Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.06.14, 22:15   #15
Taner
Tam Üye

Taner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 61
Mesajlar: 436
Ettiği Teşekkür: 1141
Aldığı Teşekkür: 1752
Rep Derecesi : Taner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Musul'da Türk Konsolosluğundaki 48 Görevli Rehin Alındı

Bir devlet böyle bir olaya karşı ne yapmalıydı: Tüm haber alma olanaklarıyla olayı önceden görmeliydi ve diplomatik ve askeri olanaklarıyla olayı önlemeli. İki : buna muaffak olamadıysa olayın gerçekleştirildiği yerde vatandaşlarını kurtarmak yada korumak için manevralar yapmalı ve saire ve saire.

Bir durum tespiti yapalım: Ülkeler başka ülkelerde büyükelçilikler kurar, konsolosluklar büyükelçiliklerin olmadığı yerlerde görev yapar. Ülkelerin başka ülkelerde yaşayan ya da geçici olarak orada bulunan vatandaşalrının sorunların çözer, Ülkeler başka ülkelerdeki vatandaşlarını izler, onları korur. Eğer 2000 kişi tehdit altında ise bu ciddi bir durumdur. Devletlerin haber alma araçları vardır bu araçlar sayesinde iç ve dışta vatandaşlarını koruyabilir. Binlerce insan tehdit altında ise ve devlet zamanında bilgiye ulaşamadıysa bu önemli bir zaaftır.

Şimdi bakalım, binlerce insanın şurada veya burada sığındığı haberleri ayağa düştü ise devletin bu bilgiyi zamanında alamadığı ve bu vatandaşların durumlarını uluslararası alana taşıyarak hayatta kalma çabası olduğunu gösterir. Bu insanların devletlerine güvenmediklerini düşünebiliriz.

iki olay arasında ciddi bir illiyet bağı var. Bir ülkenin konsolosluğu orada olan vatandaşlarını koruma görevini yapması gerekirken, basılıp adam çıkartılıyorsa bu devlet oradaki vatandaşlarını nasıl koruyacak takip edecek.

Son dönemde bu iki olayın dışında bir biri ile ciddi illiyet bağları kurabileceğimiz bir takım organize bir saldırı altında olduğumuzu düşünüyorum. İçte vatandaşlarının güvenliğini sağlayamayan bir devlet dışta bunu nasıl sağlar?

Devletler vatandaşlarını gaz sıkarak korumaz. Devletler vatandaşlarını ayrışmaya tabi tutarak korumaz. Devletler toplumsal olaylara müdahale etmeden önce kendi yaptıklarını bir tartıp nerede yanlış yaptığına bakması gerekir. Devletler güvenlik yatırımları yaparken vatandaşlarına saldırı araç gereçleri alıyorsa onları anlamak yerine onlara saldırma yolunu seçiyorsa durup bir düşünmek gerekir.
__________________
Gerçekçi ol İmkansızı iste.
Taner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Taner'in Mesajına Teşekkür Etti.