Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.05.14, 10:38   #133
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,765
Ettiği Teşekkür: 166131
Aldığı Teşekkür: 181407
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Soma'da Maden Faciası: 282 Ölü

Erdoğan'a ABD basınından yanıt var

282 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciasında Başbakan Erdoğan "bunlar olağan şeyler" diyerek diğer ülkelerdeki maden facialarından örnekler verdi.Verdiği örnekler arasında 1907 yılında ABD'de gerçekleşen ve 362 madencinin hayatını kaybettiği Monongah faciası da bulunuyordu.


Amerika'nın Sesi sitesi, Erdoğan'ın örneklerine cevap verdi.
ABD'nin en büyük enerji kaynağının kömür olduğunun hatırlatıldığı haberde, "107 yıl önce yaşanan bu kazayla ilgili olarak Erdoğan’ın gözden kaçırdığı nokta, ABD’de kömür madeni kazalarındaki ölüm oranlarında 1970’lerden itibaren keskin düşüş kaydedilmesi." ifadelerine yer verildi.

209 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDENDİ

2010 yılında Batı Virginia eyaletinde, Upper Big Branch madenindeki patlamada ölen 29 madencinin ailelerinin her birine 1,5 milyon dolar (toplamda 209 milyon dolar) tazminat ödendiğinin hatırlatıldığı haberde, bu durumun "olağan" olmadığını anlatmak için de "İnceleme raporuna göre kaza önlenebilirdi" ifadesi kullanıldı.

ERDOĞAN'IN KAÇIRDIĞI NOKTA

1970'lerden sonra maden facialarının keskin bir şekilde azaldığının belirtildiği, Alparslan Esmer imzalı haberde, ölümlerin azalmasının sebebi de şöyle açıklandı:
"Bunun bir nedeni 1977’de geçen Federal Maden Güvenliği ve Sağlığı Yasası (Maden Yasası) çerçevesinde kurulan Maden Güvenliği ve Sağlığı Dairesi (Mine Safety & Health Administration – MSHA). Dairenin ana görevi Amerika’daki madenlerde ölümcül kazaları önlemek, ölümcül olmayan kazaların sıklık ve şiddetini, sağlık koşullarına elverişsiz durumları azaltmak amacıyla zorunlu iş güvenliği ve sağlık standartları uygulamak."

25 eyalette yılda bir milyar tonun üzerinde kömür çıkarıldığının belirtildiği haber şöyle devam ediyor:

İHBAR EDEN MADENCİYE İŞ GÜVENCESİ

"ABD Çalışma Bakanlığı’na bağlı bir daire olan MSHA, dört maden başına bir denetçi görevlendiriyor ve yeraltı kömür madenlerindeki çalışma ve sağlık güvenliği koşulları yılda dört kez inceleniyor. Amerika’da 52 kömür madeni bulunuyor. Bunların hepsi özel sektörün elinde. Madencilerin başvurusu üzerine ek incelemeler de yapılabiliyor. Ayrıca çalışma güvenliği kaygısından dolayı kendi madenlerini ihbar eden madencilerin işlerini koruma güvencesi bulunuyor.

ÖNLEM ALMAYAN ÇOK AĞIR BEDEL ÖDÜYOR

Amerika Çalışma Bakanlığı’na bağlı Maden Güvenliği ve Sağlığı Dairesi, bu tür kazaların “işin fıtratında” olmasını engellemeye çalışsa da, kazaların yaşanmasını önlemek, standartları harfi harfine uygulamak her zaman mümkün olmuyor. Ölüm olayları ciddi ölçüde azalsa da, bu tarz kazalara karşı Maden Yasası’nın gerektirdiği önlemleri almayan şirketlere çok ağır bedel ödettirilebiliyor.

MADENİN AĞZI BETONLA KAPATILDI, YÖNETİCİLER HAPİS CEZASI YEDİ

2010 yılında Batı Virginia’nın Naoma kasabasındaki Upper Big Branch madeninde meydana gelen patlamada 29 madenci öldü. Kazayla ilgili soruşturma iki yıl sürdü. Federal hükümetin atadığı bağımsız soruşturma komisyonu, madeni işleten Massey Energy şirketini suçlu buldu. Çünkü kaza önlenebilirdi, yangına yol açan ince kömür tozu birikmesi engellenebilirdi. Massey Energy şirketinin iş hayatı bitti, şirketi ve madeni devralan Alpha Natural Resources kazada ölenlerin ailelerine 1’er buçuk milyon dolar, toplamda 209 milyon dolar tazminat ödemeye razı oldu. Upper Big Branch madeninin ağzı bir daha girilmemek üzere beton duvarlarla örüldü. İhmalle suçlanan şirketin bazı yöneticileriyse 2 yıldan 3 buçuk yıla kadar hapisle cezalandırıldı.(...)"
Odatv.com
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.