Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.10.14, 18:31   #1
Deniz
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 389
Ettiği Teşekkür: 14441
Aldığı Teşekkür: 15355
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Ankara'nın Başkent Oluşunun 91. Yılı

.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Kurtuluş Savaşımızın karargahı olarak görev yapan Ankara, Atatürk ilke ve devrimleriyle, demokrasinin, çoğulculuğun, çok sesliliğin ve adım adım kadın erkek eşitliğinin merkezi oldu"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kurtuluş Savaşımızın karargahı olarak görev yapan Ankara, Atatürk ilke ve devrimleriyle, demokrasinin, çoğulculuğun, çok sesliliğin ve adım adım kadın erkek eşitliğinin merkezi oldu" değerlendirmesini yaptı.

CHP basın biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Ankara'nın başkent oluşunun 91. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Mesajında, Ankara'nın başkent olması için Meclis'e sunulan önergede imzası bulunanlara dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Malatya'dan Çorum'a, Diyarbakır'dan Bilecik'e, Kütahya'dan, Kastamonu'ya, Erzurum'dan Bursa'ya, Erzincan'dan Konya'ya, Karahisarı'dan, Sivas'a ve İstanbul'a, çelik bir zincirin halkaları gibi eklenmiş imzalarla, Ankara'nın tam 91 yıl önce toprak bütünlüğünün, birliğin, kardeşliğin sembolü olarak başkent olduğunu belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Lozan Barış Antlaşması'nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra sıra başkentin resmen ilanına gelmişti. İsmet Paşa Malatya Milletvekili olarak 14 arkadaşı ile birlikte, Ankara'nın başkent olmasını öngören önergeyi 9 Ekim 1923'te TBMM Başkanlığı'na sundu. 13 Ekim 1923'te TBMM'de kabul edilen tek maddelik bir yasa ile Ankara, yeni devletin başkenti oldu.
Böylece TBMM denetiminde, Kurtuluş Savaşımızın karargahı olarak görev yapan Ankara, Atatürk ilke ve devrimleriyle, demokrasinin, çoğulculuğun, çok sesliliğin ve adım adım kadın erkek eşitliğinin merkezi oldu.
Ne yazık ki AKP iktidarında başkent Ankara'nın içi her alanda boşaltıldı, değerlerinden uzaklaştırılmak istendi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sözümüz söz, Ankara'yı, hem yeniden Cumhuriyetin Ankara'sı hem de mazlum milletlerin dara düştüğünde başvurduğu, örnek aldığı Ankara yapacağız.
Ankara'nın başkent oluşunun 91. yılını içtenlikle kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Ankara'yı başkent ilan edenleri, başkent Ankara'yı bugünlere taşıyanları ve değerleriyle birlikte geleceğe de taşıyacak olanları sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline atılan imzadır. Kutlu olsun

Ankara(Anadolu Ajansı)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.