Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.10.14, 13:45   #105
petsever
Yeni Üye
petsever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Yaş: 40
Konular: 0
Mesajlar: 3
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 12
Rep Derecesi : petsever Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Köpek Irkları | Resimli Anlatımlı

Cesky TerrierFrenta Horak tarafından geliştirildiler. 1963'te bir cins olarak kabul edildiler. Çevik güçlü fakat kısa bacaklı köpekler bütün Terrierler gibi sadık,cesur,itaatkar ve iyi huyludurlar.Avlarının inlerine kadar girebilirler,en çok ev ve tarla fareleri avlamada başarılıdırlar.Diğer evcil hayvanlarla anlaşabilirler.Eğitilmeye müsaittirler,çocuklarla iyi anlaşabilirler.Güzel görünümlü köpeklerdir...

Chesapeake Bay Retriever
1807 yılında bir gemi kazasından kurtulan Newfoundland cinsi iki köpek kurtulanlar tarafından bir aileye hediye edildiler ve bu köpekler Rretrieverlerle çiftleşerek Chesapeake Bay Retriever'ları türü ortaya çıkartılar. Neşeli,çoşkulu,eğitilebilir,köpeklerdir.bataklıkla rda avlanabilirler. Suyu seven köpeklerdir.

Chiens Francaises
Cins olarak resmen 1957'de kabul edilmişlerdir.Gascon ve Saintongeois cinsi köpeklerin ingiliz Tilki Tazısı'yla çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Bir Kaslı,zeki ve dengeli köpeklerdir.Av esnasında oldukça atak,çalışkan ve acımasızdırlar.Ev içinde ise duygulu,sakin ve sevecendirler.Ev dışında yaşadıkları zaman daha rahattırlar.

Chihuahua
Meksika'ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır.Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır.Chihuahua adını Meksika'nın aynı adlı eyaletinden almıştır. Soğuk havaları hiç sevmezler ve hemen titremeye başlarlar.Soğuk havalarda kazak giyirilmesi faydalı olur.Apartman hayatı için uygundurlar.

Chow Chow (çin Aslanı)
Çin kültüründe binlerce yıllık geçmişleri vardır.Chow Chow'un yapısı bir kaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir.1800'lerin sonlarında ilk kez İngiltere'ye getirildi.Chow Chow Amerika'da oldukça popüler arkadaş köpeklerdir. Bu köpeklerin en belirgin özellikleri siyah dilleri ve düz arka bacaklarıdır.

Clumber Spaniel
Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa'da üretildiler.Spaniellerin en ağırı olan Clumber Spaniel türü devrim sırasında tehdit altında olduğundan Dük Noailles köpeklerini İngiltere'ye, yakın arkadaşı Newcastle Dük'üne gönderdi.Prens Albert, Kral Edwardd VII ve oğlu Kral George V gibi bir kaç soylu bu ırka özel ilgi göstermiştir.AKC tarafından kabul edilen ilk köpek ırklarından biridir.

Collie
uzun süre İskoçya'nın dışına tanınmadılar.Irkın adı muhtemelen korumakla görevlendirildikleri Colley denen siyah suratlı İskoç koyunundan gelmektedir.İlk Collie 1860'da bir köpek yarışmasında sergilenmiştir.AKC (Amerikan Köpek Kulübü) Uzun ve Kısa Tüylü Collie'leri aynı ırkın iki farklı tipi olarak görür. Sıcak havalara karşı hassastırlar bol su ve gölgelik alanları olduğundan emin olunmalıdır....

Curly Coated Retriever
İrlanda su spanieli, Labrador ve Poodle cinslerinden türetilmiştir. Sadık,zeki,kolay eğitilebilen köpeklerdir.Bataklıklarda avlanabilirler. Vurulan avları bulup getirebilirler.Zor arazilerde ve sulak alanlarda avlanabilirler,kalın tüyleri sayesinde soğuk havalar akarşı dayanıklıdırlar.

Çatalburun
Yurtışında Turkish Pointer olarak tanınılar,günümüzde 200 adet kaldıkları tahmin ediliyor bunlardan 20 tanesi belediye tarafından koruma altındadır.İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarsus Belediyesi ile koordineli çalışmalar neticesinde Türkiye’deki orijinale en yakın örnekleri tespit edilip toplanarak bir damızlık kolonisi oluşturulmuştur.

Çin Creste Köpeği
Bazı uzmanlar bu köpeklerin Etiyopya ya da Türkiye kökenli olduğu görüşündedirler.Ataları ve kökenleri hakkında kesin bilgi yoktur. Evde bakılması gereken canlı,neşeli ve zeki köpeklerdir. Sıcak bir ortama ihtyaç duyarlar.İnsana arkadaşlık eden köpeklerdir.Sadece kafalarında,kuyruklarında ve patilerinde tüyleri vardır.

