Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.09.14, 10:36   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,535
Ettiği Teşekkür: 29741
Aldığı Teşekkür: 33100
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Almanya Sert Konuştu "Türkiye IŞID'e Destek Veriyor"Almanya Federal Meclisi, Kuzey Irak'ta Kürtlere silah gönderilmesini onayladı. Almanya Başbakanı Merkel, silahları verme gerekçesini anlattığı konuşmasında ülkesinin tehlikede olduğunu iddia etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, pazartesi günü Federal Meclis'te düzenlenen oturumda Irak'a yapılacak silah sevkiyatına ilişkin hükümetinin tutumunu anlattı. IŞİD örgütü ile mücadelede Kuzey Irak'taki peşmergelere silah yardımı yapılması kararının haklı gerekçeleri olduğunu söyleyen Merkel, silah yardımının Almanya'nın güvenliğine karşı oluşan tehdit açısından da gerekli olduğunu kaydetti.

Merkel, IŞİD örgütü nedeniyle Ortadoğu'nun istikrarsızlığa sürüklenebileceği uyarısında bulundu. Radikallerin geçen haftalarda 'korkunç eylemler' düzenlediğini kaydeden Merkel, örgütün dünya görüşüne uymayan her şeyi ortadan kaldırmaya çalıştığını belirterek "Cinayet, terör ve egemenlik hakkı taleplerini meşrulaştırmak için bir din suistimal ediliyor" diye sözlerini sürdürdü.

Alman gizli servisinin en az 400 Alman pasaportlu cihatçı bulunduğunu tespit ettiğini belirten Merkel, Almanya'nın güvenlik çıkarlarının tehdit altında olduğunu kaydetti. Merkel, Alman pasaportlu cihatçıların Almanya'ya geri dönüp terör saldırıları düzenleme olasılığı bulunduğunu söyledi.

FEDERAL MECLİSTE TÜRKIYE IŞİD'E DESTEK VERMEKLE SUÇLANDI

Merkel'in açıklamasının ardından yapılan meclis oylamasında Kürtlere silah gönderilmesi talebine onay verildi. Oylamada Sol Parti ve Yeşiller Partisi karşı çıktı.

Sol Parti Meclis grubu adına konusan partinin Içişleri Politikası Sözcüsü ve gectiğimiz günlerde Suriye ve Kuzey Irak'ta incelemelerde bulunan Ulla Jelpke Türkiye'yi IŞİD terör örgütüne destek vermekle suçladı.

Merkel'in de bulunduğu oturumda parlamenterlere hitaben yaptığı konuşmada Jelpke, peşmergelere silah sevkiyatı sert bir dille eleştirerek, silahların kimin eline geçeceginin belli olmadığını söyledi.

Jelpke, silah sevkiyatına neden karşı çıktığını şu şekilde açıkladı:

"Peşmergelere gönderilmesi planlanan silahların yarın bir gün IŞİD militanlarının eline geçmeyeceği ne malum? Almanya olarak bunun sorumluluğunu üstlenecek miyiz?
IŞİD'in elinden Ezidileri ABD kurtarmıyor, YPG ve PKK kurtarıyor.
Kürtler yabancı ülkelerden, batıdan silah satın almayı talep etmiyorlar, Türkiye'nin Rojava'ya uyguladığı ambargonun kaldırımasını istiyorlar
Suriye ve Kuzey Irak'ta da görüştüğüm gibi Kürt güçleri Ankara'ya ambargonun kaldırılması ve cihadistlere konusunda baskı yapılmasını öneriyor.

"TÜRK İSTİHBARATI IŞİD'E SİLAHLARI TESLİM EDİYOR“

Türk İstihbaratı IŞİD'e silah sevkiyatının ulaşmasını temin etmekte (silahların bulunduğu kamyonlarla) IŞİD militanları THY (Türk Hava Yolları) ve özel servislerle Türkiye'den Suriye sınırındaki eğitim kampına teslim edilmektedir.

Yaralı militanlar Kilis, Adana ve Hatay'da tedavi edilmekte ve Türkiye kaçak yağ satın alarak IŞİD'i finanse etmekte,

Militanlar, IŞİD tarafından cinayetlerin, katliamların işlendiği Suriye tarafına sınır sınıra olan Türkiye'den sorunsuz/kontrolsüz bir biçimde geçmektedirler.

Türkiye sınırı katillere mühürlenmeli.

Alman hükümetinin Türkiye'nin IŞİD'e olan desteğinden dolayı göz yumduğunu ileri süren Jeplke, Almanya'nın Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ve IŞİD destekçilerinin silah satışını durdurması gerektiğini bildirdi.

Jelpke, "Kürdistan bölgesi büyük bir enerji kaynağıdır. Bu kaynaktan batılı ülkeler destek sağlamak istemektedir. İnsani yardıma evet ancak silah sevkiyatına hayır. Kürtlerin, Ermenilerin, Ezidilerin, Türklerin, Arapların silaha degil, insani yardıma ihtiyacı bulunmaktadır, Rojova'ya ambargo kaldirilmalı" şeklinde konuştu.

ROTH DA KARŞI ÇIKTI

Alman Yesiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth da, silah sevkiyatına karşı çıkarak Alman hükümetinin silah sevkiyatı konusunda genel bir strateji eksikliği olduğunu ifade eden Roth, "Bölgede yeteri kadar silah var. O insanların insani yardıma ihtiyaci var. Yaklaşık 1,7 milyon göçmen oradan kaçmaktadır. Bunların ilaçlara, suya ve kalacak yere ihtiyacı var. Silah sevkiyatı yapılacaksa bu silahlari kim teslim alacak? Irak ya da Suriye Kürtleri. Ya da PKK?" dedi.

Süheyla Kaplan
Odatv.com

__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.