Konu: Köy
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.04.14, 09:00   #6
Deniz
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,969
Ettiği Teşekkür: 14742
Aldığı Teşekkür: 15644
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Köy

köy enstitülerinin başlıca amacı nitelikli insan yetiştirmekti. eğer bi toplumun önderleri yetişmiş, nitelikli insanlar olurlarsa o topluluğun, toplumun her bireyi aynı niteliğe uygun yetişir ve gelişirler. köy enstitüleri insalar için söylenen bir çok kalıbı yıkıyordu. bir insanın her türlü yeteneği olabileceğini, yeteneğin allah vergisi bir lütuf olmadığını, kadınların da akıllarının olduğunu ve bir mal olarak görülmemeleri gerektiğini, kadınlarla erkeklerin yanyana ve omuz omuza çalışarak başarı da elde edebileceklerini, aydın olabileceklerini, düşünüp, sorgulayıp, üretebileceklerini ispatlıyordu.

Kapatmanın nedenlerini dört grupta özetleyebiliriz:

1. Siyasal Nedenler:

Egemenlerin kuruluşta başlayan karşıtlıkları sürmektedir. Aydınlanan halkın yönetime ortak olmak isteyeceği ve kendilerine zarar vereceği düşüncesindedirler. Bu nedenle karşıtlıkları sürmekte ve kapatmaya kararlıdırlar.

2. Toplumsal Nedenler:

Köy Enstitülü öğretmenlerin köylere gelmesi, işletme donanımlı okulların köylerde yapılması ve köylerde bundan etkilenenler Köy Enstitüleri'nin kapatılmasını istiyordu.

3. Ağalar ve şeyhler:

Ağalık ve şeyhlik birbirine karışık bir yapılanma idi. Aynı anda dört beş köye sahip köy ağaları vardı ve köylüler ağaların malıydı. Şeyhlere bağlı köylüler tam olarak uydu (biad) durumunda idi. Köylünün aydınlanması çıkarlarını zedeliyordu. Bunlar şiddetle Köy Enstitülerine karşıydı ve kapatılmalarını istiyordu.

4. Eğitsel Nedenler:

Uygulanan eğitim yaklaşımını savunanlar ve dinsel eğitim kurumları açılmasını isteyenler vardı. Bu kesim de karşıydı, kapatılmaları için çalışıyordu ve kapatıldı..
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti