Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.09.14, 11:35   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,532
Ettiği Teşekkür: 29736
Aldığı Teşekkür: 33084
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Sınır Kapısı Sonunda Açıldı. IŞİD'den Kaçan Halk Türkiye'de

Sınır kapısı sonunda açıldı, IŞİD’den kaçan halk Türkiye’de

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarından kaçan binlerce kişi Türkiye sınırına doğru harekete geçti. Sınıra gelenlere sınır kapısı kapatılırken tepkiler nedeniyle geçişlere izin verildi.


Radikal islamcı örgüt IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarına YPG güçleri karşılık vermeye devam ediyor. Saldırılardan kaçan binlerce kişi ise Türkiye sınırına doğru yöneldi. IŞİD’ın saldırılarından canlarını kurtarmak isteyenlere sınır kapısı önce kapatıldı ardından gelen tepkiler neticesinde açıldı. Sınırda canlarını kurtarmak isteyenlere ise Türkiye tarafında askerlerin kısa süreli saldırısı oldu. Sınırı geçmek isterken bir kadın ise mayına bastı. Mayına basan kadının kimliği tespit edilemezken durumunun ağır olduğu bildirildi. Türkiye’nin sınır kapısını gecikmeli olarak açmasına tepki geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise IŞİD’e karşı mücadelelerinin süreceğinin altını çizdi.

SINIRI KAPATTILAR

IŞİD tehdidinden kaçan ve geçişlerine izin verilmediği için sınır hattında bekleyen Suriyelilerin, Türkiye’ye alınmamasını protesto eden kalabalığın tellerin olduğu bölgeye yönelmesine askerler izin vermedi. Askerlerin bu tutumuna karşılık halk büyük tepki gösterdi. Halkın tepkisine askerlerin yanıtı ise saldırı oldu. Biber gazlı ve tazyikli suyla yapılan saldırının ardından kalabalık, sınır hattından uzaklaşmak zorunda kaldı. Grubun ayrılmasının ardından güvenlik güçleri Suriyelilerin beklediği bölgeye 200 metre uzaklıkta barikat oluşturarak, sınır hattına geçişlere uzun süre izin vermedi. Bu gerginlik sırasında Suriye tarafında sınıra doğru gelen 50 yaşlarındaki bir kadının bastığı mayın infilak etti. Suriye tarafında da endişeye yol açan patlamada yaralanan kadın, battaniye ile sınır tellerinden geçirildi ve otomobille Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

DEMİRTAŞ’TAN GENÇLERE ÇAĞRI

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını değerlendirirken, “Suruç’ta insanlar çadır açacak, sivil eylem ve etkinlikler yapacaklar. Ama, bununla yetinilmemeli. Bütün gençlere IŞİD’e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum”dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Kobani’den sınıra gelenler ile ilgili açıklamasını da eleştiren Demirtaş, “Sadece, ‘oradan göç etmeye hazırlanan insanları karşılamaya hazırlanıyoruz’ demek, ‘IŞİD vursun onları onlarda bu tarafa göç etsin’ demektir, zemin sunmaktır. Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı bu açıklama IŞİD’e ancak cesaret verir, IŞİD’i korkutmaz”dedi.

CHP’DEN DESTEK

CHP’li Faruk Loğoğlu, sınır kapısının açılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Loğoğlu şunları şöyledi: “Sınır kapısının açılması kararını yerinde buluyorum, doğru bir hareket. Neticede Türkiye ‘nin gerçek anlamda hayatları tehlikede olan insanlara kucağını açması lazım, biraz gecikerek de olsa sınır kapıları açıldı. Bu insanlara gereken kolaylık sağlanmalıdır.”

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da verdiği bir yazılı soru önergesiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya “IŞİD’in Türkiye’de eylem planı olup olmadığı yönünde bilgi var mı?”
diye sordu.


***

Davutoğlu’ndan göç açıklaması

Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Bakü’de bulunan Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, IŞİD saldırıları sonrası başlayan yeni göç dalgasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, “Şu anda bu girişler başladı, çok ani bir gelime olduğu için arkadaşlarımız organize olmaya çalışıyor. Bu kardeşlerimizden kısa sürede yerleştirilecek ve ihtiyaçları karşılanacak. Bu konuda kimsenin tereddüttü olmasın. Türkiye var oldukça,sığınan herkese elindeki imkânlarla yardımcı olacaktır. 4 bin kardeşimiz ülkemizde ağırlanacak ihtiyaçları karşılanacak”dedi.

**

ÖDP: Emperyalistlere karşı halklarla dayanışacağız

IŞİD saldırılarıyla ilgili olarak Özgürlük ve Dayanışma Partisi de bir açıklama yaptı.

Eşbaşkanlar Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya imzalarıyla yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: IŞİD çetecileri şimdi de Kobane halkına karşı bir katliama yönelmiş duruma. Sınırlarımızı cihadist çetecilerin geçiş noktası haline getiren AKP, zulümden kaçan halka ise kapılarını kapattı. Sınır halkın direnişi ile aşılabildi. Bu kanlı katliamcı-çeteci zihniyet karşısında Kobane ve Ortadoğu’da halkın direnişi, insanlık için bir direniştir. Bu direnişin ve zulümden kaçarak ülkemize sığınan halkların yanında, onlarla dayanışma içerisinde olacağız. Ortadoğu’yu bir kan gölüne dönüştüren çeteciler, ABD’nin başını çektiği emperyalist güçler eliyle desteklenerek ve onun yarattığı kaotik iklim içerisinde bulduğu imkanlarla gelişip güçlendi. Bölgede geliştirilen emperyalist müdahaleciliğe, barbarlığa ve çetecilere karşı halkların dayanışmasını güçlendireceğiz. Kobane halkının yanındayız.

**

Ezidilere ayrımcılık kabul edilemez

Irak’taki IŞİD saldırılarından kaçan binlerce sığınmacı Güneydoğu illerinde zor şartlarda barınmaya, beslenmeye, tedavi olmaya çalışıyor. Ciddi sağlık sorunları risk ile karşı karşıya olan sığınmacıların durumlarına dikkati çeken Türk Tabipleri Birliği (TTB) basın toplantısı düzenledi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan tarafından kamuoyu ile paylaşılan metinde şu görüşlerin altı çizildi: Gerek Suriyeli gerekse Ezidiler Türkiye’nin imzaladığı Cenevre Sözleşmesi kapsamında ‘sığınmacı’ kabul ediliyor. Hükümete, bu insanlar için ‘sığınmacı’ statüsünü kabul etmesi ve bununla ilişkili olarak uluslararası kurallar doğrultusunda gereği yapılmalı.

Burcu Cansu

**

IŞİD’e karşı islamcıları besliyorlar!

Obama Yönetiminin IŞİD’le mücadelede ABD’li askerler olmadan uluslararası bir koalisyon oluşturma stratejisinde Suriye’de savaşan IŞİD dışındaki diğer islamcı gruplara verilen öneme vurgu yapılırken şimdiye kadar atılan bazı adımlara da dikkat çekildi New York Times gazetesi, Reyhanlı kaynaklı geniş haberinde ilçede kurulan ve ABD tarafından kontrol edilen merkezde IŞİD’e karşı mücadele etmesi için diğer islamcı gruplara yönelik çalışmaların yapıldığı yazıldı. Haberde bu gruplara lojistijk ve mali desteğin de sağlandığına yer verildi.

BİRGÜN
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.