Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.07.14, 09:15   #6
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,106
Ettiği Teşekkür: 167148
Aldığı Teşekkür: 186297
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Türkiye'nin İlk ve Tek Sanayi Müzesi

MakinelerHızar

Şirket-i Hayriye Tersanesi’nden geriye kalan orijinal birkaç parçadan biri olan bu önemli ve tarihi hızar, Glasgow İskoçya’daki bir çelik mühendisliği şirketi olan P&W MacLellan (1805-1979) tarafından üretilmiştir. Yaklaşık 150 yıl sonra hala tamamen kullanılır durumdadır.67 Numaralı Kalender Gemisi'nin Makinesi

Kalender Vapuru Şirket-i Hayriye tarafından 1911 yılında İngiltere’de yaptırılmıştır. Vapur, uzun yıllar İstanbul Boğaziçi iskeleleri arasında yolcu taşımıştır. Sergilenmekte olan üç genleşmeli buharlı makine, Kalender Vapuru’nun sancak tarafındaki ana makinesidir.


Marshall Seyyar Buhar Makinası

Seyyar makine, tekerlekler üzerine monte edilmiş küçük bir buhar makinesidir. Kendi kendine hareket edemediği için çalışma alanına atlar veya öküzler tarafından çekilerek, harman makinesi gibi tarım amaçlı makinelere güç sağlamak için kullanılmıştır. Bu tip makineler 1872 yılında piyasaya sürülmüş ve 2 hp ile 12 hp arasında kapasitelerde üretilmiştir. Müzedeki örnek, Marshall Sons & Co tarafından 1910’larda üretilmiştir.


Tipo Baskı Atölyesi


Rahmi M. Koç Müzesi’nde açılan bölümde baskı sektörünün geçmişten günümüze yolculuğu anlatılıyor; matbaanın tarihine ışık tutuluyor. Nostaljik Matbaa Atölyesi Türkiye’de bu alanda gerçekleştirilmiş çalışmaların ilki olma özelliğini taşıyor. Rahmi M. Koç Müzesi’nin bu yeni bölümü, 1950 ve 1960’lı yılların basım tekniklerini yansıtırken ziyaretçilerini kurşun harfler devrinde yolculuğa çıkarıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi’nde Promat Matbaacılık’ın 20. yıl etkinlikleri kapsamında hayata geçen projede; tarihi tipo tekniği, elle kurşun harf dizimi, metal klişeler ile baskı uygulamaları, kağıt kesimi ve ciltleme gibi teknikler, eski ustalar tarafından uygulamalı olarak gösteriliyor. Tipo Atölyesinde ayrıca matbaacılık üzerine seçilmiş kitaplar, hurufat, klişe ve efemeralar da sergileniyor.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.