Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.06.14, 08:44   #1
Cansuyu
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 7,734
Ettiği Teşekkür: 20106
Aldığı Teşekkür: 34600
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Kanlı Günlerden Bugüne! | Tokmak

Aynı gün iki önemli yargı kararından ilkinde Balyoz davası çöktü!

Yıllardır karanlık cezaevi hücrelerinde azap çeken birçok general, amiral ve subay (toplam 236 sanık) haksızlık denizinde boğulmuşlardı.

17 hâkimden oluşan Anayasa Mahkemesi’nin “Adil yargılanmadılar. Hak ihlalleri var” diye oy birliği ile aldığı karar, adalete sarsılan güvenin yeniden tesisi bakımından çok önemlidir.

Toplum vicdanını rahatlatan bir karar bu…

“Ülkede iyi ki Anayasa Mahkemesi var” diyoruz.

1961 Anayasası ile kurulan bu yüce mahkemenin yapısında 1982 Anayasası ile değişiklikler yapılmıştı. Yeniden hazırlanan 1982 Anayasası Orgeneral Kenan Evren ve arkadaşlarının hazırlattığı anayasa idi. Referandumda halk yüzde 92 gibi çok yüksek bir oranla bu Anayasa’yı onaylamıştı.

Bugün hâlâ o Anayasa ile yönetiliyoruz.

Talihin ne garip cilvesidir ki, Kenan Evren ve silah arkadaşı Tahsin Şahinkaya, kurucusu oldukları hukuk sistemi ile darbe suçundan müebbet hapse mahkûm edildiler!

Aslında bu cezayı çekmeyecekler. Çünkü ikisi de yaşlı ve hasta. Evren 97, Şahinkaya 89 yaşında…

Koca bir devrin tüm suçu bu iki kişinin mi? Ortada suç varsa, başka suçlu yok mu?

Göstermelik bir ceza bu! “Biz darbecileri, cezalandırdık” diye böbürlenmek isteyen bir takım siyasiler, bunu bol bol kullanacaklar!

Aslında, 1980 öncesi yaşanan kanlı sokak çatışmalarını, insanların caddelerde tavuk gibi boğazlanmasını, üniversitelerde sağcı ve solcu öğrencilerin silahlı düellolarını, her gün birçok öğrencinin vurularak öldürülmesini bizzat gören biri olarak “Akan kan durdu” diye herkes gibi ben de memnun olmuştum.

Ülke kan gölüne dönmüştü ve her gün sokaklardan cesetler toplanıyordu… Aradan 34 yıl geçti. Allah, ülkemize o günleri bir daha yaşatmasın!

Halk, Kenan Evren’i coşkun bir şekilde alkışlamış, hazırlattığı Anayasa’ya “yüzde 92” oy vererek onu aklamıştı. Şimdi ise müebbet hapse mahkûm edildi! Nereden nereye!


Sözcü
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla