Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.03.14, 13:58   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,746
Ettiği Teşekkür: 166028
Aldığı Teşekkür: 181325
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart DNS ve VPN ile Twıtter'a Girmek Suç mu?Türkiye’de Twitter’ın kapatılması ve DNS’lerin yasaklanması tüm dünyada konuşulmaya devam ediyor.


Türkiye’de internet kullanıcıları ise; Twitter’a ve dahası internete girebilmek için VPN ile DNS yollarını deniyor.

Peki, yasakları delmek için kullanılan bu yöntemler suç teşkil ediyor mu?

Avukat Hüseyin Ersöz’e göre; “Hayır.”

İşte Av. Ersöz’ün “Farklı yöntemlerle Twitter'a girmek suç mu” sorusuna verdiği yanıt:

“İfadeyi yayma hürriyeti ve haber alma hürriyeti Anayasa ve Uluslararası İnsan Hakları metinleri ile güvence altına alınmıştır. Bu düzenlemelere aykırı bir yaklaşımın "hukuken meşru" olduğunu söylemek mümkün değildir.

İfade özgürlüğünün belli koşullarda kısıtlanması söz konusu olabilse de, bu sınırlandırmanın şiddet ve terörü desteler açıklamalara yönelik bir tedbir olduğunun kabulü gerekmektedir. Bu çerçevede bu tedbirin ölçülü olmaması ve toptan yasakçı bir anlayışla uygulanması Anayasa'ya ve Uluslararası Sözleşmelere aykırıdır.

Her vatandaşın, ruhunu Anayasa'dan ve uluslararası sözleşmelerden alan bir özgürlüğün ihlaline karşı bu ihlali ortadan kaldırmak için girişimde bulunma hakkı vardır.
DNS ayarlarını değiştirmek ve "arka kapı programları" kullanmak suretiyle Twitter'a girmek suç değildir ve hukuka aykırılık da oluşturmaz. Zira uygulanan yasağın kapsamı eğer kısıtlama amacı taşımıyor ve özgürlüğü tamamıyla ortadan kaldırıyorsa bu durum da meşru değildir.

İnsan Haklarına ve Hukukun Genel İlkelerine aykırı olarak uygulanan Twitter'a erişim yasağı hukuki temeli olmayan, keyfi bir idari tasarruftur. Bu çerçevede vatandaşların bu keyfi tasarrufun sonuçlarını ortadan kaldırmak ve temel bir hakka yapılan müdahaleyi bertaraf etmek için gelirtirdiği yöntemler meşrudur ve Hukuk devletlerinde dokunulmazlığa sahiptir.”

Kaynak

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.