Çin Shar Pei
Ataları bilinmeyen bu köpeklerin tarihçesi İ.Ö 206 yılına kadar gider.Komünist Devrim süresince köpekler Matgo Law adındaki Hong Kong'lu bir iş adamı tarafından kurtarıldı ve 1973'de bir köpek dergisinin de yardımı ile Amerika'ya götürüldüler. Yeterli egzersiz alanı sağlanırsa apartman yaşamına adapte olabilirler.Ev içinde orta seviyede aktiftirler.Sıcaklara karşı hassastırlar.

Dachshund (Sosis)19.yüzyılda karakterleri iyice kusursuzlaştı kökenleri Mısır firavunlar dönemine kadar uzanur.Bir firavunun mezarında resmi vardır.Uzun Tüylü Dachshund, kısa tüylü türden daha sakin ve uysaldır, daha az havlar. Yumuşak, ipeksi ve parlak tüyleri gövdesinin altına kadar uzanır. Tüylerinin kalınlığı onu soğuktan korur. Her gün fırçalanması gerekir.Tel Tüylü Dachshund, yaklaşık yüz yıllık bir türdür....

Dalmatian
Dalmatian'^ların kökenine dair çelişkili teoriler vardır,bu ırkın kökleri çok eskilere dayanır,Varlığını gösteren izler Mısır rölyeflerinde ve Helenik döneme ait duvar süslemelerinde bulunmuştur. Sadık,sakin,özgürlüğüne düşkün ancak evde olmaktan hoşlanan köpeklerdir.İnsanlarla yan yana olmayı severler,aksi takdirde mutsuz olurlar.Çocuklarla oynamayı severler,kusursuz bir hafızaya sahiptirler.

Dandie Dinmont Terrierİskoç ve Skye terrierlerinin çiftleştirilmesiyle oluşan eski bir cinstir.1700'lerin başında popüler olmuştur. Bu tarihte Walter Scott'un bir romanında yer almıştır,roman kahramanı Dandie Dinmont'un adıyla anıldılar. Böylece bir köpek sahibinin adını alarak tarihe geçmiştir. Oyuncu ve duygulu köpeklerdir,çok iyi arkadaştırlar.

Dev SchnauzerStandart Schnauzer'ler ile birlikte Bavyera kökenlidirler genlerinde Great Dane ve Bouvier des Flandres köpeklerinin genleri olduğu iddia edilir. Standart Schnauzer'lerden daha büyük,sakin,eğitilebilir köpeklerdir.Çocuklara karşı sabırlıdırlar.

Doberman Pinscher
Yakın zamanda ortaya çıkmış bir köpek türüdür.Lois Doberman tarafından Great Dane, Alman çoban Köpeği, Rottweiler ve Pinscher'in muhtemelen Beauceron ve İngiliz Tazısı'yla çiftleştirilmesiyle 1860'da Almanya'da geliştirilmiştir.Geliştirilmelerindeki amaç hırsılara karşı koruma köpekliği idi.İlk kez 1876 yılında bir köpek gösterisinde sergilendi ve büyük başarı kazandı.

Dogo Arjantin
Arjantin'de Dr. Antonio Nores Martinez tarafında 1920 yılında ortaya çıkartıldılar.Güney Amerika kökenli ilk av köpeği olarak tanınmışlardır.Dr. Antonio Nores Martinez uzun yıllar ırkın saf bir ırk olarak tanınması ve saf özellikler kazanması için çalışmalar yapmıştır.Dr. Antonio Nores Martinez ırkın yetiştirilmesine mastiff tipinde bir tür olan Cordoba köpeği adını vererek başlamıştır.

Entlebucher
Atalarınıın Roma Molossus'u olduğu sanılmaktadır.İsviçre'nin Luceme Kantonu'ndaki Entlebuch'un yerlisi olduğu düşünülür. 1800'li yıllarda ırk standartları İsviçreli bilim adamlarınca belirlenmiştir. Bu cins köpekler bir çok farklı göreve ve ortama kolayca adapte olabilirler. Kolay kolay yorulmaz ve her zaman dikkatlidirler.Çocuklarla araları iyidir,hareketli ortamlara alışkındırlar.

Eskimo Köpeği
Eskimo Köpeği, Doğu Sibiryalıdır. 19. yüzyılda Alaska ve Greenland'a getirilmiş ve burada kendisi için uygun bir yaşam ortamı bulmuştur. Boylarına göre oldukça iri yapılı sayılırlar.Uysal ve sadıktırlar.Kolay kolay yorulmazlar,sert bir eğitim alırlarsa ürkek olabilirler,bu cins köpek sahipleri onlara güven vermelidir.Aile hayatına çok uygun değilllerdir.

