Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.10.14, 12:41   #28
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5976
Mesajlar: 25,788
Ettiği Teşekkür: 100617
Aldığı Teşekkür: 141450
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mezarlıklar - Mezar Taşları ve Edebiyatçıların MezarlarıNecati Cumalı
(1921 - 10 Ocak 2001)


Hikâye, roman ve tiyatrolarıyla tanınan Necati Cumalı, 1921 yılında bugün Yunanistan sınırları içindeki Florina’da doğdu. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Türkiye'ye göç ederek İzmir'in Urla kazasına yerleşen bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Cumalı, ortaöğrenimini İzmir Atatürk Lisesi'nde, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Ankara'da Toprak Mahsulleri Ofisi'nde, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nde çalıştı, Askerliğini tamamladıktan sonra 1945-1957 yılları arasında Urla ve İzmir'de avukatlık ve memurluk yaptı. Daha sonra 1957-1959 yıllarında Türkiye'nin Paris Basın Ataşeliği'nde çalıştı. 1959 – 1963 yıllarında İstanbul Radyosu'nda redaktörlük yapan Necati Cumalı, sonraki yıllarda hayatını roman ve tiyatro yazarlığı ile sürdürdü.

Kızılçullu Yolu, Harbe Gidenin Şarkıları, Mayıs Ayı Notları, Güzel Aydınlık, Denizin İlk Yükselişi, İmbatla Gelen, Güneş Çizgisi, Yağmurlu Deniz, Başaklar Gebe, Ceylan Ağıdı, Aç Güneş, Bozkırda Bir Atlı, Yarasın Beyler isimli şiir kitapları vardır.

Yalnız Kadın, Değişik Gözle, Susuz Yaz, Ay Büyürken Uyuyamam, Viran Dağlar, Kente İnen Kaplanlar isimli hikaye; Zeliş, Yağmurlar ve Topraklar, Acı Tütün, Aşk da Gezer, Susuz Yaz isimli romanları; Niçin Aşk, Senin İçin Ey Demokrasi, Etiler Mektupları isimli denemeleri vardır.
Mine, Oyunlar I (Boş Beşik, Ezik Otlar, Vur Emri), Oyunlar II (Susuz Yaz, Tehlikeli Güvercin, Yeni Çıkan Şarkılar), Oyunlar III (Nalınlar, Masallar, Kaynana Ciğeri), Oyunlar IV (Derya Gülü, Aşk Duvarı, Zorla İspanyol), Oyunlar V (Gömü, Bakanı Bekliyoruz, Kristof Kolomb'un Yumurtası), Oyunlar VI (Mine, Yürüyen Geceyi Dinle, İş Karar Vermekte, Yaralı Geyik) isimli tiyatro eserleri vardır.

10 Ocak 2001 tarihinde İstanbul'da hayata veda etti. Necati Cumalı, uzun süredir karaciğer kanseri tedavisi görüyordu. 80 yaşında ölen Cumalı, 12 Ocak Cuma günü Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınan cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda 28. adada toprağa verildi.

Zincirlikuyu Mezarlığı
Mehmet Rauf


(12 Ağustos 1875 - 23 Aralık 1931)
Türk edebiyatında ilk psikolojik roman örneği sayılan Eylül'ün yazarı Mehmet Rauf, İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Balat'taki mahalle mektebiyle, Soğukçeşme Askeri Rüşdiyesi'nde gören Mehmet Rauf, Bahriye mektebini bitirerek 1893’te deniz subayı oldu.
1894'te staj için Girit'e, 1895'te Kiel kanalının açılış merasiminde bulunmak üzere Almanya'ya gönderildi ve dönüşünde Trabya'da elçilik gemilerinin irtibat subaylığına atandı. Üç kez evlenen Mehmet Rauf, Tevfik Fikret'in halasının kızı olan Ayşe Sermet Hanım’la ilk evliliğini yaptı. Biri beş yaşında vefat eden iki kızı oldu. 1908’de ilk eşinden ayrılmadan Besime Hanım’la evlendi. Bu evliliğinden de bir kızı oldu. Çeşitli gönül maceraları peşinde sürüklenen Mehmet Rauf 1908'den sonra Bahriye’den ayrılarak, hayatını yazarlıkla kazanmaya çalıştı. Cumhuriyet devrinde kadın dergileri çıkarmasına, ticaretle uğraşmasına rağmen ekonomik sıkıntılardan bir türlü kurtulamadı.
Eylül, Ferda-ı Garam, Karanfil ve Yasemin, Genç Kız Kalbi, Böğürtlen, Son Yıldız, Halas, Ceriha, Kan Damlası isimli romanları; İhtizar, Son Emel, Aşk Kadını, Eski Aşk Geceleri, İlk Temas, İlk Zevk isimli hikayeleri; Pençe isimli tiyatro; Siyah İnciler isimli mensur şiir eseri vardır.
1927’de hastalanarak felç oldu. Beş yıl kadar Harbiye’deki evinde yatalak olarak hayatını sürdürdü. 23 Aralık 1931 tarihinde Cerrahpaşa Hastanesi’nde vefat etti. Cenazesi 25 Aralık’ta, Abdülhak Hamit Tarhan, Hüseyin Cahit Yalçın, Selim Sırrı Tarcan ve Celal Sahir Erozan’ın da katıldığı bir törenle, Maçka'daki aile mezarlığına defnedildi.

Maçka Mezarlığı

__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti