Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.10.14, 00:58   #14
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 986
Ettiği Teşekkür: 46010
Aldığı Teşekkür: 39580
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: "Yaşam Koridoru Açılsın"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
@Aristo

Ben düşüncem gereği hiçbir devletin yada devlet adamının arkasında olamam. Esad dediğin kişi bugün eğer Rusya Ve Çin'in gizli destekleri olmasaydı çoktan düşmüştü. E burda kimin sözü geçtiği belli. Suriye dediğin ülke ne ki?

Devletler arası yaşanan çatışmaları yakından takip ederim. Ama bu çatışmaların hiçbirinde taraf olmayı düşünmem eğer böyle birşey yaparsam kendi düşünceme ve insanlık anlayışıma ihanet etmiş gibi hissederim.

Kaldı ki bu Esad değil hemen hemen her devletin başı için geçerli. Bir yerde güç organizması varsa o yerdede mutlak bir görünmez el vardır.

Ve bu eller insanları sadece belli bir dinsel yada milletsel kavramları aşılayarak bir arada tutmak ister. Esad milliyetçiliği oynayarak halk oyuyla gitti yüzde 98 bir oranla (tabi yersen) tekrar başkan seçildi.

Erdoğan "Din"i oynadı ve kazanıyor.

Neden şimdi milliyetçilik ve dini günümüzün en tehlikeli tehditleri olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ben bu yüzden çekiniyorum. Ve bu yüzden kör olmak istemiyorum.

Kısacası benim derdim o ellerle. yani kuklaları oynatan kuklacılarla.. Sen sen ol gücün olduğu tarafa hiçbir zaman güvenme.
Şu anda tek kutuplu bir dünya düzeninde yaşıyoruz. Sovyetler Birliği zamanında ise bir ucunda Sovyetler Birliği / Varşova Paktı, diğer ucunda ise ABD / NATO olan iki kutuplu bir sistem mevcuttu. Hani o Doğu Avrupa, ardından Vietnam, Kore, Küba, Angola, Nikaragua ve diğerleri... Ve karşısında ABD' nin başını çektiği emperyalist sistem...

O beğenmediğimiz ve benim de revizyonist olarak tabir ettiğim Sovyetler olmasa idi ABD ve emperyalist sistem tüm devrimleri daha doğmadan boğacaktı.

Bugün dünya tek kutuplu bir ABD egemenliğinde görünse bile karşısında başka bir blok var. Ve ABD emperyalizmine tavır alan ülkeler bu Çin/Rusya/Hint bloku ile dayanışma içinde olmak zorundadır. Yoksa ABD bu ülkeleri 1 saniye yaşatmaz.

Sosyal devrimler emperyalizmin tek başına egemen olduğu bir dünyada mümkün değildir. Bırakalım sosyal devrimleri, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini emperyalizme nerdeyse beleşine kaptırmamak da mümkün değildir.

Irak' ın enerji potansiyeli milliydi. ABD ve uluslararası tekellere vermediler. Bu itibarla Saddam desteklenmeliydi. Saddam' ın emperyalizme karşı bir milli duruş sergilemesini desteklemek kötü bir şey değildir. Niteki Saddam gitti ama ondan bin kat daha zalim ABD ve işbirlikçileri geldi. ''Saddam canidir'' diyenler Saddam' ın katlettikleri binlerle, belki on binlerle sınırlı iken 2 senede 2 milyon masum insanı petrol ve egemenlik için katletti.

Keza Kaddafi. Doğal kaynaklarını emperyalizme peşkeş çekmek yerine halkın hizmetine sundu. Emperyalizme satmadı ve direndi. Devrildiğinde ilk yapılan Libya' nın doğal kaynaklarının emperyalistler tarafından paylaşılmasıdır; aynı Irak gibi...

Ve Suriye...

Şimdi bu ülke ve liderlerin milli zenginliklerini vahabi kralları/şeyhleri gibi emperyalizme peşkeş çekmesine destek mi verelim yoksa milli zenginliklerini uluslararası finans kapitale peşkeş çekmemelerine mi?

Kimse Saddam, Kaddafi ve Esad' ın milli duruşunu destekliyor diye BAAS' çı olmaz ama en azından bölge halkının milli çıkarlarını koruyabilir.

Ben Saddamcı, Kaddafici ya da Esadcı değilim ama bu gelenler ya da yerlerine getirilecekler yerine onları tercih ettim ve haklıyım da...