Field SpanielAtaları İngiliz cocker Spaniel'inden dikkatle türetilmiştir. Son derece iyi huylu,canayakın ve duygulu köpeklerir.Sakin ve zekidirler. Hızlı,güçlü ve çeviktirler.Açık arazilerde ava uygundurlar,koklayarak iz sürerler.Özellikle İngiltere ve A.B.D'de arkadaş köpek olarak popülerdirler.

Fin Tazısı1700'lere dayanan kökenleri vardır. Güçlü bir köpektir,insan dostudur,orta büyüklükte olurlar.Av sırasında son deree enerjiktirler.Evde uyumaları gerekir.koklayarak iz sürebilirler,çevik ve dayanıklıdırlar. yaz aylarında yabani tavşan ve tilki avında kullanılırlar.Kış aylarında ise evde aileleri geçirirler.

Finnish Spitz
Bu cins köpekler Finladiya'da uzun zamandır yetiştirilmekteydiler,standardı 1812’de belirlenmiştir. Bu köpekler oldukça hoş görünürler.Sadık ve arkadaş canlısıdırlar.Cesur köpeklerdir ve sahiplerine oldukça sadıktırlar.Ev dışında yaşayabilirler, ve iyi huyludurlar.Yeni doğan yavruları son derece narindir ve özel bakım gerektirirler.

Flat Coated Retriever
1800'lerde Labrador, İrlanda setteri, kıvırcık tüylü retriever ve muhtemelen Newfoundland?ın çiftleştirilmesiyle geliştirildi. İtaatkar,zeki,eğitilmeye müsaittirler.Çocuklara karşı sabırlı ve iyi huyludurlar.Sezgileri ve koku alma duyuları oldukça gelişmiştir.Düzlüklerde ağaçlık arazilerde avlarını bulabilirler.İyi bir yüzücüdür ve bataklık alanlarda çok iyi çalışır.

Fox Terrier (Smooth)Smooth Fox Terrierlerin ilk standartları 1700'lü yıllarda gelişti, 1876'da resmileşti. Fox Terrierlerde diğer Terrierler gibi güçlü çeneli,keskin dişli ve saldırgandır.Fiziksel kuvetleri son derece fazladır ve korku nedir bilmezler.Oldukça hareketli ve sevimli bir köpektir,diğer köpekler dövüşme eğilimi vardır.Sahiplerine ve aile üyelerine oldukça sadıktırlar.

Fox Terrier (Wire)
Wire Fox Terrierlerinin ilk standartları 1800'lü yıllara dayanır, cins olarak kabul edilmeleri 1876'da gerçekleşmiştir. İlk gerçek terrier 1570 yılında ingiliz Hekim John Caius tarafından betimlendi. O zamandan beri köpek tarihi, terrier öyküleriyle doludur.

Fransız Bulldog
Yerli bir Fransız türüdür.Atalarının İngiliz Bulldog'u olduğu sanılmaktadır. Hareketli,dengeli ve cesurdurlar,Oldukça zeki ve duygusal olurlar.İnsanlara arkadaşlık eden köpeklerdir.Apartman bekçiliği görevi yapabilirler ve fare avlayabilirler.Evde uyumaları gerekir.

Fransız Mastiff
Kökenleri hakkında kamıtlanmamış iddialar vardır.Yunan ve Roma Molossusu'undan, Alanlar tarafından Avrupa'ya getirilen Mastiff'lerden, Aquitaine köpeklerinden ya da İspanyol Burgos köpeklerinden türetilmiş olabilirler. Mastiff'lerin saldırgan özellikleri Fransız Masttiff'leri geliştirilirken çiftleşme yoluyla yumuşatılmıştır,ortaya daha hoşgörülü,sadık ve duygulu bir köpek çıkmıştır.

Glen of Imaal Terrier
1933 yılında yapılan İrlanda Köpek Gösterisinde ilk kez tanıtılmışlardır.A.B.D'ne 1968 yılında gelmişlerdir. Gal Corgiye çok benzerler ancak tüyleri daha serttir.Kuyruklarını neşeyle sallayan güzel köpeklerdir.Tüm Terrier ırkı köpekler gibi inatçı ve kavgacıdır.Aile bireylerine karşı sevgi doludurlar ancak yabancılara karşı kuşkucudurlar ve başka hayvanlarla iyi anlaşamazlar.Zeki bir köpektir....

Golden Retriever
Uysal,iyi huylu,duygusal ve son derece sevimli köpeklerdir,Çocuklarla çok iyi anlaşır ve oldukça sabırlıdırlar. Koku alma duyuları gelişmiştir,bataklıkta avlanabilir avı bulup getirirler.av köpeği olmarından daha çok insana arkadaşlık eden köpekler olarak popülerdirler.

