Konu: Mutluluk
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.04.14, 09:36   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Mutluluk

MUTLULUK


Mutluluk, mesut ve bahtiyar olunduğunu ifade eden bir kelime. Acaba gerçekten mutluluğun bir gramajı, formüle edilmiş şekli, her renk, her ırk, her karakter, her eğitim seviyesinden insana, sosyal sınıflardan her bireye, farklı cinsiyetlere reçete edilmiş veya edilecek durumu varmı dır?


Geçici haz ve keyifleri mutluluk sananlar acaba gerçekte mutlumu dur?


Mutluluk acaba nedir?

İçki şişesinde balık olmak isteyen akşamcının, 2 kadeh Rakı’da bulduğu geçici keyifmidir?


Nedir acaba mutluluk?
Dünyayı umursamaz, dünya yansa bir yanı duymaz kişi halimidir? Bu halden hareketle;

Şair’in dediği gibi:
Bir elinde cımbız
Bir elinde ayna
Umurunda mı dünya. Haliyle suni olarak güzelleşmeye çalışan haspa’nın geçici keyfimidir?


Veya ninemin dediği gibi;
Ayna hıdad alamet
Ev hayattan malamat
Ayna dizde
Sürme gözde
Evin yönü hangi yüzde. Durumunun yaşandığı, her tarafın pislik içinde olduğu kirlilik halimidir?


Veya malını veresiye satan, bedelini bir türlü tahsil edemeyen müflis hale gelecek şekilde sermayesini dağıtmış tüccarın halini görmüş, bir başka tüccarın veresiye mal isteyenlere;
Veresiye veremem
Ardın sıra gelemem
Gelsem de bulamam
Bulsam da alamam. Deyip, malını peşin satarak kasasının başında köpüklü kahvesini höpürdeterek içen keyiften dört köşe olmuş tüccar halimidir?Nedir acaba mutluluk?
Karşı cinse duyduğu cinsel arzuları doruğa çıkmış, kendi içinde kurguladıklarını tatmin için komplimanlar, serenatlar ile ilan-ı aşk edenlerin murada nail olmak için sarf ettiği eformudur?


Nedir acaba mutluluk?
Biraz sonra yatakta beraber olmayı ümit ettiği hanımla köfteci de lezzetli köftelerin yanında buz gibi 2 bira içmek midir mutluluk?

Nedir acaba mutluluk?
Bin bir ümit ve hayaller ile ile kurulan evlilikler, ki; (sonradan incir kabuğunu doldurmayan, bazende birbirlerini tanıdıklarını sanıp aslında hiç tanımayanların ciddi sebeplerden yıkılacağı evlilikler) evlenenden ziyada mürüvvet görmek adına maddi manevi tabir uygun olursa kan revan içinde yorgunluk çeken ebeveynlerin ızdırap içindeki keyifli hallerimidir mutluluk?


Cinselliğe ilk adımın atıldığı zifaf gecelerinde yaşananlarmıdır mutluluk?


Adına şiirler yazılmış sihirli şehirler içinde katagörize edilmiş, seni sevmek bir ömre bedel dizeleri ile övülmüş, nice canların yandığı, milyonlarca insanın sabahın köründen akşamın geç saatlerine kadar bir hırka bir lokma uğruna koşuşturup yaşam savaşı verdiği İstanbul’da yaşamakmıdır mutluluk?


Yorgun argın eve döndüğünde eşler tarafından güler yüzle karşılanan ve açılan kapıların ardındaki yaşama sevincimidir mutluluk?

Sonraları sürdürülebilen evliliklerden planlı yapılan çocukların dünyaya gelişlerinde atılan sevinç çığlıklarımıdır mutluluk?

Babanın oğlana bağ bağışlarken duyduğu hazmıdır mutluluk? Sonradan ihtiyaç duyulduğunda oğlanın babaya vermek istemediği salkım üzümden duyulan hüsranmıdır mutluluk?


Geçici hazları mutluluk sananlar, hayatın acımasız yanı ile her sabah, neş’e ve haz ile sevdiğini sandığının yanından hüsranla kalkanlar, acaba aklınıza “Hayat Bayram Olsa” şarkısı gelir mi? Kaldı ki, bu şarkı ile yaşarken herkesi geçici keyif ile coşturmaya çalışan Şenay, şu an hayata veda etmiştir yaşamamaktadır ne gam!


Sanırım mutluluk, her daim an be an yaşanacak, ömür boyu sürecek, insanın satın alacağı bir malzeme değildir. Belki mutluluğu sermayesiz servet olarak bildiğimiz sevgi ve bu sevgiyi karşılıksız bedelsiz dağıtmayı yeğleyerek bir nebze olsun yakalayabiliriz.

Sevgi sermayesiz en büyük servet! Paylaştıkça çoğalır, acılar ise paylaştıkça azalırmış.


Hayat her zaman bayram olmuyor. Hayatın içinde komedi var gülüyor, eğleniyor geçici hazlar yaşıyor mutlu olduğumuzu sanıyoruz.
Oysa hayatın içinde Dram’da var Trajedi’de var. Onların verdiği hüznü, yeis’i, hüsranı, karamsarlığı istesek de bir tarafa koyup görmezden gelemeyiz. Günü geldiği gibi yaşamak, günün sunduğu, bahşettiği geçici hazları doyasıya YAŞAYARAK yaşatarak tüketmek belki de mutluluk sanılan bir keyif, mutlu olduğunuzu sanarak mutlu olmaya bakmak, sanırım yapılması gereken mutluluk adına en güzel davranış,


Yarın uyandığınızda mutlu olma adına geçici hazların kaybolduğunu görünce aldanmayın, yaşadığınız sürece yarınlar bitmeyecek, mutluluk sandığınız hangi keyiflerin geleceği şimdiden mechul! Her gelen günün size geçici hazlar ile geleceğini sanmayın. Yakaladıklarınızı yaşayarak, sevgi seli içinde keyifler ile mutluluk dediğiniz duyguları yaşamaya bakınız!


Planlanamayan tek husus insan ömrü. Dünyaya yaşam için gelmekte, yaşama veda ederek gitmekte sizin iradeniz dışında gelişmiş bir gerçek.
Mutluluk adına keyif yazmaya çalışırken galiba yazının sonunu şairin dediği gibi hüzün ile bağlayacağız;

Uyudun uyandın,
Kimbilir nerde ne zaman,
Bir saltanatlık namazın olacak
O musalla taşında.

Hayat kısa sev sevil, yaşa yaşat, zevk al, zevk aldıklarını paylaş, başkalarının keyif almasından keyif al, eğer bunun adı mutluluk ise.

19.04.2014
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.