Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.09.14, 10:52   #22
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,532
Ettiği Teşekkür: 29736
Aldığı Teşekkür: 33084
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: "Benim Peygamberim Bedir Savaşında Kafa Kesti" - Fatih Tezcan

Arkadaşlar kabul edin veya etmeyin.

Bundan 1000 yıl önce bu halkın bile zorla nasıl islamiyeti kabul edildiği, bu konuda ne katliamlar yapıldığı bilinmekte.

Sevgili @Sami'nin belirttiği kur'anda yer alan bu maddeler'den kendinizce hiç düşünmediniz mi acaba bu ayetlerin değiştirilmiş olup olmadığını..

Çünkü kitapta çok insani delilleri bulunan ayetler var..

Kendi dininizi yaşamayın demiyorum ama kur'anda bile açıkça belirtilemeyen ve muallakta kalan bu durumlarda kitaptaki yazıyamı güvenirsiniz yoksa vicdanınızamı güvenirsiniz?

Bu konuda kaynağı verince güleceksiniz biliyorum ama ekşide büyük tartışması yapılmıştır sizi oraya yön-lendiriyorum kahvenizi hazırlayın ve buyrun..

https://eksisozluk.com/kuranin-insan...lleri--2296348

Bu kaynağı beğenmeyenciler için gelsin aha bu site var dibine kadar araştırın..

Kurandaki Din

Saygılar^^

Ekşiden bir yazarın bu konudaki tespitleri..(teletabi) okuyun.

Alıntı:
insan yapısına dair midir bilemem fakat bana göre en temel çelişki (ya da çelişki demeyelim ama bilinmezlik) yaratımın amacı ve insanları dünyaya koyma akabinde cennet ve cehenneme yerleştirmenin afaki kalmasıdır.

kuran da okuduğuma göre, yaratım süreci ve dünyaya gelme aşaması, cennet ve cehenneme koyulma kısmı birbirine bağlı olarak kurgusal anlamda şöyle işliyor;

allah, insanı yaratır. bunun yaratmış olduğu en üstün tür olduğunu söyleyerek, diğer yarattığı tüm türlerden ona secde etmelerini ister. fakat iblis efendi buna karşı gelerek hepimizin bildiği (belki sembolik bir anlamı vardır ama literal olarak) çamurdan ve ateşten yaratma mevzusu üzerine gurur yaparak ortamı gerer. allah yine kendi yarattığı bir tür olan meleklerin alt kollarından iblis efendinin bu hırlamasına feci içerler. iblis’in “var mısın ulan iddiaya” türü gaza getirmeleri sonucu malum olan anlaşmayı kabul eder.

yaratılmış ilk iki insan olan adem ve havva şartlı olarak cennet bahçesine konulur. mevzubahis şart yasak olan meyvenin yenmemesi ile ilgilidir. temel bir nefs testi olduğu aşikar bunun. gel zaman git zaman şeytan tarafından bu ikili kandırılarak ilgili yasak meyvayı yerler ve tabi allah’ın and içtiği veya söz verdiği bir anlaşmada sözünü tutmaması mümkün olmadığından adem ve havva’yı cennetten sürer. burası biraz muallakta fakat zaten allah’ın her şeyi bilen olduğu kabul ediliyorsa adem ve havva’nın da o yasağı deleceklerini ezelde bilmiş olduğunu düşünmek dini literatüre göre oldukça mantıklı. bu durumda allah, benim tahminime göre, içinde bulunmakta olduğumuz tüm galaksiyi yaratım sürecini başlatır. direk olarak ol deyip oluvermesinden ziyade bu uzayın olumunun bir süreç olduğunu düşünmek gerek zira kuranı okurken rastladığım ayetlerin birinde dünyadaki insanların zaman algısıyla allah katındaki zaman algısının epeyce farklı olduğu açıkça anlatılıyordu. sanırsam kitapta verilen örnekte ölmüş ve insanın zamanına göre de epeyce kabir hayatı geçirmiş bir mefta kendisine ne kadar zaman geçtiğine dair bir soru yöneltildiğinde “bir günden daha az” şeklinde cevap veriyor. yani bu örnekten biraz geniş açıya varılırsa big bangten ilk canlıların oluşumuna kadar doğanın geçirdiği binlerce yıllık zaman dilimi algısı orada çok daha kısadır. zaten, diğer tarafta sonsuz bir hayat vaat edildiğine göre zaman algılarının farklı olması gayet de anlaşılabilir.

