Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.09.14, 11:13   #1
Deniz
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 389
Ettiği Teşekkür: 14441
Aldığı Teşekkür: 15353
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Say’ın ezgileri Tohum Pınarı’nda

Say’ın ezgileri Tohum Pınarı’nda

Meyro bir düşüş görür rüyasında. Sütü bol veren koyunu yanıbaşında üç kere döner pınarın etrafında, “Ya Allah, ya Muhammed, Ya Ali” diye. Uyandığı gibi Meyro buğdayı tuzla karıştırır, katar koyunu peşine. Üç tur atar subaşında. Ertesi yıl o sütüne bereket koyunun bir dişi kuzusu olur. Meyro düşünü anlatır da, ondan sonra pınarın başı “Tohum Pınarı” bilinir. Başında adaklar adanır, dualar edilir, kömbe dağıtılır.
İşte o pınarın başında bir düş daha kurmuş Karaözülüler. Kayseri, Sivas ve Yozgat’ın kesiştiği bu Alevi köyüne “Fazıl Say gelse keşke” demişler. Pınarın kerametinden sual olunmaz artık, bu dilekleri de önceki gün yerine geldi. Fazıl Say, İlk Şarkılar albümüne birlikte imza attıkları Serenad Bağcan ile birlikte Karaözü’ndeydi.
DAVUL ZURNAYLA KARŞILAMA

Fazıl Say gelecek diye köyde bir heyecan var ki sormayın. Sadece gurbetçi Karaözlüler değil, Kayseri’den de çok sayıda kişi köye gelmiş. Saatler dünyaca ünlü piyanist-besteci Say’a ayarlanmış. Gün boyu pınarbaşından ses veren davul zurna, Say’ın köye girdiği öğrenilince taktı Karaözlüleri peşine, düştü yola. Aracından inen Say sevgi gösterileriyle karşılandı. İmza isteyen mi, selfie (özçekim) yapan mı, eliyle ördüğü minyatür patikleri hediye eden mi istersiniz. Say, neredeyse Karaözlüler orada.
‘HAYYAM YAKINIM OLUR’

Say ve Bağcan’ın sahneye çıkacağı saat yaklaşınca konserin yapılacağı meydan kalabalıklaştı. İkiliyi dinlemek isteyen çatıların üstünü dahi doldurdu. İlk parçadaki bocalamanın ardından Karaözlüler büyük bir dikkatle dinlediler konseri. “Karaözü Fazıl Say” pankartına teşekkür eden Say, “Asıl siz beni Karaözülü sayın” dedi.
Hayyam’ın dizelerini paylaştığı için 10 ay ceza alan Fazıl Say, Ömer Hayyam’ın dizelerinden esinlendiği “Akılla Bir Konuşmam Oldu” şarkısını seslendirmeden önce “Sıradaki şair benim yakınım olur, Ömer Hayyam” dedi. Say’ın esprisi büyük alkış aldı. Say, şarkının ardından “Ömer Hayyam bin yıl önce demiş. Bin yıl sonra birileri hala altından kalkamıyor” dedi.
GENÇLERE TEŞEKKÜR

Konserde en büyük alkışı, Say’ın Can Yücel’in idam edilen gençlik önderleri Deniz Gezmiş ve arkadaşları için yazdığı Sardunyaya Ağıt şiirinden bestelediği aynı isimli şarkı aldı. Ünlü sanatçının Pir Sultan Abdal’ın “Sordum Sarı Çideme”, Muhyiddin Abdal’ın “İnsan insan” dörtlüklerinden bestelediği şarkılar da büyük beğeni topladı. Konserin bitiminde Emek Gençliği, “Konser iptallerine, festival yasaklarına bizi de Fazıl Say” pankartı açtı. Sahneden indikten sonra, pankart açan gençlerle bir süre sohbet eden Say destekleri için gençlere teşekkür etti. Say, köyden “gelin alma havasıyla” yine davul-zurna eşliğinde uğurlandı.
100 YAŞINDA GENÇLER ANILDI

Konserin ardından, bu sene yüzüncü doğum yılları kutlanan Orhan Kemal, Orhan Veli ve Oktay Rıfat anısına söyleşi düzenlendi. Fikret Otyam’ın edebiyatın üç büyük ismiyle anıları büyük bir ilgiyle dinlendi. Ahmet Say da yazması için Orhan Kemal’in kendisini nasıl cesaretlendirdiğini anlattı. Kocakurt romanını yazma sürecini aktaran Say, kardeşlik çağrısı yaptı. Say’ın “Ne Kürdüm, ne Kürtçüyüm. Ama Kürt halkının yanındayım” sözleri alkışlandı. Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü de, babasının günlüğünden parçalar okudu.
ÇEŞME BAŞINDA FİKRET OTYAM

Yolu 50 küsur yıl önce bu köye düşen Fikret Otyam hiç unutulmamış Karaözü’nde. Tohum pınarının başında kendi adına yapılmış kültürevinde sanat ve edebiyat dünyasının saygıdeğer isimleriyle, dostlarıyla bir araya geliyor. Bu yıl yanında Fazıl Say ve Serenad Bağcan ile birlikte Ahmet Say, Işık Öğütçü, Azime Korkmazgil, Şefik Kahramankaptan ve Zeynep Karababa da vardı.
Pınar başındaki çeşmenin yanında, ağaçların gölgesinde köylülerle sohbet ediyor. Otyam’a ilgi yoğun, gencinden yaşlısına onla fotoğraf çektirmek isteyenler sıraya giriyor. Ama öyle kolay değil. Fikret Otyam çekilen fotoğrafları bir de kendisi kontrol ediyor, puan veriyor. Neyse ki ben geçer not aldım.
Cem GURBETOĞLU
www.evrensel.net

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti