Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.05.14, 13:19   #14
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2209
Ettiği Teşekkür: 85359
Aldığı Teşekkür: 82599
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Hıdırellez Bayramı | Hıdırellez'de Ne Yapılır, Ne Yapılmaz?

Daha minicik bir çocukken şimdi otuduğum mahalleye taşınmıştık. Mahallemizde koca koca apartmanlar yoktu. Hep tek katlı bahçeli evlerdi. Mahalle sakinleri bahçe duvarlarının ardından birbirlerine seslenirler çaya kahveye çağırırlardı. Çocukları ise bahçe duvarı falan dinlemezler üstlerinde gezinirlerdi. Bazen de bahçelerde bulunan meyve ağaçlarına dalarlar teyzeleri avazları çıktığı kadar bağırtılardı.

Minicik çocuk olduğum için ve birde yabancısı olduğum bu mahalle sakinlerini hep uzaktan seyrederdim. Gerçi gideyimde aralarına karışayım desem anne terliği korkusu yüzünden elim kolu bağlıydı. Ama fırsatını bulur bulmaz kaçardım abim denen Gökhan kişisinin jurnalleme ihtimallerine aldırmayarak.

Nasıl olsa bir köşede sıkıştırır ifadesini alma olasığım çok yüksekti.

Bir akşam üstü ana sokağın ortasına kadınlar çocuklar ordan burdan çalı çırpı toplayıp yığdıklarını gördüm. Gördüğüm yerde mutfak penceresi. Merak edip yasak olmasına rağmen mutfak tezgahının üzerine çıktıp izlemeye başladım. Kocaman bir yığın olunca her şeyi ile kocaman olan bir teyze geldi o çalıçırpı yığınını tutuşturdu. Ateş git gide kocaman olmaya başladı. Çevresindeki mahalleli de kahkahalarla gülüp konuşuyorlardı. Sonra o kocaman ateş topundan bir parça sürükleyerek sokağın diğer ucuna getirdiler. Teyzeler eteklerini toplayarak üzerinden atlamaya başlayınca bende tezgahın üstünden atladığım gibi kapıya fırladım. Annemler ne olduğunu bile anlayamadan ben ateşin kenarından "bende atlayacağım bendeeee" diye bağırmaya başlayınca, o her şeyi ile kocaman olan teyze beni kucağına alıp ateşten atladı. Kucağına alırken de "daha çok küçüksün allahvermeye bir tarafın yanar sarı kızımmm" demişti.
Kadriye Teyze... Nur içinde uyusun.

Tabiki ben ateşten atlayan ilk aile neferi olarak gelen anneme ve babama en şirin halimle gülücükler atıyordum. Babam dayanamayıp beni omuzlarına alırken yanaklarıma kirli sakalını sürtmeyi ihmal etmedi. "Yapma yaa acıyorrr" dedimse de pek fazla direnmedim. Durumdan faydalanmak diye buna denirdi ama ateş sönene kadar "hadi baba bir daha atlayalım bir dahaaa" isteklerimi yerine getirmişti.

Şimdi ise ne her şeyi ile koskocaman olan ne Kadriye Teyzemiz var ne de o bahçeli evler ve sakinler...

Hıdırellez Bayramı kutlamak isteyenler, bu geleneği sonuna kadar yaşatmak isteyen Ahırkapı çingenelerinin yanına gidiyor. Saat 23:00 e kadar eğlencenin gözüne vuruyorlar.

Kısmet olursa seneye Ahırkapı'dayım.

Dilekle milekle işim olmadığı için eğlenmek ve o atmosferi yakalayabilmek adına.
:8

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.