Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.09.14, 22:21   #36
CadII
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 229
Ettiği Teşekkür: 18504
Aldığı Teşekkür: 27288
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Bizler Doğuya mı aitiz Batıya mı aitiz?

Harika bir başlık. Sanırım herkes Dünya' yı algılama biçimine göre cevaplamış. Bana göre ne doğu ne de batılıyız. Ben kendimi Dünya vatandaşı olarak görüyorum. Şirince' ye gittiğimde, gözlerim Yunanlı yazar Dido Sotiriyu' nun çocukluğunda koştuğu bahçeleri, onun Türk ailesinin çocuğuyla olan dostluğunu, oyunlarını arıyorsa, Efes' te M.Ö. 6000' den başlayarak binlerce yıllık farklı kültürler olan Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait izlerini görüyor, yediğim zeytinden, zeytinyağından, geçmişte yaşamış kişilerin aldığı tadın aynısını alıyorsam, Truva' da görülen 9 katmanda M.Ö. 3000-2500 ile erken Bronz Çağı' ndan, daha sonra sürekli yerleşim görerek, M.Ö. 85 – M.S. 8. yüzyıla tarihlenen Roma dönemine kadar gelmiş geçmiş bütün medeniyetleri hissedebiliyorsam, Çanakkale' de aziz şehitlerimizin hatırası tüylerimi diken diken ediyorsa, Bolu dağlarında kayak yaparken, Köroğlu' nun içindeki yangını, Bolu Bey' inin zulmünü duyumsayabiliyorsam, İstanbul' un her metrekaresi, geçmişte üzerinde yaşayanların izleri yüzünden adrenalinimi artırıyorsa, Ege' de efelerin oyunlarını oynayıp, onlarla aynı duyguları paylaşabiliyorsam, Samsun' da Kurtuluş ateşinin sıcaklığını hissedebiliyorsam, Konya' da Mevlana' yla dertleşebiliyorsam, Gaziantep' te bir Antepli kadar kültürüne aşık olabildiysem, Urfa' da peygamberlerin varlığını ve verdiği derin hissi duyumsayabiliyorsam, Mardin' de, Antakya' da çeşitli kültürlerin barış ve güven ortamında yaşamasından dolayı huzuru yakalıyorsam ve ülkemin her bir santimetrekaresindeki izlerle, binlerce yıllık geçmişle bağ kurabiliyor ve bana ulaşan kültürel mirasa sahip olabiliyorsam, ben ne doğuluyum, ne batılı arkadaş. Ben bütün bu zenginlikleri bünyesinde hissetme şansına sahip bir Dünya vatandaşıyım. Neden kendimi kısıtlayayım ki? Bunca zenginliği tepmek reva mı?

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.