Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.09.14, 10:29   #31
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 166
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14584
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Erdoğan "İphone"a Eleştiri Yağdırdı.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Sözlerimin arkasındayım @Düş Meleği

Bunu kendi düşüncemde faşizan bir tutumla kesinlikle söylemiyorum. Çünkü bu bir gerçek, bazı şeyler vardır tercihlerin ötesinde durur. Zevk denilip işin içinden çıkılması çok kolay çünkü kapitalist sisteminin insanı nasıl aptallaştırdığı bu "zevk meselesinin" arkasında yatar. Bunun için "idiocracy" diye bir film var mutlak seyredin.

"Mal" tanımıma takılmışsınız "Mal"dır evet çünkü o kuyruğa girenlerin hepsi bu sıfatı çok kolay hakediyor çünkü bu insanlara sorsan "apple yehooo" derler işin içinden çıkarlar. Girin teknoloji forumlarına bu "mal"lardan oldukça fazlasını bulursunuz körü körüne marka "fanboy"luğunu savunurlar. Bu Apple'a özgü değil ha Konsol bölümündede oyun bölümündede görürsünüz. Yani bu koca şirketler parasız kendilerini savunacak bir sürü fanboy kazanmışlardır. Ve bu fanboylar sayesinde ayaktadırlar. Aptal bir batarya süresi yüzünden günlerce tartışılan forum sayfalarını biliyorum.

Kaldı ki Bilinçli bir tüketicinin böyle bir telefonu alması için bir sebebi bile yok, Buna zevk olayıda dahil.Çünkü telefonun alınacak bir albenisi yok, bir alt modelinin yandan yemişi, az inç büyüklüğü ama çöz dahil diğer teknik özellikleri aynı.

O kuyruğa girenlerin telefonu almasının tek sebebi zevk felan değil yani sosyal statü kazanmak hepsi bu..

Dibine not - Ultra zengin salaklar bile bu statülerini daha yükseğe çıkarmak için aldıkları iphone telefonlarını herkesin içinde parçalıyorlar bazı videolar çekip nette yayınlıyorlar "Bakın ben çok zenginim birden fazla iphone 6'yı ister parçalarım atarım kırarım vs vs"

Olayın boyutu bu..

Şimdi yanıldığın bir konu var ki akıllı telefonlar iş hayatının da artık bir parçası ve ben bundan çok faydalanıyorum. Laptop taşımadan maillerimi kontrol edebiliyorum. Yüksek hafızaları sayesinde yüzlerce dosyayı onda taşıyabiliyorum, bir pc nin açabildiği her türlü ofis dosyasını açabilmesi hatta autocad bile çalıştırabilmesinden ötürü çok işimi görüyor.

Yola çıkarken trafik durumunu görüp otobüs saatlerine göre kendimi ayarlayabiliyorum. Adres bile tarif etmiyorum konum gönderiyorum insanlara. Sana burada onlarca özelliğini sayabilirim ve bunları sömürürcesine kullanıyorum.

Olaya sadece telefon ve marka olarak bakarsak ki konu bu değil gene açıklayayım. İos en stabil işletim sistemidir cep telefonları arasında. Android şu an ki amiral gemilerinde 3 GB Windows 2GB ram kullanıyor İos hala 1 GB ram ile iğş görebiliyor.

Android ve Windows güncellemelerinde her modeli desteklemiyor ne basit örnek ben Xperia Z1 kullanıyorum işletim sistem sürümüm 4.4.4 Xperia Z2 hala 4.4.2 kullanıyor hala. Ama Apple her çıkardığı güncellemede son modelden önceki 3 modelini güncelliyor. Apple kendi işletim sistemini kendi cihazına adapte ediyor. Diğer markalar göbeğini google ye bağlamış durumda.

En son uygulamara gelirsek aynıu uygulama android ve applestore da bulunduğu halde applestore da ki uygulama daha kaliteli ve daha güncel sürüme sahip olabiliyor.

Şimdi gelelim gereklilik konusuna 20 yüzyılın üçüncü çeyreğinden itibaren piyasa Arz-Talep ilişkisini kaybetmiş Talepler kapitalizm tarafından oluşturularak toplumlara ihtiyaçmış gibi dayatılıyor. Bu da Bu tür markaların çok basit özellikler arttırarak yeni modeller piyasaya sürmesine olanak sağlıyor.

Örnek olarak Iphone 5s in Iphone 6 dan elle tutulur donanımsal tek farkı işlemcisidir. Yani aslında almaya gerek yoktur. Ama insanların hayatlarında onları cebinde ki telefonlarla gittiği mekanlarla birbirinden ayıran sosyo kültürel bir yapı oluşturulmuştur. Bu kültürü yada anti kültürü destekleyen telefonlar marka kıyafetler hatta tercih edilen mekanlar bir çoğu kapitalizmin getirisidir.

Halbuki ne cebinde ki telefon nede gidip oturduğun mekan kişiler arasında ki sosyal hukuk devletinde fark oluşturmazken toplumsal algı ve yargılarda farklılıklar göstermesine sebep olur. Ve bunu artık eleştirmek bu saatten sonra sadece aradaki sosyokültürel tartışmaları nesil çatışması gibi göstermekten başka bir şey olmaz. Evet facebook ve twitter da elindeki Iphone 6 ile şehit haberi paylaşmak yada aç bir çocuğun fotoğrafına yorum yapmak ne kadar samimiyetsiz ise oluşturulan yeni acımasız toplumsal düzenin kendi kendini uzun süre ayakta tutmayacağınında garantisidir.

Çünkü herşey bireylerin bencilleşmesi ve dünyayı kendilerine sunulan sanal ortamlarda algılamasına bağlanmıştır. Fakat aynı zamanda çok hızlı bir iletişim ağıyla bu sistem kendi kapitalizmine karşı çıkabilmektedir. Keza bunu Gezi parkı olaylarında gördük yaşadık.

Konunun çok dışına çıktım kusurabakmayın.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.