanılmayan oy CHP'nin aldığı oydan fazla... Kullanılmayan oylar orantılı bile dağılsa AKP tek başına iktidar olamazdı.. AKP'nin demokrasi dediği % 25 = % 66 eşitliğini sağlayan zorba seçim sistemidir, Zorba seçim sistemini destekleyen çarpık seçim sisteminin sistemi, her tür dalaveraya açık anti demokratik SEÇSİS'tir.

Şimdi bu sistemin getirdiği insanlar sandıkdan bahsederken, milli iradenin temsilcisi olduklarını söylerken, almış oldukları oyların ise çoğunun toplumsal yanılgı, gıda kolisi, hane başına dağıtılan dolar bazındaki paralar ile aldıklarını da sarfınazar ederek milli iradenin nasıl temsilcisi oluyorlar?

Kim bunlara milli iradenin temsilcisi diyecek? Yapılanlar, anti demokratik uygulamalar, milli iradenin temsilcisi olduğunu iddia eden bir başbakan, rüşvet, yolsuzlukla itham edilen oğlunu devletin resmi makam araçında taşıyarak Polis ve Savcı'dan korumaya çalışırmı? Her söylediği +13 hatta +18 hatta +23 lerin dahi duymayacağı duymaması gereken küfür ve hakaretler içermektedir. Korumaya çalıştıkları iş verdikleri Mehmet Cengiz isimli has adamları bu milletin A..na Ko...ğız demektedir ses kasetlerinde!

Milli irade temsilcisi bir başbakan sabahtan akşama her konuda yalan söylermi? Kaba sözler, iftira, nefret, sade vatandaşı aşağılama, tv kanal yönetmenlerini arayarak seçimlerde galip çıkabilmek için siyasi rakiplerinin sesini kısma, görüntüsünü engellemeye çalışırmı?
Parlamento Salı toplantılarında dinletilen yasal dinlemelerin ses kasetleri bu insanlara utanma duygusu vermez mi?

Bu insanların mevcudiyetleri çevirdiği dolaplar kan uykusunda uyuyanlar tarafından uyanılıp görülmezmi? Toplumsal yanılgının bireylerinden olma, bu insanlara oydaş olma sevdasından vaz geçilmez mi?

23.02.2014 - Mustafa AKTEN


__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.