Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.10.14, 21:26   #12
trk23
Üye

trk23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 48
Ettiği Teşekkür: 50
Aldığı Teşekkür: 141
Rep Derecesi : trk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmedetrk23 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
trk23 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Diyanet ve Derneklerin Kurban Kesmeleri ve Fiyatları Hakkında Düşünc

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mislina Mesajı göster
"Karnı doyanın aç kalanlardan habersiz olduğu, evi olanın sokaklarda yatanları umursamadığı, arabası olanların yürüyenleri görmediği, gencin yaşlıdan, sağlıklının hastadan habersiz olduğu bir toplum. Kısacası zenginin fakirden habersiz olduğu hatta görmediği ve umursamadığı bir toplum." cümlesi dikkatimi çekti. Sonuna kadar katılıyorum ve tabiri caizse "Cuk" diye oturmuş.

Yardım adı altında para toplayan hiç bir kuruluşa güvenmiyorum açıkçası. Bugüne kadar bir çok örneğini gördük.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Zaten diğer yorumlar konuyu ilgisiz yerlere götürse de, makalenin konusu ve amacı buydu. Kurban kavramının yozlaştırılıp; diyanet-hükümet ve kurumların bize "paranızı verin, gerisini düşünmeyin" dediğini görüyoruz.

Ve kuruluşlara güvenmeyişinize de katılıyorum. Myanmar'da Müslümanlar Budistler tarafından katledilirken, "Kimse yok mu" gibi derneklerin Müslümanlara değil de Budistlere yardım ettiğini bile gördüm. Daha ne diyim.

Kim bilir Nijerya'ya giden yardımlar gariban İslami Kuruluşa değil de, Boko Haram'a gidecek, Suriye'de halka değil de IŞİD'e, NUSRA'ya gidecek, vs. vs. Yurtiçinde bile kime gideceğini bilemeyeceğiz. Tabi gerçekten adımıza kurban kesiyorlarsa! Bu yüzden kurban kesen, eti kendisi dağıtmalı, çevresindeki fakirlerle hemsohbet olup-ilgilenmelidir. Aksi yapılıp da, kurumlarla işi otomatiğe bağlayınca -bu kurumlar gerçekten kurban kesip doğru yerlere ulaştırsa bile- bu anlık olacak, halktan kurban kesenlerin fakirlerle direkt hemsohbet olma ve yakınlaşmasını önleyecek, bu yardımın sürekli hale gelmesine engel teşkil edecektir.

Bu yüzden dinimiz yardımı ellerimizle yapmamızı, ve buna en yakın çevre-akrabadan başlamamızı buyuruyor.

Teşekkürler.