Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.09.14, 18:16   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,535
Ettiği Teşekkür: 29741
Aldığı Teşekkür: 33101
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Exclamation Türkiye, IŞİD'e Karşı İzleyeceği Strateji Ne Olmalıdır?

'IŞİD'e karşı İncirlik dahil hava üsleri ile hava sahası öncelikli olarak insani yardım amaçlı uçuşlara açılabilir'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin ABD liderliğindeki koalisyonun Suriye ve Irak’taki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonlarına katkı verebileceğini açıklaması, bu katkıların neler olabileceğini gündeme getirdi.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre askeri kaynaklar, Erdoğan’ın açıklamasına rağmen ABD ve diğer koalisyon güçlerinden Türkiye’ye gelmiş resmi bir talebin bulunmadığını ancak her türlü ihtimale karşılık bazı hazırlıkların yapılmasının “askeri önlemin doğası”nda olduğunu söyledi.

Askeri uzmanlar daha önce Irak, Kosova ve Libya’ya yönelik operasyonlar dikkate alındığında “çekirdek koalisyon”un da müdahalesini havadan sürdürmede kararlı olduğunun görüldüğünü, bu durumda bir kara harekatının gündemde olmadığının anlaşıldığını söyledi. Uzmanlar, bu kapsamda Türkiye’nin de talep gelmesi durumunda muhtemel katkısının hava operasyonu içerikli olabileceğini söyleyerek, ihtimalleri şöyle sıraladılar:

Askeri katkı ihtimalleri

- IŞİD mevzilerine yönelik bombardımana katılan koalisyon uçaklarına daha yüksek irtifadan karakol hava koruma kalkanı icra etmek,

- Koalisyon uçaklarında bir şekilde hasar oluşması halinde acil iniş durumunda, bombardımana ek kuvvet olarak katılmak,

- İncirlik dahil hava üsleri ile hava sahasının öncelikli olarak insani yardım amaçlı uçuşlara açılması, acil durumlarda iniş yapılabilmesi için gerektiğinde sivil meydanların da kullanılabilmesi,

- Havadan erken ihbar ve kontrol uçağı AWACS’larla birlikte karadaki radar unsurlarından lojistik destek sağlamak,

- Türkiye Hava Sahası’nın Doğu ve Güneydoğu kesimlerinde (özellikle Van Gölü üzerinde) tanker uçaklarla yakıt ikmali yapmak,

- Daha önce Irak Savaşı’nda olduğu gibi yabancı özel kuvvetlerin, Irak ve Suriye’de IŞİD unsurlarının lazer güdümlü bombalarla imhası için, “hedef tespitleri”ni yapabilmeleri amacıyla sınırlı geçişlerine izin vermek.

Karakuş: IŞİD'i sökmek çok zor

Hava operasyonlarında uzman isim olan emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, hava saldırılarıyla IŞİD’i bölgeden söküp atmanın çok zor olduğunu söyledi. IŞİD’in bu kadar güçlenmesinde ABD’nin yanlış Irak politikasının etkili rol oynadığını savunan Karakuş, şöyle dedi:

“Irak Savaşı’nda Saddam Hüseyin Sünni diye, çoğunluğu Sünni 1 milyon 200 bin insan öldürüldü. 2 milyona yakın Sünni Suriye’ye kaçmak zorunda kaldı. IŞİD’in tabanını milyonlarca insan oluşturuyor. IŞİD’in halktan destek aldığını görmezseniz başarılı olamazsınız. ABD’ye bunu anlatmak lazım. Belki sorunu asker olarak kısa süre için çözdüğünüzü sanırsınız ama sonrasında bir bakarsınız ki, karşınızda daha büyük bir dev duruyor. Katkı yapmaksa, Türkiye’den başka insani katkı yapan mı var? 2 milyon insana kapıları açtık daha ne yapalım?”

**

Öte yandan PYD kontrolündeki Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlatan IŞİD militanları ilerleyişini sürdürüyor. IŞİD militanları ile PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleri, Türkiye sınırına yakın bir noktada çatışmaya devam ediyor. Çatışmaların yoğunlaşması üzerine, nöbetçi askerler kule ve kulübelerden çıkarıldı, sınır hattında zırhlı araçlar konuşlandırıldı.

