Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.05.14, 13:35   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,722
Ettiği Teşekkür: 165921
Aldığı Teşekkür: 181247
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Atatürk'e Karşı Yapılan Suikastlar

Atatürk'e Karşı Yapılan Suikastlar
• Koçgiri ayaklanması (1919 -1921) sırasında bölgede bulunan dersim Kürtlerinin Çardaklı Boğazı’nda hazırladıkları suikast planı, önceden haber alınarak etkisiz hale getirilmiştir.
Koçgiri İsyancıları


• Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasından sonra, Samsun-Kavak yolunda 12 Rum tarafından Mustafa Kemal’in konvoyuna pusu kurulmuş, çıkan çatışmada konvoydan üç kişi ölmüş, fakat Mustafa Kemal’in önlem olarak konvoyu 2 km arkadan takip ediyor olması hayatının kurtulmasını sağlamıştır.

• Temsil heyeti Ankara’ya gelmeden önce, İngilizlerin ve İstanbul’un ortak hazırladıkları suikast planının Ankara merkez komutanı Abdülkadir bey tarafından bozulmasıdır. (*Heyet Başkanı, Mustafa Kemal)

• Yine temsil heyetinin Ankara’ya gelmesinden önce İstanbul’dan gelen yabancı uyruklu bir bayanın Ankara garında şüpheli davranışları sonucu yakalanıp, sorgulanmasıyla bir suikast planının ortaya çıkarılmasıdır.

• Temsil heyeti Ankara’da iken, İngilizlerce gönderilen 3 Rum’un tren istasyonunda şüpheli hareketlerinin dikkat çekmesi, yakalanıp sorgulanmaları. Mustafa Kemal’i öldürmeye geldiklerini itiraf etmeleridir. (Komutan Nuri Bey, sorgulama sırasında; Mustafa Kemal’i öldürmeye geldik diyen Rum’u sinirlenerek bir yumrukta öldürmesi olayın bir diğer ilginç yanıdır)

Nuri Conker, Atatürk ile Birlikte (İstanbul - 1931)


• İngilizlerin en iyi casuslarından sayılan Hintli Mustafa Sagir’in Afgan temsilcisi sıfatıyla ülkemize gelip, Mustafa Kemal’in huzuruna kadar çıkması. Fakat Sagir’in gizli yazışmalarının teşkilat-ı mahsusaca çözülmesiyle suikast planının ortaya çıkarılması ve Sagir’in tutuklanıp idam edilmesidir.

• Çerkez Ethem’in düzenli orduya katılmak istememesi oluşan gergin ortamda, Ethem'in Mustafa Kemal’i öldürmeye gitmesi fakat sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı vazgeçmesidir.

• Yine Çerkez Ethem’in adamlarının Ankara’da meclis yolunda pusu kurmaları fakat becerememeleridir.

Çerkez Ethem, Mustafa Kemal Atatürk ile (Haziran 1920)


•
1926 yılında gerçekleşen ve ittihatçıların karıştığı İzmir suikastı girişimidir.


Suikast Planının Hazırlayıcılarından, TBMM
I. Dönem Lazistan Milletvekili Ziya Hurşit Bey


• Teşkilat-ı mahsusa fedaisi hacı Sami’nin Atina’daki Çerkez komitası tarafından Mustafa Kemal’i öldürmesi için tutulması. Fakat Kuşadası’na çıkan Hacı Sami’nin Yörüklere sataşması ve jandarmayla girdiği çatışmada öldürülmesidir.• Esnaf odası başkanı ile kayıkçı Ali Osman’ın, Osmanlıyı yeniden kurmak için Mustafa Kemal’i öldürmeyi planlamaları ve durumun ortaya çıkarılmasıyla tutuklanmaları*dır.

• Mustafa Kemal’in korumalarında Topal Osman’ın, Meclis’te Mustafa Kemal’e karşı çıkan ıı. grub lideri Ali Şükrü’yü öldürmesi. Topal Osman bu yüzden suçlanınca da 10 adamıyla Mustafa Kemal’in köşküne saldırması ve çıkan çatışmada öldürülmeleridir.*(M.Kemal’in saldırıdan önceden haberi vardı)


Milis Yarbay Topal Osman• Giritli bir kişinin İzmir’de iken köşke çıkıp Mustafa Kemal ile görüşmek istemesi. Görüşme başlamadan elindeki el bombasını kullanması, Latife hanımın yaralanmasıdır.*(Ata’ya bir şey olmamıştır-olay Türk basınında sansüre uğramış, yabancı basın aynen geçmiştir)

• Sovyet hükümeti destekli komünist bir Ermeni çetesinin Beyoğlu’ndaki bir otele ziyaret edeceğini öğrendikleri Mustafa Kemal’e suikast hazırlamaları.* Planın polis tarafından öğrenilmesi ve çıkan çatışmada üç ermenin de öldürülmesidir.

• Yunanistan’daki Ermeni komitacıların iki suikastçıyı Ankara’ya göndermeleri. Suikastçılardan Mercan Manukyan’ın trende giderken boş boğaz davranıp tanıştığı Musa isimli Türk’le sohbet ederken üstü kapalı plandan bahsetmesi ve tutuklanmasıdır.

• Osmanlı şehzadelerinden Abdülaziz’in yeğeni Prens Sami’nin Osmanlıyı yeniden kurmak için İngiliz ve Fransızlarla ortak plan hazırlamaları fakat uygulanamamasıdır.

• Avusturya istihbaratının kayıtlarında yer alan 1933'de iki Türk ve iki Ermeninin önce Dış İşleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras’ı sonra da onun cenazesinde Mustafa Kemal’i öldürmeyi planlamalarıdır.

Kaynak
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.