Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.06.14, 10:29   #1
Ekin
Çiçek Delisi

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1177
Mesajlar: 9,046
Ettiği Teşekkür: 30924
Aldığı Teşekkür: 40783
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Bilen Varsa... Cüneyt Arcayürek


Bilen Varsa...


Cüneyt Arcayürek


Çözüm süreci çalışma çalıştayında Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yaptığı konuşma üzerinde nedense medyada derinlemesine irdeleme ve eleştiriye rastlanmıyor.
Önce Atalay’ın sözleri ve girişimlerine bir göz atalım.
Diyarbakır’da çalıştay sürerken dağa kaçırılan çocuklarını geri isteyen anaları ziyaret ediyor ve... “Biz yalnız çocuklarınızı değil, dağdaki PKK’lileri de indireceğiz” diyor.
Ne ki ölme eşeğim ölme, diyen çıkmadı, yıllardır dillerden düşmeyen bu masalın gerçekleşmeyeceğini bilenlerden.
Üstelik Başbakan Yardımcısı Atalay’a, kaçırılan çocukları, bölge Kürt milletvekillerinin gruplaştığı HDP şayet indiremezse, hükümetin B ve C planlarının hazır olduğunu ve duraksamaksızın uygulayacağını söyleyen Başbakan’ın açıklamalarını anımsatan da olmadı.
Tam bir vurdumduymazlık egemen bu ülkeye.
Bunlar palavrayla toplumu uyutmak sanatında birbirilerini aşıyorlar.
Başbakanlarının söylediğine örneğin Beşir Atalay, ekler yapıyor.
B ve C planları ne ki, hey gidi gafiller; hükümet yalnız birkaç çocuğu dağdan kurtarmayı değil, dağda kim varsa hepsini indirmeyi planlıyor, diye ağlayan anaları avutuyor.

***
Diyarbakır’da hemen her vesile Öcalan’a özgürlük diye eylemler yapanlara da Atalay’dan bir parmak bal.
“Abdullah Öcalan’ın, İmralı’ya giden HDP heyetine verdiği mesajları da önemli ve olumlu buluyoruz. Bunlar bizim de düşüncelerimiz” diyor..
Artık hükümet İmralı’yı bir terörist lideri olarak görmediğini, çözüm sürecinde İmralı ne derse o demeye gelen bu sözleriyle doğrulamış ve özgürlük diyen eylemcilere; merak etmeyin yakında Öcalan’ı İmralı’dan azat edecek, hatta çözüm sürecinin mimarı olarak hemen her gün görüşlerinden ve direktiflerinden yararlanacağız demeye gelen müjde de veriyor.
Maske düştü.
Öcalan’la Oslo’dan beri, görüş alışverişinde olduklarını artık saklamaya da gerek görmüyorlar.

***
Yahu bu Cumhuriyet bu kadar savunmasız mı ki, Atalay artık Cumhuriyetle AKP’nin hesaplaştığını söyleyebiliyor.
Cumhuriyeti kurmakla övünen partiden gık çıkmıyor.
Şu sözlerine bakınız:
“Biz aslında devleti, kurumları kendisiyle hesaplaştırdık. Bütün olumsuzlukları gözler önüne serdik” diyor.
Gorbaçov bile Sovyetler’i yıkarken rejimin geçmişini bu denli karalamamıştı.
Bu sözleriyle Atalay elbette patronunun 2023’te yani Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümünde ilan etmeyi tasarladığı, zaman zaman ima ettiği ama şimdilik adını sakladığı yeni Cumhuriyet düzeninin ön hazırlığını yapıyor.
Osmanlı döneminde Türkleri aşağılayan, ama diğer bütün etnik gruplara, örneğin Kürtlere bahşedilen ayırımsızlığın yeni cumhuriyette aynen korunacağını şimdiden duyumsatıyor.

***
Atalay, patronunun masallarıyla Diyarbakır ve çevresini uyutacağını sanırken, Lice’de PKK eylemleri olanca hızıyla sürüyor. Bölgenin hâlâ yer yer yolları PKK tarafından kapatıyor.
Lice’de yol kesme olayında ölen iki kişinin (kimlerse PKK’li mi, değil mi açıklanmadı) cenaze törenine 15 bin kişi katılıyor ve törende sık sık “Savaş savaş, barışa hayır” diye bağıran bir grubun molotoflu, taşlı saldırıları sahne alıyor.
Atalay ise şaşırmış. Tam yeni adımlar atılacakken diye başlıyor, bölgede hareketlilik başladı.
Yok canım, çok önceden başlayan, güvenlik güçlerinin kışlalarında, karakollarda pencereden izledikleri PKK eylemleri, birden de değil, olağan sürecinde yeni bir ivme kazandı.
Ama Atalay, yol kesmeleri vs. bunları “anlamakta ve açıklamakta zorlandığını” söylüyor.
Tabii Güneydoğu’ya egemen olan PKK eylemlerini, aman çözüm sürecine zarar gelmesin diye göz ardı eden hükümetin üyesi, üstelik terör sorununun başındaki bakan böyle anlar, yorumlarsa vay halimize!

***
Sorun giderek ivme kazanıyor.
Hükümetle İmralı ve iç politika uzantıları arasında işbirliği günbegün ivme kazanıyor.
CHP Genel Başkanı, yalnız “çözüm sürecinde karşılıklı güven yokluğu”ndan söz ediyor.
Oysa Güneydoğu kaynıyor.
Çalıştayda Atalay’ın açıklamalarından, son gelişmeler ışığında sorunun aldığı yeni boyutlardan ana muhalefet sanki habersiz.

***
Yoksa? Ana muhalefetimiz susarak değerini bilemediğimiz, dünya muhalefetlerinin bilmediği yeni bir politik açılışı mı uyguluyor?.
Bilen ve anlayan varsa beri gelsin!Kaynak


__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.