Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.03.14, 21:11   #19
Aforizma
Üye

Aforizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 10
Ettiği Teşekkür: 24
Aldığı Teşekkür: 101
Rep Derecesi : Aforizma Karimasını arttırmak için doğru yerdeAforizma Karimasını arttırmak için doğru yerdeAforizma Karimasını arttırmak için doğru yerdeAforizma Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Lightbulb Cevap: Mehmed Akif Ersoy (1873-1936) | İstiklal Marşı'nın Güftekârı | Şair,

Yıllar öncesinden yazdığım bir yazıydı, paylaşmak istedim sizlerle de;

Öncelikle herkezden özür diliyorum. Bu yazıyı 12 Martta yazmayı çok istiyordum ama çeşitli nedenlerden ötürü yazamamıştım...

Açıklık getirmek istediğim ilk konu milli şairimizin adı olacak. Çünkü esas İsmi Mehmet Ragif'dir ancak yanlış telaffuz zannedilerek Mehmet Akif diye hitab edilmiş ve sonuç olarak nüfusa "Mehmet Akif Ersoy olarak kaydolmuştur.

Milli kelimesinin kasıtlı olarak altını çizdim, nedeniyse bağzı kesimlerim Mehmet Akif için Türk olmadığı idda ederek Vatan Haini ilan ederler. Bu da pek tabii insanın kafasında çeşitli soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Bununla ilgili pek çok açıklama ve itiraz olmasına rağmen ben, Akif ile 33 yıl dostluk yürütmüş olan Mithat Cemal'in mısralarını aktarmak istiyorum;

ZOLA ne kadar İtalyan'sa,
Heredia ne kadar İspanyol'sa,
Niçe ne kadar Lehistanlı ise,
Kamus Mütercimi Asım ne kadar Arapsa,
Kamus sahibi, Şemsettin Sami ne kadar Artnavutsa,
Akif de o kadar Arnavuttu.

Gel gelelim Akif'in şiir hayatına. Akif'in Cenap Şehabbettin'in etkisinde (Abdül Hamid'in etkisinde kaldığı bir döne olmuştur) uzun bir süre kaldığına rastladığımız kaynaklar nazımda usatlaşmış bu kalemin idadi yıllarında şiirle alakasının olmadığını bizlere gösteriyor. İdadi yıllarında daha çok güreş, adım atma, taş atma gibi sporlarla ilgilenmiş Edebiyata pek yanaşmamış. Hatta ve hatta babası... bey'in vefatı üzerine üç arkadaş(rıza ve hayrettin beyler) kafa kafaya verdikleri halde bir dörtllük dahi yazamamış sadece;
"Cennet olsun ruhuna Tahir Efendin mekan"
yazılabilmiş ve burada Akif'in katkıları babasının adını söylemekten öteye geçmeyecekti...
Zaten ileriki bir dönemdeMithat Cemal bu iki dostu sırayla ziyaret edecek ama ikisindenden de aynı cevabı alacaktı;
"Canım bizim Akif! Bizim Akif'in şairliği falan yoktu..."

"İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milli marşıdır. Marşın sözlerini Mehmet Akif ERSOY yazmış, bestesini Zeki ÜNGÖR yapmıştır.

Türk Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi. Ama millî eğitim bakanı Hamdullah Suphi'nin (TANRIÖVER) ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi.

Yapılan seçim sonunda, Mehmet Akif'in 20 Şubat 1921'de yazdığı "Kahraman Ordumuza" sungusunu taşıyan şiiri 12 Mart 1921 günü büyük çoğunlukla TBMM'nce İstiklâl Marşı kabul edildi. Aynı yıl bir de beste yarışması açıldı, ama kesin bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine Millî Eğitim Bakanlığı'nca Ali Rıfat ÇAĞATAY’ın (1867–1935) bestesi uygun görülerek okullara duyuruldu. 1924'ten 1930'a kadar marş bu beste ile çalındı. O yıl bunun yerini, Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi Zeki ÜNGÖR'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste aldı."

Hepimizin bidiği bir hikayedir, ben zaten bunun üzerinde durmayacağım Bir soruyla noktalayacağım.

Akif İstiklal marşının kabulü üzerine Allah bu millete başka İstiklal Marşı yazdırmasın!" diye dua etmiştir.
Ancak bağzı kaynaklarda İsitiklal Marşını değiştirme teşebbüsleri görüyoruz(?) örneğin Mavi Lale Yayınları/Üstad Necip Fazıl ismini taşıyan kitapta 200 ile 210. sayfalar arasında Ulus Gazetesinin ve İsmet paşanın yeni bir istiklal Marşı arayışında oduğunu ve bunun üzerine Ulus Gazetesinin bir "İstiklal Marşı" Yarışması düzenlediğinden bahsediyor. Yarışmada uygun bir şiir bulunamıyınca Necip Fazıl'a gidildiği ve kendisinden rica edildiği ve zor bela ikna edilip yeni bir İstiklal Marşı yazdırıldığı (bugünkü Büyük Doğu Marşı) ancak Cumhurbaşkanının ani rahatsızlığı ve ölümü üzerine yapalamadığı idda ediliyor ve bazı forumlarda da benzeri açıklamalar mevcut. Bu konuda tam anlamıyla bilgiye sahip biri var mıdır acaba?

Şimdiden teşekkürler...
3 Üyemiz Aforizma'in Mesajına Teşekkür Etti.