Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.06.14, 09:58   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Adam Gibi Adam Olmak

ADAM GİBİ ADAM OLMAK


Adam gibi adam olmak, adamın hası olmak, adamlık etmek, adam gibi davranmak, "adam gibi adam olacak benim çocuğum, okuda adam ol baban gibi, eşek olma." Bu kısa cümleler ile söylenen ve vurgulananlar, benim anlayışıma göre sadece erkek olan cinsiyet için değil ayrım yapmaksızın tüm cinsiyetler için söylendiğini var sayar, her zaman öyle düşünürüm.


Adam gibi adam olmaktan benim anlayışıma göre anlanan, cinsiyetine bakılmaksızın insan olmak! İnsan denince; yaşanan hayatların içinde duygu var, düşünce var, aşk var, sevda var, tutku var, bölüşümcülük var, muhteris olma var, her şeyin en iyisi, en güzeli, en çoğu benim olsun isteği var.


İyi eğitim verilmiş insanlarda sağlam karekter yanında bazı insani nitelikler aranır. Adam gibi adam olma hali ile mücehhez olanları bazen Tusiad içinde, bazen siyasi partiler içinde, bazen kurum ve kuruluşların görkemli makam odalarında oturanlarda ararız ama nafile bulamayız. İstisnalar kaideyi bozmaz ama adam gibi adamıda bulunca kiymetini bilmez bozuk para gibi çabuk harcarız.


Adam gibi adam olmak, bir çok kesimden insanın üzerinde mutabık kaldığı gibi, adamlığa layık görülen bireylerin, mensubu olduğu toplulukların değer yargılarını, örf, adet, gelenek, ulvi, dini ve milli değerlerini, etik sayılanlarını bünyesinde harman ederek taşıması, bunlarla hem hal olduğunda, olmayanlarla ayrılması, sanırım adam gibi adam olmaya ölçüdür.


Günümüzde Türk milletine mensup insanlar adam gibi adammıdır? Sorgulamasında:

Siyasi ahlak,
Ticari ahlak,
İlmi ahlak,
Hukuki ahlak,
İdari ahlak ararlar.


Bu etik nosyonları üzerinde taşıyanlara belki adam gibi adam derler. Üzülerek ifade etmek gerekirse irdeleme yaptığımızda ana başlıkları ile aranan ahlak değerleri maalesef tükendi. İstisnalar hariç.İstemeden kulak misafiriyiz.Kız anlatıyor.. Yaş gelmiş 28 e. Açık öğretimden üniversite okumuş, yemiş içmiş, hayatını yaşamış, sayısız flörtleri olmuş, halen alkolün dibine vurup günü harmanlamaya çalışıyor.. Normal konuşma ses seviyesinden iki oktav yüksekten konuştuğu için istemeden kulak misafirliğimiz başlıyor.. Anlatımına göre İstanbul gibi bir vilayetimizin mutena ve ayrıcalıklı sayılan semtlerinden birinde ikamet ediyor. Geyik denilen muhabbetin en kralını biliyor ama hepsini toplasan papağan tekrarı etmiyor. Buna rağmen evleneceğim artık diyor, ama eklemeden edemiyor piyasada adam yok abi diyor.


Birini tanımış daha flört dönemine geçmeden zilliyet nikahı kıymaya kalkmış adam, daha 3 gün içinde sahiplenecek mal muamelesi görmeye başlamış ve şikayet, adam yok abi adam diyor. Meğer tanıdığı damat adayı Tayyip’çi imiş.


Şimdi gel bu pirinçin taşını ayıkla. Bir kesimin adam bildikleri bu cenahta yuvalanmışlarsa, Tayyip gençliği içinde yuvalanmışlarsa yoldan geçen malum kıyafetli kızları kadınları göstererek sizin talip olacaklarınız bunlar diyor..


Adamın hasını, adam gibi adamı nasıl seçmeli, kavunmudur? Koklamalı, karpuzmudur? Tıpaçlamalı. Kız metaryal madeni parça olsa idi herhalde sevabına torna SNC’den istediği gibi bir şey yaptırır hediye ederdik.


Kızın damat adayı arama faslı bitince, mor elbise altına gri ayakkabı yakışır mı? Geyik muhabbeti başlayınca, bizim istenmeden de olsa zoraki kulak misafirliğimiz sona ermiş oldu.


Sonra takıldık adam gibi adam olma sözüne, gözümüzün önünden şeceresi kirli, siyasi, ticari, sosyal hayatı ve geçmişi kirli, dili kirli, gönlü kirli, kendisi kindar nice siyasetçi geçinenleri düşündük, nice kirli paraları ile servet sahibi olanları düşündük, nice ilme ve fenne siyasi katkı sunan, ilmi ve fenni bulguları siyaset ile harman eden, bu doğrultuda ilmi kararlar yerine siyasi kararlar çıkaran güya bilim adamı ve kurumlarını düşündük, adam gibi adamlığa yakışırlar mı? Dedik. Düşüne düşüne evin yolunu tuttuk.


Sürc-i lisan ettik ise affola.


15.06.2014
Mustafa AKTEN

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.