Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.09.14, 20:58   #1
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,081
Ettiği Teşekkür: 69126
Aldığı Teşekkür: 66513
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Kayıp Antik Şehirler

Atlantis ya da El Dorado gibi şehirler hep efsane olarak kalacaklar. Fakat, tarih sayfalarında olan yeni keşfedilen kayıp şehirler bizi büyüklükleri ve ihtişamları ile büyülüyorlar.


Memphis (Mısır)

Tarihin belki de en büyük şehirlerinden olan Memphis, Eski krallık döneminde Mısır’ın başkenti olmuştur. Ptah’ın Büyük tapınağı, Saqqara Nekropolü ve firavunların Kraliyet Saray kalıntıları geçmişten günümüze kalan kanıtlardır. Dünya Kültür Mirası listesinde olan bu şehir, Giza’da Pirmatit kompleksi ile bir aradadır.

Machu Picchu (Peru)

1911 yılında Amerikan tarihçi Hiram Bingham tarafından tesadüfen bulunan şehir, İnka uygarlığının en büyük simgesidir. Şehir dağların zirvesine yapılmıştır. Bu tarihe kadar bulunamadığından tamamen el değmemiş ve bozulmamıştır. Kültürel açıdan paha biçilmez değeri vardır.
Petra (Ürdün)

Ürdün’de bulunan antik şehir 1812 yılında kayaların arasında bulunmuştur. 1985 yılında Dünya Mirası ilan edilmiştir. Ürdün’ün dünyaya armağan ettiği bu kayıp şehir, bulunduğu tarihe kadar dünya tarafından bilinmemekteydi.


Mesa Verde (ABD)

Mesa Verde, dünyanın en iyi korunmuş yüksekte olan şehirlerindendir. 1874 yılında bulunan Mesa Verde şehri, mağaraların kapatılması ve kireçtaşı ile yapılmıştır. Zamanında burada 150 kişilik bir yaşam olduğu bilinmektedir. Amerika’nın en eski yerleşim alanlarındandır.
Great Zimbabwe (Afrika)Saba kraliçesinin başkenti olan bu şehir, Zimbabve Krallığının başkenti olan şehirdir. Shona Bantu uygarlığı tarafından inşa edilmiştir. Ortaçağda önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Şu anda harabeleri kalan şehir kayıp şehirler arasındaydı.
Tikal (Guatemala)Maya kentlerinin en büyüğü olan şehir askeri, ekonomik ve siyasi olarak bölgeye hakimdi. MS.200-900 arasında şehrin en gelişmiş dönemleri olduğu düşünülüyor. Bugün tapınakları hala orman örtüsünün üstünde yükselmektedir.

Truva (Türkiye)

Homeros’un efsaneleştirdiği İlyada kitabında ki, Troya savaşı nedeni ile herkezin bildiği bu antik şehir aslında yeni bulundu sayılır. MÖ.1250 yılında yangın ve katliamlarla yıkılan şehir aynen Homeros’un anlattığı şekilde yok olmuştur.


Vijayanagara (Hindistan)

Hindistan’da tarihin en büyük ve güçlü krallığının başkenti olmuştur. 1565 yılında istilacı bir ordu tarafından yerle bir edilmiştir. Kalıntıları bugün Dünya Mirası listesindedir.

Babil (Irak)Babil, dünyanın mimari açıdan harikalarından kabul edilir. Babil’in efsanevi asma bahçeleri ve kuleleri hala tasvir edilir ve anlatılır. Bu antik şehir bugün Irak topraklarındadır. Şehrin kalıntıları 21. Yüzyılın başında toprak altından çıkan sulama sisteminin parçaları ile bulunabilmiştir.

Kartaca (Tunus)Kartaca, bugünkü Tunus’ta bulunan Akdeniz Bölgesinin en büyük ticaret şehirlerindendir. Şehir, yüzyıllar boyunca denizlere hakim olmuştur. Siyaseti ile çok tanınan şehir en iyi yönetime sahip şehir olarak da kabul edilir.

Pompeii (İtalya)

Napoli yakınında olan bu Roma antik kenti, MS:79 yılında Vezüv yanardağının patlaması ile küller altına gömülmüştür. Sonraları bulunan şehir, Dünya Mirasıdır. Pompeii kalıntılarında harika evler, agoralar ve taşlaşmış cesetler vardır.
Mohenco-Daro (Pakistan)

MÖ. 2.600 yılında inşa edilen şehir, İndus uygarlığının büyük yerleşim alanıdır. Hint yarım adasının üstünde kentleşmenin ilk örneklerindendir. Şehrin, Girit, Mezopotamya ve Mısır uygarlıkları ile benzerliği dikkat çekicidir.


Kaynak

__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.