Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.09.14, 00:12   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,765
Ettiği Teşekkür: 166129
Aldığı Teşekkür: 181402
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Tarihi Kayıklar | Atatürk'ün Kayıkları

Piyade Kayıkları
“Sadrazam Sait Halim Paşa’ya ait 3 çifte Piyade Kayığı”
Armuz kaplama, kaşıkbaş formundadır. İç kısmı zencerek ve lotuslarla süslüdür. Kayık muhtemelen Prens Abdülhalim Paşa döneminde (Kahire 1830-İst. 1894) yaptırılmış, Sadrazam Sait Halim Paşa tarafından da kullanılmıştır.

Uzunluk: 14.92 m Genişlik: 1.18 m.

“Sadrazam Sait Halim Paşa’ya ait 3 çifte Piyade Kayığı”
Bindirme maun kaplamadır ve dikbaş formundadır. Kayık muhtemelen Prens Abdülhalim Paşa döneminde (Kahire 1830-İst. 1894) yaptırılmış, Sadrazam Sait Halim Paşa tarafından da kullanılmıştır.

Uzunluk: 10.15 m Genişlik: 1.20 m.

“Prens Abbas Bey’e ait 1 çifte Piyade Kayığı”
Bindirme maun kaplamadır ve kayıkbaş formundadır. Kasara kaplamaları marketöri, bitkisel ve geometrik desenlerle süslüdür. 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Kayık üzerinde madeni plakası bulunmaktadır. Bu plakanın üzerinde "Georges Z. Lulio, Bebek, Constantinople, 1870 Constructeur" yazılıdır.

Uzunluk: 9.45 m Genişlik: 1.25 m.

“19. Yüzyıla ait 3 Çifte Piyade Kayığı”
Saray halkı tarafından kullanılan kayık armuz kaplama ve kaşıkbaş formundadır. Baş kasara kademeli olarak genişleyen üç bölüm halindedir. En uçta üçgen şeklinde sivrilerek birleşen ince bir bordür vardır. Kabartma bordürde küpe çiçekleri dizisi bulunmaktadır. Bordürün içinde kalan orta bölümde bir rozet vardır. İkinci kasara kaplamasında yine aynı kabartma çiçekli bordür, ortadaki boşlukta çok yapraklı bir rozet yer almaktadır. Son baş kasara kaplaması bölümünde aynı bordür yinelenerek ortadaki boşluğa 3 adet şükufe üsluplu gül ve çiçek demeti kabartması yapılmıştır. Kaplamaları ayıran ajurlu arabesk üsluplu yapraklardan oluşan iki taç bulunmaktadır. Baş kasarayla aynı şekilde üç bölüm halinde düzenlenen kıç kasaranın ilk iki bölmesi düzdür ve üzeri maroken kaplıdır. En uçtaki bölümde ise küpe çiçeği bordürü bulunmakta olup ortada kalan boşluğa şükufe tarzında gül demetleri yapılmıştır. Üç kasarayı birbirinden ayıran taçlar ajurludur ve kıvrık dallar şeklindedirler.

Uzunluk: 15.00 m Genişlik: 1.20 m.

“19. Yüzyıla ait 2 Çifte Piyade Kayığı”
Saray halkı tarafından kullanılan kayık armuz kaplama ve kaşıkbaş formundadır. Baş kasara kaplaması şükufe üsluplu etrafı zencerekle çevrili kabartma çiçek demetleri ile süslüdür. Üç kademeli kasara kaplamasını ajurlu yaprak dizisinden oluşan taçlar birbirinden ayırır. Kürekçileri oturduğu bölümü diğer bölümden ayıran bölmenin ortası yivli, kenarları ajurludur. Yine üç bölümden oluşan kıç kasaranın ilk ve ikinci bölümünün üzeri maroken kaplamadır. En uç kısmı iki kademelidir. Her ikisinin ortasında kabartma şükufe demeti ile etraflarında zencerek bordür vardır. En uçtaki kasaranın başa bakan tarafı oylumludur. Oylumların arasında kabartma stilize çiçekler bulunmaktadır.

Uzunluk: 12.50 m Genişlik: 1.30 m.


ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.