Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.06.14, 15:33   #4
Tanıdık
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 71
Ettiği Teşekkür: 4465
Aldığı Teşekkür: 7540
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Aysun Gültekin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ibrahim Mesajı göster
Aysun Gültekin

1963 yılında erzurum'un ispir ilçesinin çamlıkaya kasabasında dünyaya gelmiştir.. ilk ve orta okulu erzurumda okuduktan sonra lise eğitimini ağrı kız meslek lisesinde tamamlamıştır...

ağrı kız meslek lisesi'nde okurken erzurum radyosunda ağrının kurtuluşu ile ilgili bir program yapar...

işte aysun gültekin o koroda yer alınca halkevinde çalışan zeki kurnuş'un dikkatini çeker ve aysun gültekin'i biraz da ailesinin kendisine geçirdiği türkü yapısının sayesine 1981'de erzurum radyosu'nun açtığı yarışmaya katılır..

aysun gültekin bu yarışmayı kazanır ve 1982'de erzurum radyosu'nda çalışmaya başlar. onun için kendisi mektebli değil alaylıdır. daha sonraları ise istanbul radyosu'nda çalışmaya başlamıştır. tabii burada bahsi geçen radyolar trt radyolarıdır..

ailesinden geçen türkü yapısı da babasının cümbüş çalması, annesinin ve ablalarının aile içinde güzel sesleriyle şarkılar türküler söylemesi vs.dir..

trt sanatçısı olan aysun gültekin, türküleri doğru yorumlayan, kendine özgü edası, sesinin derinliği ile kendine hayran bırakan, türkiye'nin en iyi kadın türk halk müziği icracılarındandır...

kurtlar vadisi ırak filminde altın hızma türküsünün yorumu ile herkesin dikkatini çeken bir ses'di aysun gültekin ama yinede ülkemizde tanınmayan ve değer bulamayan sanatçılar arasında...

söylediği başlıca eserler..

altın hızma..
eledim eledim..
kışlalar doldu bugün..
şafak söktü yine sunam uyanmaz..
nasıl yar diyeyim..
değirmen başında vurdular beni..
fincanın etrafı..
işte gidiyorum..
mihriban..

bu türküleri örnek verebiliriz..
daha doğrusu sayısız türküleri seslendirmiştir...

en son 2008 yılında türkiye yazarlar birliği ödül töreninde en iyi türk halk müziği sanatçısı ödülünü almıştır...
halen trt de görev yapmaktadır..ve yakın zamanda yeni solo almümü çıkarcaktır...

ülkemizin bilinmeyen değerlerinden olan aysun gültekin benim çok sevdiğim bir sanatçı olduğu için bende bu önemli değeri forum gerçek ailesiyle tanıştırmak istedim..umarım beğenir ve dinlersiniz dostlar...

karşınızda aysun gültekin..

altın hızma

altın hızma mülayim
seni hak'tan dileyim
yaz günü temmuzda
sen terle ben sileyim
gün gördüm, günler gördüm
seni gördüm şad'oldum

altın hızma incidir
gömleği narincidir*
benim lal olmuş dilim
ne dedim yar incinir