Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.10.14, 09:51   #1
Cansuyu
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 7,734
Ettiği Teşekkür: 20106
Aldığı Teşekkür: 34600
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Polise ‘Vur’ Yetkisi!

Yeni düzenlemeyle polise geniş yetkiler geliyor. Örneğin polis molotof kullanan bir eylemciye doğrudan ateş edebilecek.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Kobani protestoları sırasında yaşanan olaylarının ardından iç güvenlik reformu ihtiyacının ortaya çıktığın belirterek, “AB üyesi ülkelerde bu durum nasıl karşılanmaktadır özellikle Almanya örneğine öncelik vermek sureti ile oradaki uygulamaları ve yetkileri belki esas alabilecek Türkiye özeline uygulanabilecek bir noktaya getirmek üzere çalışmalar devam edilmesi kararı verilmiş oldu” diye konuştu.

Arınç’ın ‘Alman modeli’ örneğinin ardından gözler polise verilecek yetkilere çevrildi.

SERT ÖNLEMLER VAR!

Hükümetin sokaktaki eylemleri eleştirerek yapacağını duyurduğu düzenlemelerde sert önlemler var.

Bu çerçevede Türk Ceza Yasası’nın “Mala zarar vermenin nitelikli halleri” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” başlıklı maddeleri yeniden düzenlenecek.

Daha önce gündeme gelen ancak uykuya bırakılan molotofun silah sayılmasına yönelik düzenleme yeniden ele alınacak ve kullananlara 8 ile 12 yıl arasında ceza verilmesi gündeme gelecek.

Ayrıca polisin silah kullanımının sınırları genişletilerek polis, molotof kullanan göstericiye doğrudan ateş edebilecek.MOLOTOFA AĞIR CEZA!

Molotof kokteylinin silah olarak tanımlanmasını ve kullananlara 12 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören düzenleme bunlardan biri.

Yine havai fişeklerin saldırı amacıyla kullanılmasına da 3 yıla kadar hapis cezası getirilecek.

SİLAH YETKİSİ

Yapılacak değişiklikle, polisin yetkilerinin artırılması ve güç kullanımındaki sınırlamaların değiştirilmesi planlanıyor.

Polis Vazife ve Salahiyat Yasası’nda polisin doğrudan silah kullanma yetkisi, yalnızca karşı tarafın silahlı saldırısı durumunda bulunuyor.

Molotofun ateşli silah olarak değerlendirilmesi durumunda polis, molotof kullanan göstericiye doğrudan ateş edebilecek.


POLİSİN YETKİLERİ ARTIYOR

Düzenlemeyle, polise mukavemet ve kamu malına zarar vermenin cezaları da artırılacak.

Türk Ceza Yasası’nın “Mala zarar vermenin nitelikli halleri” başlıklı 152’nci maddesiyle, “Görevi yaptırmamak için direnme” başlıklı 265’inci maddesi yeniden düzenlenecek. Bu maddelerde öngörülen cezalar artırılacak.

Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla “cebir veya tehdit” kullananlara verilen hapis cezasının da arttırılması düşünülüyor.

Erdoğan’ın, “Polisimiz sadece kalkan mı tutacak” sözleriyle bu düzenlemeleri işaret ettiği belirtiliyor.MUHALEFETTEN TEPKİ: POLİS DEVLETİ OLUYORUZ

Polisin yetkilerinin artırılmasına yönelik yeni düzenlemeler ile ilgili en çarpıcı yorum ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’ndan geldi.

Tanrıkulu, “Polisin hangi yetkisi yetmiyor, hangi yetkisi az?

Hukuk devleti ilkelerinden giderek uzaklaştığımız bir ortamdayız.

Hukuk devletinden güvenlik devletini ve giderek de polis devletine giden yolda hızla ilerliyoruz.

Umarım böyle bir paket getirmezler.” değerlendirmesinde bulundu.

kaynak

__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.