Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.08.14, 13:27   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Yeni Türkiye

Yeni Türkiye

12 yıllık Akp hükümetleri zamanında başvurulan bir yöntem vardı. Türkiye’nin dönüştürülmesine ilişkin bir karar uygulamaya konulacaksa, önce başlığı hükümetten kişilerce, sonra Akp’nin sözcüsü olan kişilerce, sonra parlamento sözcülerince dillendirilip söylem haline getirilir, kanıksatılır ondan sonra uygulama safhasına konulurdu. İçlerinden örneklemek gerekirse, “barış süreci” “açılım paketi” gibi söylemler, içeriği belli olmadan söylenir çerçevenin içini doldurmak sonraya kalırdı. Tıpkı parlamentoda gece yarısı çıkarılan torba kanunlar örneğinde olduğu gibi.


Şimdi gündemde “YENİ TÜRKİYE” söylemi!

100 yıla yaklaşan geçmişi ile Türkiye Cumhuriyeti devleti, halkı olan Türk milletine Cumhuriyet ve ilkelerine gönül verenlerce neler kazandırmadı ki? Akp’nin Cumhurbaşkanlığına seçilen zat, hem yeni Türkiye dedi, hemde 12 yıla yakın zamandır başbakanlığını yaptığı hükümetler ile Cumhuriyetin kazanımlarını birer beşer tarumar etti, bu kazanımları korumak ve kollamakla görevli olanlardan kimsenin yeterli tepki vermemesi üzerine Cumhuriyetin bir çok ilkeleri ya yok varsayıldı, yada uyulmaması gereken kanunlar olarak bir kenara itildi.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ilkeleri, kurumları, hukukun üstünlüğü, artısı ve eksisi ile temel insan hakları, gelin şunu tarifini bir yapalım dedikleri laiklik, ünüter yapı, kusurlarına rağmen işleyen demokrasi ve hürriyet ortamı zaten vardı. Atatürk’ün ifade ettiği öngörü olan muasır medeniyet seviyesine ulaşmada hemen hemen finiş çizgisine ulaşılmaya ramak kalmıştı İyi kötü demokrasinin gereği olan STK’ları, siyasi partiler görev yapmakta idi. Taki 12 yıl öncesine kadar ve Akp’nin bir karabasan gibi Türkiye üzerine oturmasına kadar.

Yeni Türkiye söylemi içinde ki çerçevenin içine en başta oturacak olan “yeni bir muhalefet”! Çünkü bu söylem aynı zamanda yeni Türkiye söylemi yanında, yeni bir muhalefet söylemi de dillendirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ilkeleri belli idi. Öngörüleri ve kalkınmada izleyecekleri yol ve yöntem belli idi. Ancak bir yıkım ekibi olarak 12 yıl önce siyaseten iktidara gelenlerin planları ve hedefleri vardı, Türkiye Cumhuriyeti devletini ilkeleri ve kurumları ile yıkmak, yerine ise kafaların arkasında olan ve zaman zaman açık edilen planları vardı. Bekçiler tam görev yapamadılar bağlara girildi ne bağ duydu nede bağbancı!

Sıfırlanmadık ne kaldı? Adalet, hukuk üstünlüğü, demokrasi, laiklik, ünüter yapı, yandaş hale gelen basın, il idarelerinde ki Vali, Kaymakam’lar, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay, hâkimler Savcılar, ekonomik dengeler, meslek odaları, sağlık sistemi, eğitim sistemi, savunma sistemi bütün bunlar sıfırlanmaya çalışılan durumlardan tırpan yemedi mi?

Koyunlar güdülmek için vardır. Yapağından, sütünden ve hatta etinden istifade edilir ve daima insanlar tarafından güdülürler. Güdülmeye talip olanlar kendilerine seçilmiş bir padişah seçtiler, oda şimdiden diyor ki; yeni Türkiye ve yeni Türkiye’ye padişah idaresine kılkuyruk olacak yeni bir muhalefet! Çok sıkıştıklarında milli idare diyen, millet hâkimiyeti diyenler artık “elitist” olmuşlardır. Kendilerinden başkasının düşünce ve öngörülerinin kıymeti harbiyesi yoktur. Ömrü vefa edenler Türkiye’de neler olacağını, hangi değerlerinin tamamen sıfırlanacağını bir yıl içinde göreceklerdir. Yeni Türkiye çerçevesi nelerle dolacak görülecektir.

16.08.2014
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.