Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.07.14, 09:00   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 542
Mesajlar: 2,816
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11420
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Bayram Mesajı

Bayram Mesajı
Bayramları; birkaç güne sıkışmış tatilden ibaret sananlar, yaşlısını, bakıma muhtaç olanlarını bakım yurtlarına terk edip kendileri deniz kıyılarında safa sürmeye giden ulvi ve manevi değerlerden bi haber gafiller, özellikle dini bayramların ulvi değerlerinin farkında olmayan, her şeyi dinciliğe bağlayan madrabaz ve hokkabazlar, siyaseti dine bulayanlar, laik ülkede yaşam biçimini kendi anladığı biçimde ve şekilde yönlendirmeye, şekillendirmeye çalışan dini sulandıran, Kur'an müslümanlığını, dinin emirlerini kendi değer yargıları ile yer değiştirip işte din budur diyenler! İnsanın aklına rahmetli Mehmet Akif Ersoy'un şu dizelerini getiriyorlar:

Ya taassup! Ya taassup! O kadar maskaraca
bir yol almış ki, bakarsın başı misvaklı hoca,
mütehassisken edepsizliğin eşkalinde,
en ufak şeyden olur dini hemen rencide.
Müslümanlık denilen ruh-i ilahi arasak,
Müslümanız diyen insan yığınından ne uzak!
Müslümanlık nerde? Geçmiş bizden insanlık bile!
Adem aldatmaksa maksat, aldanan yok nafile,
kaç hakiki Müslüman gördüm ise hep makberdedir,
Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir.

Dini ve milli bayramlar çoşkunun ve sevincin zirvesi olması gereken özel günler. Toplumsal değerleri paylaşma bilincinin dorukta olması gerekirken, bu günki gelir dağılımı adaletsizliği, yokluk, yoksulluk, varlık içinde sefalet, işsizlik Türk milletine revamıdır?

Dostluğu kardeşliği hatırlamanın ve pekiştirmenin , her konuda bölüşümün, ulus olmanın, tek bayrak, tek millet, tek vatanda yaşamanın sevinçlerinin dorukta olduğu onur günlerinin adıdır bayram! Acaba bu değerlerden ağırlıklı olarak son 12 yıl içinde kırıntılardan başka bütüne ait bir şey kaldımı?

Dikta heveslisi, tek adam heveslisi, demokrasi denilen nimeti, anti demokratik uygulamalar ve ileri demokrasi söylemleri ile sulandıranların idareci olduğu bir ülkede, ulusal özgür bayramlar kutlanır mı? Kutlansa bile buruk bir hava içinde ancak olur. Kendini esaret ve baskı altında, milletini baskı altında hissedenler bayramı nasıl kutlarlar?

Bayram denilen günler, bayram gibi kutlansa, bayram günleri, bayramlarda ikram edilen tatlı, şeker, lokum baklava tadında olsa, kutlanan bayramlar öyle olmalı ki, yaşayanlar için ilerde nostalji torunlara anlatılacak tatlı anılar olsa.

Yokluk ve yoksulluk gariplik zor zanaat.
Halk ozanı demişki;
Bir garip ölmüş diyeler,
3 gün sonra duyalar,
Onuda soğuk su ile yuyalar.

Hak deyince akar sular dururmuş.
Ölü yıkayan elinin emeği olan hakkını alsa, ölü ister cennete ister cehenneme gitsin önemli mi? O iş Tanrı ile yaratılmış arasında!

Yaratan Tanrı buyuruyor kutsal kitabı Kur’an da; iki şeyi affetmem bana şirk koşanı, kul hakkı yemiş olarak karşıma geleni. Varın buradan ötesini siz düşünün!

Çalmak idare edenle edilenin artık tescilli mesleği haline gelmiş. Sade vatandaş, duyarlı vatandaş, hakkın hukukun bilincinde olan vatandaş kendine yediremiyor, içine sindiremiyor ve bağırıyor.. Hırsız varrrrrr…
Bir ses yükseliyor yakalayın! Kimi? Hırsızı değil, ya kimi? Hırsız var diye bağıranı. Demek ki birilerinin algısına göre, hırsız var demek hırsızlıktan daha ağır suçmuş.

Bayramlara hazırlanırken gıda sektörünün korsanları, yoksullara dağıtılmak üzere gıda kolisi hazırlarken, miadı dolmuş, son kullanma tarihi geçmiş gıdaları nasıl olsa yoksullara dağıtılacak diye kakalamasa,

Bal, reçel, süt, yoğurt, peynir, et ve bunlardan üretilen katkılı, GDO’lu gıda maddeleri, her tür hile ve madrabazlığa uğrmadan halka ulaşsa,

Ticari ahlaksızlığı ticari bir hüner gibi kabul eden, bu ahlaksız hünerler ile haram paralardan tomar yapanlar, siyasi ahlaktan yoksun olup, paraları balya yapanlar, ayakkabı kutularını kasa yapanlar, evlerin bir odasını döviz cinsinden para ile dolduranlar, sıkıştığında sıfırlayın talimatı verenler, es kazara yakalandıklarında, gazete ve tv kanallarında boy boy görüntüleri halka ulaşsa, utanma arlanma duyguları varsa, utandırılıyorlarsa, siyasi ahlak yoksunluğu nedeni ile istifa etmiyenler istifa etse,

Kasaplar, Manavlar, Fırıncılar oduncular, kömürcüler içinde ticari ahlaksızlığı devam ettiren, belirlenen gramajlar altında mal satıp ahaliyi soyup soğana çevirenler, Gazetelerde birinci sayfadan afişe edilse, üreticinin, tüketicinin, işçinin, emekçinin haklarını gasp edenler, hak edilenlerin ellere geçmesini idari yönden engelleyenler, dolaylı yollardan cebe indirmeleri destekleyen, yüzsüz politikacıları yerden yere vuracak, utandıracak yol yöntem bulunsa, bulunan yöntemler uygulansa, sanırım bayram günleri daha güzel daha keyifli, daha ağız tadı ile kutlanır. Her yaştan insanlar bayramların tadına varır. Bellimi olur! Bakarsınız yaşarken keyiflenir hayat bayram olsa diye bir şarkı tutturur sevinç heyecanı doruk yapar.

Ha gayret yukarda ifade ettiğim menfiler, insanlığın icabı ile telafi edilir, çalışılırsa insanım diye geçinenlerin insan olmasına az bayramlar kaldı.

Bu duygu ve düşünceler ile tüm insanlığın çektiği acı, ızdırap, sıkıntı, yokluk, açlık, hastalık, eza, cefa, zalimlerin zulmü ne varsa? Tanrıdan dileğim hepsi zail olsun son bulsun. Refah, huzur barış, yurtta sulh dünya sulh daim olsun, Tanrı idrak edeceğimiz bu kutsal Ramazan bayramında herkesi aradığı mutluluk ne ise? Onunla bahtiyar kılsın.

Tüm insanlığın, yüce Türk milletinin ve FG ailesinin bayramı kutlu olsun herkese sevgiler saygılar.

Mustafa AKTEN
26.07.2014


__________________
Mustafa Akten Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.