Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.10.14, 22:18   #7
Mislina
Süper Üye
Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 458
Ettiği Teşekkür: 4166
Aldığı Teşekkür: 9717
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türklerde ''Alp'' Karakteri | Tarihçesi | Doğuşu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilaver Mesajı göster

Sevgili Mislina, aklımı mı okuyorsun?

Dede Korkut'u ve hikayelerini yakında konusunu açmayı düşünüyorum. Ama ondan önce balbalları ve taşbabaları açmak istiyorum..

Çok geniş konu bu..

Balbal dikme geleneği, evet çok ilginç.. BALBAL kurganda yani mezarda yatan Türk savaşçının öldürdüğü düşmanları simgeler..

Mezardaki savaşçı kaç düşman öldürdüyse o kadar sayıda balbal dikilir ki inanca göre, öteki dünyada mezardaki savaşçının, hizmetçileri, koruyucuları olsun..

Tıpkı savaşçı öldükten sonra kurgana gömülürken boğazlanan atı gibi.. E (inanca göre) öteki dünyada bu savaşçıya bir de at lazım olacak, değil mi? :8
Dede korkutun müdavimi olurum sanırım. Bekliyor olacağız ve ilgi ile okuyacağız saırım

O zamanın şartlarını düşünürsek ( Ki özellikle "Alp Aslan" geldi aklıma okurken - O zamanlar devam ediyor mu bu gelenek bilemiyorum)) Balbal için büyük bir alan gerekiyormuş. Acaba Balbal dikimi özel bir alan için mi geçerli bilmiyorum (Yanlış bir tanımlama olabilir fakat toplu mezarlık gibi)

İnanışa uygun evet fakat atların boğazlanması hoşuma gitmedi Yas alameti bildiğimiz şu meşhur "At,avrat, silah" üçlüsünü çok iyi yansıtmış.

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.