Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.09.14, 00:47   #7
Mihri Sultan
Uzman Üye

Mihri Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 2172
Aldığı Teşekkür: 6531
Rep Derecesi : Mihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzel
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Albert Einstein'in Atatürk'e Yazdığı Mektup

1933 üniversite reformu sırasında ( Darül Funun üniversitesinin İstanbul Üniversitesi'ne çevrilip eğitim devrimi yapıldığı dönem) [B]Einstein Atatürk tarafından bizzat davet edilmiştir.
Einstein'ın bizzat ağzından konunun yorumu :
"Biliyor musunuz, dünyanın en büyük liderine sahipsiniz" demiş ve daveti kabul etmemesinin sebebini de "İmkánlar çok fazla olduğu için burayı tercih ettim"

Einstein'in dönemin başbakanlığına yazdığı yukardaki mektubu ise Maarif Nezareti yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görmemiştir. Ki daha sonrasında 40 bilim adamı Almanya'dan ülkemize gönderilmiştir... Sadece İstanbul Üniversitesinde değil ülkemizde reform sırasında açılan bir sürü yeni okulda bu değerli hocalar ilk önce Türk akademisyenlere ders vererek eğitimin kalitesi arttırılmıştır. Daha sonra bu Türk akademisyenler kaliteli ve milli eğitimi ülkemizde arttırmaya hizmet vermişlerdir.

1933 Üniversite reformunda sadece Almanya'dan değil bir çok ülkeden bilim adamı üniversitelerimize gelip eğitim vermişlerdir. Üniversite reformunun ardından, İstanbul Üniversitesi'nde Nazi Almanya'sından kaçıp Türkiye'ye gelen yabancı bilim adamlarının çeşitli fakültelerde ders vermeleri sağlanmıştır.

Foruma yanlış bilgi vermemek adına şuan hatırlayamadığım sanırım Avusturyalı bilim adamı ve Türk akademisyen heyeti günlerce bu reform üzerine kafa yormuşlar ve
- Üniversite kampüsü
- Yabancı dil eğitimi
- Akademisyenlerin eğitimi gibi alanlarda çok uzun çalışmalar yapmıştır..

Yine yine bu dönemde yurt dışına gönderilen o kadar çok başarılı Türk öğrenci vardır ki bu akıllı çocuklar ceplerinden beş kuruş ödemeden devlet eliyle okutulmuştur...

Kimse dönemi ve yapılan çalışmayı küçümsemesin...!!!