her neyse konuyu dağıtmayalım, insanların dünyaya gelmesi akabinde dünya ve şimdi bildiğimiz anlamdaki fiziksel hayat bir tür ödül değil ceza olarak ortaya çıkmıştır. biraz yüzeysel benzetmeler yapılırsa bu cezanın çok daha uzun süreli geçmesi beklenen bir türü vardır* veya bu cezadan kurtulmak için dünyadaki belirli sürede gösterilen iyi halden ötürü normal yaratımın normal biçimde yaşamını idame ettirmesi gereken yere dönüşü vardır*. cennet ve cehennem aslında allah’ın şeytan ile tartışmasından önce de var olduğuna göre, bu anlaşmanın bir sonucu olarak doğmamıştır. sorun burada başlıyor aslında benim kafamda. şu vakte kadar okuduğum kitaptan pek keyif aldım, kurgusunu sevdim ve kendi içindeki tutarlılığını takdir etmiştim fantastik edebiyatı pek seven biri olarak. hatta kitapta sürekli vurgu yapılan bazı şeyler var insanlığın gelişim sürecine dair.

bir defa allah kendi ağzından dünyadaki her kavme bir önder ve yol gösterici gönderdiğini beyan ediyor. belki açıkça vahiy gelip de ben peygamberim diye şovenistlik yapılmasa da belki de mahatma gandhi den balta girmemiş ormanlardaki kabilenin başlarına kadar tanrı katından görevlendirilmiş ve insanları allah’ın istediği yola doğru çekme amacı yüklenmiş liderler mevcut. kuran’da “hiçbir kabile yok ki onlara bir yol gösterici göndermedik” anlamına gelen ayetten açıkça çıkartılabilir bu.

bu söylemlerin temel amacı tutuşulan iddiada kazanacağına olan inancıdır. zira allah okuduğumuz kadarıyla insanları özgür iradeli, düşünen, sonuçları ve olasılıkları değerlendirip karar alabilen en gelişmiş canlı olarak yaratmıştır. bunu da beyan eder zaten. en üstün canlı olarak yarattığını söyleyip etraftaki her şeyin ona secde etmesini telkin ederek. melekler, bir çok canlı türü kendisine allah tarafından emredileni yapar. hatta yine bir benzetme yapılırsa object oriented programming ile programlanmıştır. yani orada yapılan atıyorum for döngüsünün aksi bir davranış göstermesi mümkün değilken insan özgür irade ve karar yetisiyle kodların dışına çıkabilir. şeytan’ın yapılan anlaşma sonrası allah tarafından müdahaleye maruz kalmayacağı garanti edilmiştir. fakat allah da tabi ki mesela lostta jacob’ın richard ı yönlendirmesi gibi insanları yönlendirmesi için diğer insanları öderlik konusunda yönlendirmektedir. bunun en bilinen örnekleri tabi ki peygamberlik denilen sıfata dahil insanlar. peygamberler sadece insandır ve yol göstericidir yani onlara mucizevi anlamlar yüklememek en başta olması gerekendir.

neyse efenim konu dağıldı epeyce lakin şimdi kitapta yazıldığı üzere allah kimin cennete kimin cehenneme gideceğini daha dünyaya gelmeden ezelde bilmektedir. bunun üzerine şeytanla iddiaya girmesinin anlamını çözmek mümkün değildir. belki de cennet ve cehennemde kontenjan sınırı var öss gibi seçerek alıyor. bilemem. aklıma çok feci bilimkurgu senaryoları geliyor. herkes 1 lira verse de yazacagım filmi çeksek feci para kırarız lan. kldkflaskdl

bir ekleme: yahu az önce bir girdi gördüm yukarıda. diğer kutsal kitaplardan çarpıtma olduğuna dair. yahu arkadaş, eleştireceğiniz şeyin ne dediğine bir bakın önce. bu kitap diğer kutsal kitapları yalanlamıyor veya onlardan çok farklı bir şey söylediğini iddia etmiyor. aksine çoğu zaman onları referans gösteriyor. hatta meryemi aklamak için bile bir pasaj var. sorulması gereken soru, hristiyanların, musevilerin ve müslümanların da inandığı aynı tanrıyken neden farklı dinler olarak görülüyor bunlar...
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.