Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.05.14, 15:09   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2630
Mesajlar: 30,751
Ettiği Teşekkür: 166058
Aldığı Teşekkür: 181349
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk’e İzmir’de Suikast Girişimi ve Yargılama Sonuçları

  • İzmir Yargılamalarındaki Savunmalar
Yapılan sorgulamaların ve hazırlanan iddianamenin ardından sanıklar, savunmalarını yapmaları üzere 12 Haziran günü mahkeme salonuna getirildi. İlk olarak savunmasını yapan Ziya Hurşit Bey suikast yapmayı planladığını ve bu planı uygulamaya koyduğunu kabul ederken, anayasayı değiştirmek ve hükümeti devirmek suçlamalarını kabul etmeyerek Türk Ceza Kanunu'nun 46. maddesine göre sürgün cezasına çarptırılması gerektiğini söyledi. Suikast teşebbüsüne katıldığını belirtse de suçluluğunu reddeden "Sarı Efe" Edip Bey, İstanbul'a gelip Celâl Bey'i suikast planından haberdar edeceğini söyledi ve kendisine ceza verilirken bu durumun göz önünde bulundurulmasını istedi. "Gürcü" Yusuf ile "Laz" İsmail, kendilerinin cahil olduklarını ve aldatıldıklarını ileri sürerek affedilmelerini istedi. "Çopur" Hilmi, suikast teşebbüsünü önce vatan hizmeti sandığını, bu duruma alet edilecek bir adam olmadığını ve planı haber vermeye karar verse de "Giritli" Şevki'nin kendisinden önce davrandığını belirterek cezasının hafifletilmesini istedi.

Duruşmalar Esnasında Abidin Bey


Ahmet Şükrü Bey iddiaların asılsız olduğunu belirterek, kendisi gibi bir adamın suikastla işi olmayacağını söyledi. Kendisi hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Arif Bey, suikast toplantılarından haberi olmadığını, "Laz" İsmail'in kendi evinde kalmadığını ve bu konuda şoförü ile hizmetçisinin yanlış ifadeler verdiğini savundu. Masum olduğunu ve hiçbir işe karışmadığını söyleyen Abidin Bey, kendisinden istenilen parayı vermediğini ve Rüştü Paşa ile olan konuşmaları hasta olduğu gerekçesiyle hatırlamadığını söyledi. Hafız Mehmet Bey önceleri suikasta dahil olduğunu; ancak sonraları bundan vazgeçtiğini belirterek suçsuz olduğunu dile getirdi. Miralay Rasim Bey ek bir savunma yapmazken, "Sürmeneli" Vahap, amcası Hafız Mehmet Bey'e iş bulma amacıyla müracaat ettiğini, onun da kendisini Ziya Hurşit Bey'e gönderdiğini ve cahil birisi olduğundan hiçbir şey anlamadığını ileri sürerek suçlamayı reddetti. Karşıyaka'daki bahçesinde yapılan toplantının neden yapıldığını bilmediğini söyleyen İdris, olayla ilgisinin bulunmadığını söyleyen Naciye Nimet Hanım, İsmail Canbulat Bey ve Halis Turgut Bey suçsuz olduklarını savundu. Herhangi bir savunma yapmayan Rüştü Paşa, mahkemenin insaf ve adaletine sığındı. Kâzım Karabekir Paşa, Ali Fuat Paşa, Refet Paşa, Cafer Tayyar Paşa ve Bekir Sami Bey ise savunma yapmayacaklarını belirtti.

  • İzmir Yargılamaları Sonuçları
İzmir yargılamaları 13 Temmuz 1926'da son buldu. Yargılanan 49 kişiden; suikast hazırlıklarına doğrudan karışan ve bu planlardan haberi olup da resmî makamlara ihbarda bulunmayan on beş kişinin idamına, bir kişinin 10 yıl kalebentlik cezasına çarptırılmasına ve cezası Konya'da sürgüne çevrilmesine, dokuz kişinin duruşma dışı tutulup, yargılamalarının Ankara'da görülecek "İttihatçılar davası" ile birleştirilmesine ve geri kalan yirmi dört kişinin beraatına karar verildi. Ancak mahkemeye katılmayan ve hakkında gıyaben idam kararı çıkanlardan Abdülkadir Bey Bulgaristan'a kaçmak üzereyken yakalanarak, daha sonra Ankara'da yargılanması kararlaştırıldı.

