Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.10.14, 09:51   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart İdeal Yönetici veya Yöneticiler

İdeal Yönetici veya Yöneticiler
Demokrasilerde çok seslilik esastır. İslam dini bile açmazlarda açar olarak adına meşveret dediğimiz müzakereyi önerirken, başka düşüncelerin var olan sorunların halline katkısını, düşüncelere itibar ederek, istifade edilmesi gerekenden azami ölçüde yararlanması ile mümkün olur. İdareci konumda olanların sağlam ve iyi idareciliği buradan anlaşılır. İdareci akli belleğindekiler ile yetinmemeli ufkunu açmalı, olaylara geniş perspektiften bakabilmelidir.

Ön yargıları ile aklın bir bölümü geçici veya temelli olarak devre dışı kalmış insanlar idarecilikte bu gün başarılı olsalar bile, başarılı gibi görünseler dahi, aslında başarı haneleri zayıflarla dolu olduğundan başarısızlıklarının ceremesini idare ettiklerine, kurumlarına ödetirler. Tıpkı Türkiye’de başbakan gibi, Akp eski başbakanı, yeni Çankaya borazını gibi. Niçin bu cümleyi kullandık? Dünkü başbakan ile Akp Çankaya borazanın yüksek oktavdan yangının üstüne benzinle giden söylevleri, tehditkar nutukları yaşananları yatıştırmaya yetmiyor bilakis kendileri gibi ön yargılı olanları keskinlemekten başka bir işe yaramıyor.


Bütün kurum ve kuruluşların bir kuruluş esası veya yasası, faaliyet şeması ve yönergesi, devlet idare eden adına kabine veya hükümet dedikleri topluluğun bireylerinin başında bulundukları bakanlıkların birer kuruluş kanunu olduğu ve alt kademede halka hizmetle görevli çeşitli unvan ve makamda olanların çalışmaları kanunlara bağlı olarak yönergeler ile verimli hale getirilir. Ticari, sanayi, endüstriyel ve hizmet sektöründe prodüktivite önemlidir. Tüm prodüktif toplam, sonuçta milli prodüktiviteye tekabül eder ki, Türkçe deyimle verimlilik ve kalkınmada buradan başlar.

İdareci konumda olanlar hem kel hem fodul olursa, her kafadan bir ses çıkan anarşi ortamının yaratılmasına müsait ise, halkın deyimi ile baş başa, baş padişaha bağlı sözünden hareketle, otorite sağlanması yerde otorite sağlamaktan aciz ise, demokrat olması gereken yerde ceberut ve ben bilirim havalarında burnundan kıl aldırmazsa ve kılavuzu karga olursa burnu boktan idare ettiklerinin, kıçı yaştan nasipli hale gelir.

Tüm bunları saniyen aklımdan geçirip yazıya dökerken tabi aklımda hep ülkemde 12 yıldır idareci geçinip ama asla idareci olamayanlar, demokrat geçinip ileri demokrasi selinde gerçek demokrasiyi ve halkı boğanlar, eleştiri ve meşvereti, seçilmişliğine tek adamlığına, hükümran ve buyurucu yapısına, yerken doyma bilmez oburluğuna bir saldırı ve darbe girişimi sayan, kendine tanınmış yetkileri aşıp, her konuda idare ettiklerinin başını belaya sokan ve idare ettiklerinin yaşamını kendi anlayış çizgisinde çerçeve içine alıp hürriyetleri kısıtlayanlar, devlet hayatında sıradan bakan, sıradan başbakan, sıradan Cumhurbaşkanı, sıradan müdür, sıradan şef olmaktan öte gidemezler ve tarihe böyle geçerler, yaşarken ise, âlim ulema geleceklerini iyi görmediklerinden akıbeti hayrola derler.

Devlet içinde böyle, iş bilmez meşveret bilmez şirket yöneticileri için durum çok mu farklı? Hayır.. Onlarda şirketlerini batırdıklarında tası tarağı toplayıp yeni cami önünde mendil açmaya veya dilenmez dilenci olmaya mahkûmdur. Bu gün Ankara ABD’li ulakları ağırlayacak. Akp hükümetinden neler istenecek? Onlar ne verecek? Ve Türk milletinin başı nasıl belaya girecek göreceğiz!


Günümüzde şirketler adına ARGE denilen unsurları ile, tasarımın ve düşüncenin sınırlarını aşarak üretime renk ve çeşit katıyorsa, bu minval çalışıyorsa yeri geldiğinde kazancının % 95 ni reklama ve yatırıma ayırıyorsa, yatırım yaparken gerekli fizibilite çalışmasını iyi yapıyorsa, bünyesinde sıradan değil işinde aşama ve hatta isim yapmışları istihdam ediyorsa, devlet veya şirket hiç değişmez başarıya her zaman ulaşırlar. Devlet idaresinde günümüzde olduğu gibi kıytırık, çakma başbakanlar dahi birilerinin aklına düşüncesine ihtiyacımız yok diyorsa orada ne hayır nede bereket olur, ne meşveret ne demokrasi olur.

Sürç-i lisan ettik ise affola.

11.10.2014 - Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.