Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.10.14, 11:18   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Akıl, Akıl Tutulması, Sağduyu

AKIL, AKIL TUTULMASI, SAĞDUYU


Her şeyden önce bir hususu ifade ederek bu yazıya başlamış olayım. Herkesin bildiği gibi İslamın mukaddes kitabı Kur’an birden fazla ayetinde, “ ALLAH lafzı ile aklını işletmeyenlerin üstüne pislik yağdırırım diyor.” Toplumların içinde akıl yokluğuna dücar olanların sayısı az değildir. Tescilli olanlar cezayı ehliyetten ve Tanrı katındaki olası sorgulamalardan da muaftır, öğretilerin verileri bu yöndedir.


Akıl insana bahsedilmiş en önemli yaşam öğelerinden biridir. Keza Kur’an bir çok ayetinde Tanrı lafzı ile ve yoldan çıkanları uyarmak üzere “akletmezmisiniz diye başlayan uyarılarda bulunur. İnsanlar ne yapar? Bazen kendisine bahsedilmiş bu çok kiymetli hazineyi bazen rahmani bazen şeytani yolda kullanır. Rahmani yolda kullananlar iyiliğe güzelliğe doğruluğa odaklanır, aldatmak, çalmak, oy uğruna tüm ulvi ve manevi değerleri sömürmek, istismar etmek, kendine emanet edilen kamu mallarını har vurup harman savurmak, mirasyedi gibi davranmak ise aklını şeytani yolda kullanıp millet hayrına hizmet etmeyenlerdir. Böyle olmalarına rağmen aldatmak ve takiye birinci maharetleri olduğundan saf ve sufileri kandırmakta mahirdirler.


İnsanlarda sağduyu denilen haslet, hem aklın hem vicdanın homojen hale geldiğinde >aklıselim, hissiselim> doğru yargılara varma yeteneği olarak nitelendirilir. Ülkemiz Türkiye son üç gün bilançosuna bakıldığında, yakılıp yıkılanlara, ölenlere, yaralananlara bakıldığında, yakıp yıkanları sokağa davet eden teröristlerin parlamento uzantısı sözüm ona parti ve başkanlarına bakıldığında buralarda akıldan vicdandan, merhametten, insanlıktan, sağduyudan eser varmıdır? Bu anlayışın temsilcileri ile hala görüşmelere devam eden ve bir yıkım ve ayrılık projesi olan adına açılım politikası dedikleri anlayış sahiplerinde akıl, sağduyu, insanlık ve vicdan varmıdır?


Birileri çıkıyor diyor ki; bu bir akıl tutulmasıdır. Be hey adam, aklı olmayanlarda akıl tutulması olur mu? Vicdanı ve yurt sevgisi olmayanda, Türk milletine ve değerlerine saygısı olmayan da işgal ettiği makam ve mevki ne olursa olsun akıl varmı ki, aklın tutulması olsun. Türkiye aklı kıt, vicdanı, ve milli duyguları kirli bir güruhun iktidarı ve muhalefeti ile kör döğüşünden kaynaklanan kaosu yaşamaya devam ediyor. Aklı ve vicdanı ile milliyetperverliği ile, ne mutlu Türküm diyebilenlerin sağduyusu ile teşkil edilecek bir parlamento ve aynı değerleri paylaşan bir hükümet ancak ve ancak Türkiye’nin içine sürüklendiği kaos ortamını izale edebilir. 2015 bir seçim yılıdır. Aklın vicdanın ve sağduyunun galip gelmesi temennisiyle.

09.10.2014
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.