Milliyet Gazetesinin 14 Temmuz 1926 Tarihli Sayısının İlk
Sayfasında Yer Alan İzmir Yargılamalarının Sonuçlarıyla İlgili Haber

Yine duruşmalara katılmayan "Kara" Kemal Bey ise 27 Temmuz günü İstanbul'da yakalanmak üzereyken intihar etti. İnfazlar, 13 Temmuz'u 14 Temmuz'a bağlayan gece İzmir'in çeşitli yerlerinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen idamların sonrasında cenazeler önce Merkez Hastanesi'ne götürüldü, üzerindeki eşyaların alınmasının ardından da Bornova İlçe sınırları dahilindeki Kokluca Mezarlığı'na defnedildi. İzmir'de yapılan duruşmalarda tutuklu bulunanlar ve haklarında alınan kararlar aşağıdaki gibidir:

  • İdam Cezası Verilenler: Ziya Hurşit Bey, "Laz" İsmail, "Gürcü" Yusuf, "Çopur" Hilmi, Ahmet Şükrü Bey, Arif Bey, İsmail Canbulat Bey (önce 10 yıllık hapse mahkûm edilse de itirazı sonucu cezası idama çevrildi), "Sarı Efe" Edip Bey, Abidin Bey, Halis Turgut Bey (önce 10 yıllık hapse mahkûm edilse de itirazı sonucu cezası idama çevrildi), Rüştü Paşa, Hafız Mehmet Bey, Miralay Rasim Bey, "Kara" Kemal Bey (idam kararı gıyabında verilirken, bir müddet kaçak hayatı yaşadıktan sonra yakalanmak üzereyken 27 Ağustos 1926 günü intihar etti), Abdülkadir Bey (idam kararı gıyabında verilirken, Bulgaristan'a kaçmak üzereyken yakalandı ve daha sonra Ankara'da yargılanması kararlaştırıldı)

İdam Cezası İnfaz Edilen "Laz" İsmailAsılarak idam edilen "Gürcü" Yusuf. Asılmadan önceki son sözleri
"Yazık değil mi bana!... Niçin böyle yapıyorsunuz?..., Kırk lira kadar
param var. Size veriyorum. Batum'daki çocuklarıma gönderin.
Okuyorlar, fakirler... İşlerine yarar." Olmuştur


  • Diğer Cezalar: "Sürmeneli" Vahap (10 yıl kalebentlik cezasına çarptırılsa da sonra cezası Konya'da sürgüne çevrildi)
  • Yargılanmaları Ankara'da Yapılacak Olanlar: İhsan Bey, Hilmi Bey, Cavid Bey, Selâhattin Bey, "Kara" Vasıf Bey, Hüseyin Avni Bey, Rahmi Bey, Rauf Bey, Adnan Bey
  • Beraatine Karar Verilenler: Faik Bey, Sabit Bey, Halet Bey, Feridun Fikri Bey, Kamil Bey, Zeki Bey, Bekir Sami Bey, Besim Bey, Necati Bey, Münir Hüsrev Bey, Kâzım Karabekir Paşa, Ali Fuat Paşa, Refet Paşa, Cafer Tayyar Paşa, Cemal Paşa, Necati Bey, Ahmet Nafiz Bey, "Torbalılı" Emin Efendi, "Trabzonlu" Naciye Nimet Hanım, "Sürmeneli" Keleş Mehmet, "Bahçıvan" İdris, Mustafa oğlu Şahin Çavuş, Sabahaddin Efendi, Giritli Hüseyin oğlu Latif
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti