Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.09.14, 20:28   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,532
Ettiği Teşekkür: 29736
Aldığı Teşekkür: 33080
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Exclamation Halk Tv'den Kovulan Nihat Genç Halk Tv Canlı Yayınına Bağlandı.Halk TV’de ekrana gelen “Basın Koridoru” programında Odatv yazarı Nihat Genç’in Halk TV’den kovulma süreci yeniden gündeme geldi. Şaban Sevinç’in sunduğu ve Mustafa Balbay’ın daimi yorumcu olarak katıldığı programa konuk olan eski Bakan Abdüllatif Şener şunları söyledi:

“Türkiye’de bir düzgün muhalif tavrı sergileyen bağımsız sayıda o kadar az sayı da insan var ki... Bakıyorum; bir avuç insan. Maalesef bir Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihleri ve görüşleri farklıydı, Cumhurbaşkanı adayını beğenmediler, eleştirdiler diye bu sefer bunların da muhalefet tarafından yok edildiğini ve sindirildiğini gördüğüm insanlar var. Ben buna katlanamıyorum mesela. Muhalefet tarafından da dışlanma eğilime sokulmuş insanlar var. Hâlbuki davası olan, mücadelesi olan, eğilmeyen ve bükülmeyen insanlara muhalefetin sahip çıkması lazım.

ADAY OLARAK KOYDUĞUN ADAM GİBİ 10 ADAM EDERLER

Bunu yapmadığı sürece herkesi silik ve hükümet yardakçısı haline dönüştürür. Şimdi düşünüyorum; bir Nihat Genç, Hulki Cevizoğlu, Soner Yalçın, Gürkan Hacır, Yaşar Nuri Öztürk... Bu ülkede muhalefet çizgisinin ve muhalefet etmenin iktidar sahiplerini de doğruya yönlendirmek için erbap olduğuna inanarak bir çizgi koyan insanlar… Görüşünü beğenirsin beğenmezsin, üslubu kafandaki kıvama uygundur değildir, ama kardeşim aday olarak ortaya koyduğun adam gibi 10 adam eder bunların her biri.”

Bu sözlerin ardından verilen reklam arasıyla birlikte sözlerine devam eden eski Bakan Abdüllatif Şener, “Ben yokluğa, yoksulluğa rağmen hükümet karşıtı olmanın sıkıntılarına rağmen, halen sırf düşüncesi ve mücadelesi açıkça onu gerektirdiği için ortada olan, muhalefetini yapan, mücadelesini yapan insanların en azından teşvik edilmesi gerektiğini söylüyorum. “ dedi.

Programın sunucusu Şaban Sevinç, Şener’e “Peki efendim kendi kendisine muhalefet yapıyorsa ne yapacaksın” diye sordu. Şener ise, “Nihat Genç’i söylerken de Hulki Cevizoğlu’nu telaffuz ederken de Gürkan Hacır’dan da Yaşar Nuri Öztürk’ten de bahsederken de bunu söyledim. Şimdi bir Uğur Dündar’ın mücadelesini küçümseyebilir misiniz? Sadece gazeteci ve televizyoncu olması şart değil. Eski bazı politikacılar var. Yaşar Okuyan’ın verdiği mücadeleyi küçümseyebilir misin? Bu isimlerin her şeye rağmen teşvik ve onore edilmesi lazım; duruşları sebebiyle iltifat görülmeleri lazım. Bunlar “falan” diye kendi kafanızda, yaptıkları mücadeleyi anlamsız olarak değerlendirirseniz; muhalefet ortada yalnız ve çıplak kalır. Bir parti yalnız ve çıplak kalırsa güçsüzleşir. Medya, aydın ve sivil toplum ayakları tamamlanmadan bir partinin muhalefet partisi olarak mücadelesi her zaman zayıf olur. Dolayısıyla bastığı dalı kesmemesi lazım. Muhalefet zayıflayınca ne oluyor?” dedi.

ŞABAN SEVİNÇ: NİHAT GENÇ İZLENMİYORDU

Halk TV’den Nihat Genç’in kovulmasına itiraz eden Abdüllatif Şener’in sözlerinin ardından araya giren Şaban Sevinç, “Nihat Genç’in Halk TV’deki programındaki sonlandırılmasında hiçbir muhalefet partisinin ne önerisi var ne de telkini var, bilakis Nihat Genç’in programa başlamasında bazı siyasetçilerin tavsiyesi oldu. “İyi laf yapar, ağzı iyi izlenir” diye başlatılmıştır. Nihat Genç’in programının Halk TV’de programının sonlandırılması Hakan Aygün ile benim birlikte aldığım bir karardır ve 7-8 aydır böyle. Neden aldık bu kararı? Kanal için verimli bir program olmadığını gördük. Reyting ölçümleri, verimlilik daha alternatif bir şeyler yapabilir miyiz… Artık popularitesi yok, izlenmiyor yeterince. Şimdi Nihat Genç’e de izlenmiyor diye haksızlık etmek istemiyorum” diye konuştu.

Bu sözler üzerine Şener ise, “Valla Nihat Genç’i ben sürekli izlediğimden tüm Türkiye’ye izliyor zannediyordum” dedi.

NİHAT GENǒTEN SERT YANIT

Nihat Genç, programının izlenmediği için son verildiği iddialarına, Halk TV’ye telefonla bağlanarak yanıt verdi.

Yazar Genç şunları söyledi: “Önce Abdüllatif Şener ve Mustafa Ağabey’e özellikle çok teşekkür ediyorum. Sol bir televizyonda benim hakkımı aradığı, sorguladığı için yürekliliğine ve cesaretine çok teşekkür ediyorum. “Reyting almadı” lafına çok şey söylemek istemiyorum. Şu an çok korunaklı bir yerde; hem Hakan Aygün ismi hem Şaban Sevinç ismi. Rahatsız etmek istemem orayı. 7 aydır programlarım akşam 5’e 4’e 3’e 2’ye çekildi. Hiçbir reklam yapılmadı. Gezi olaylarından sonra böyle bir dışlama politikası uzun uzun... Sonra Sarıgül çıktı, Sarıgül’de konuşturulmadık. Sonra Ekmeleddin Bey çıktı; oturduk konuştuk, onda da tartışmalar çıktı. Sıkıntılı ve derin ayrıntıya girmek sizi de üzer; fazla nezaketi de bozmak istemem ama şu var ki: Mustafa Ağabey ve Abdüllatif Şener güzel bir şey söyledi ve o heyecanla arıyorum; bu memlekette delikanlı adam yok. Bizim aradığımız; delikanlı adam. İnsanlar delikanlı olur. Biz bu toprağa geldik, paranın peşinde koşmadık. Mülkün peşinde koşmadık. Bizi izleyen milyonlarca insan var. Bir Allah’a baktık, bir de insanlarımıza baktık. Delikanlı gibi konuşacaksınız. Ekrana çıktığınız zaman erkek olacaksınız. Erkek gibi ‘langır lungur’ yok. Ne bunlar ya. Benim hakkımı sen koruyacaksın Şaban, sen tanıyorsun beni. Benim hakkımı hayatta iki kez selamlaştığım Abdüllatif Şener koruyor. Ne söyleyebilirim ki. Zor günlerden geçiyoruz, hepimiz açık olursak kazanırız, dürüst olursak kazanırız, harbi olursak kazanırız. Sağcılığı solculuğu yok bunun. Dürüst olalım açık olalım. Bunu bir zenginlik olarak görüyorum.”
Şaban Sevinç araya girerek “Ben de ve Hakan da (Aygün) yani kendi adıma konuşayım, sana açık ve dürüst davrandık. Hep diyalog içindeydik doğal olarak. Programın nasıl daha iyi olacağı konusunda sürekli görüştük. O çerçevede programın saatlerini değiştirdik. Hatta sana program yaptığın diğer kanalla ilişiğini kes, sadece bizle yap dedik. Hatta bant çekmeyelim, canlı yapalım dedik. Gayet açık davrandık.” yanıtını verdi.

Nihat Genç bu sözler üzerine, “Kovmanın neresi dürüst. 7 aydır benim programları 5’e attınız 3’e attınız 2’ye attınız kestiniz yarıdan böldünüz yayınlamadınız. Yüzüme karşı kovulduğumu söyledin tabii açık davrandın. Kendimizi ifade etme hakkımızı bile Abdüllatif Şener’in oradaki cesaretine ve delikanlılığa borçluyuz; harbi adammış. Ve şu anda insanlar bizim niçin kovulduğumuz konusunda ayrıntılara hakim oluyorlar. Ben o televizyonda kimseye küskün ve kırgın değilim. Çünkü hayatın kurallarını biliyoruz. Türkiye zor günlerden geliyor. Türkiye’yi yaşatacak olan bağımsız eleştiridir. Bakın Mustafa Balbay çok güzel bir şey ifade etti. ‘Bağımsız eleştiri olmadan parti olmaz, düşünce olmaz, fikir olmaz’ Çok da yormayalım birbirimizi yormayalım sevgili Şaban.”

Eski Bakan Abdullatif Şener Nihat Genç’in sözlerini sonlandırmasının ardından “mücadelesine saygı duyuyorum” diyerek Genç’e desteğini yineledi.

Odatv.com


__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.