Doğan Haber Ajansı’ndan Hasan Kırmızıtaş ve Mehmet Bulut’un haberine göre, Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki Telabyad ile Gaziantep'in Karkamış İlçesi'nin karşısındaki Carablus'un kontrolünü geçen ocak ayında ele geçiren IŞİD militanları, iki ilçe arasında olan ve stratejik önemi bulunan PYD kontrolündeki Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlattı. IŞİD militanlarının batı ve güneyden Kobani'ye saldırı başlatmasının ardından, ilerleyişi sırasında güzergahında bulunan köyleri ele geçirmesiyle binlerce kişi evlerini terk ederek Türkiye sınırına dayandı. Birkaç günlük ilerleyişin ardından Kobani'ye hem batı hem de güneyden yaklaşan IŞİD militanlarının tehdidinden korkan 140 binin üzerinde Suriyeli, sınırdan geçirilerek Türkiye'ye alındı.

Türkiye sınırında çatışma

Son günlerde daha yavaş hareket eden IŞİD militanları, Kobani'ye 6 kilometre mesafedeki Suruç'un Karaca Köyü'nün hemen karşısındaki Siftek Köyü'ne konuşlandı. IŞİD militanlarının ilerleyişini durdurmak isteyen YPG güçleri de buraya yaklaşık 1 kilometre mesafedeki hakim tepeye mevziler kazdı. Kazılan mevzilerde silahlı YPG güçlerinin IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeleri dürbünlerle izlediği görülürken, hakim noktalara üzerinde doçkaların bulunduğu kamyonetler de yerleştirildi. Zaman zaman hem IŞİD, hem de YPG güçlerinin birbirine ağır silahlar ile ateş açtığı görüldü. Türkiye sınırının hemen yanı başında IŞİD ve YPG güçlerinin birbirine sık aralıklarla ateş ettiği görülürken, daha iç kesimlerdeki köylerde de süren çatışmalarda ise sık sık meydana gelen patlamaların sesi sınır hattından duyuluyor.

Kule ve kulübeler boşaltıldı

Çatışmaların yoğunlaşması ve Türkiye sınırına dayanmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri de sınır hattındaki önlemlerini artırdı. Sınırda hakim tepelere obüs topları yerleştirilirken, askerlerin can güvenliği de düşünülerek çatışma yaşanan bölgelerdeki nöbetçi kule ve kulübeleri boşaltıldı. Burada nöbet tutması gereken askerler ise sınır hattına belirli aralıklarla yerleştirilen zırhlı araçların içerisinde görevlendirildi. Sınır hattında zırhlı araçların içerisinde görevini sürdüren askerlerin, Suriye tarafını sürekli izleyerek gelişmeleri anlık olarak üstlerine ilettiği bildirildi.

Sınırda savaşı izliyorlar

Sınır hattında yaşanan hareketlilik sırasında onlarca meraklı vatandaş da Karaca Köyü'nün yüksek noktalarında toplanarak Suriye tarafındaki çatışmaları film gibi izliyor. Askerlerin sık sık uzaklaşmaları ve sınırı aşabilecek mermilere hedef olabilecekleri uyarısına rağmen, onlarca kişi Suriye tarafını dürbünlerle izlemeyi sürdürdü.

Gelişler de, gidişler de sürüyor

Sınır hattında çatışma hareketliliği yaşanırken, IŞİD tehdidinden kaçanların Türkiye'ye gelişi devam ediyor. Evlerini terk eden Suriyeli'ler yanlarına aldıkları birkaç parça eşya ile Yumurtalık bölgesinden sınırı geçiyor ve işlemlerinin ardından Türkiye'ye geçişlerine izin veriliyor. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeli'ler, IŞİD tehdidi nedeniyle evlerini terk ettiklerini ifade ederken, ülkelerinde biran önce barışın hakim olması dileğinde bulundu.

Öte yandan Mürşitpınar Sınır Kapısı'nda da onlarca kişi yeniden ülkelerine döndü. Çoğunluğu birkaç gün önce sınırı geçtiği ailesini Türkiye'deki akrabasına teslim edenlerin oluşturduğu Suriyeliler, Kobani'yi savunmak için geri döndüklerini ve savaşın bitmesi ile ailelerini de alarak eski yaşamlarına devam etmeyi istediklerini belirtti.

T24
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.