Gordon Setter
Gordonlu İskoçya Dükü IV. Alexander tarafından 17.yüzyılın sonunda geliştirildi Zeki,yardımsever,çalışkan ve insan dostu köpeklerdir,evde uyumaları gerekir.Akrabası olan köpeklere kıyasla daha yavaş ve daha az çeviktirler fakat onlardan daha zekidir.Koku alma duyuları gelişmiştir.Avı getirebilirler,orman ve bataklıkta avlanmaya uygundurlar.Çok sağlıklıdırlar bekçilik yapabilirler.

Grand Bleu de Gascogne
Fenikeliler tarafından Avrupa'ya getirilmişlerdir.Uzun zaman Bloodhoundlarla çiftleşerek daha sağlam bir yapıya sahip olmuşlar ve zaman içinde gelişmişlerdir. Fransa'da ve dünyanın birçok yerinde tazıların en soylusu ve en güçlüsü olarak tanınmıştır. Cesaretli,inatçı,duygulu köpeklerdir.oldukça güçlüdürler,çocuklarla iyi anlaşırlar. Apartman hayatına uygun değillerdir.

Grand Gascon Saintongeois
Baron de Viredale tarafından Ari Geois,Saintongeois ve Gascon Bleu gibi en iyi cins Fransız av köpeklerinin çiftleştirilmesinden ortaya çıkmışlardır. Bu köpeklerin burunları oldukça gelişmiştir,uzun kulakları vardır.dayanıklı köpeklerdir.Av dışında duygusaldırlar ve çocuklarla iyi anlaşırlar ancak apartman hayatına uygun değillerdir.Geniş bir avlu veya arazide yaşamalıdır.

Great Dane (Danua)Kökenleri Antik Yunan'a kadar uzanır.Antik Yunan'a ait çok eski bir para üzerinde bu köpeklere çok benzeyen bir köpek resmi vardır ancak bu bilgiden çok daha kesin olarak 407 yılında Almanya'a Gaul bölgesi ve İtalya'nın bazı kesimleri ve İspanya Asyalı bir kavim olan Alanlar tarafından istila edildi,bu kavim yanlarında Mastiff benzeri çok güçlü köpekleri de beraberlerinde getirdiler.

Great Phyrenees
Kuvasz ve Maremmano-Abruzzese'nin melezidirler. Çalışkan,itaatkar,duygulu ve sabırlıdılar.Büyük köpeklerdie ve güçlüdürler,kas yapıları oldukça gelişmiştir.köpek Kral Sun'ın sarayında "beyaz kürklü centilmen" olarak bilinirdi.Dağlarda yaşayabilirler,koyunların korunmasında, çığ altında kalan insanları kurtarmada ayrıca yoğun kar yağışı altında rehber köpek olabilirler.Mülkler için bekçi köpeği...

Greyhound
Bazı uzmanlar bu köpeğin Çin kökenli olduğunu bazıları ise Etiyopya ya da Türkiye kökenli olduğunu iddia ederler. Bu cins köpekler,oldukça hareketli ve zekidirler.iyi huyludurlar gürültücü veya saldırgan değillerdir,evde uyumaları gerekir. Sıcak ortamlara ihtiyaç duyarlar ve insana arkadaşlık eden köpeklerdir,az bilinen tüysüz köpeklerdir.

Grönland Köpeği
Kökeni tam olarak bilinmemektedir. Kutup kurdundan türetilmiştir. Oldukça dayanıklı köpeklerir,Kutup bölgeleri köpeklerinin ortak özellikleri iyi huylu olmalarıdır.Sadık,hareketlidir.Apartman hayatına uygun değildir.Kızak çeken köpeklerdir.

Hanover Tazısı
19.yüzyıl'da Hannover kendinde avcılarafından Alman tazıları ile Harz tazılarının çiftleşmesinden türemişlerdir. Bu köpeklerin vücutları orta büyüklüktedir,güçlü,itaatkar,duygusal ve iyi huyludurlar.Doğada olmayı severler,apartman hayatına uyumlu değillerdir ancak ev dışında yaşayabilirler. Avı arayıp bulma konusunda oldukça başarılıdırlar.Avın varlığını sezebilir ve izlerini sürebilirler.


Harrier
Greyhound, bulldog ve tilki terrierinin çiftleştirilmesiyle geliştirildiler. Neşeli,hareketli bir türdür.Evde uyumları gerekir oldukça iyi huyludurlar.Koklayarak iz sürebilirler. harrier tavşan tazısı demektir bu köpeğin bı adı almasının sebebi de ne yaban tavşanları ne de tilkiler bu köpeklerde kaçamazlar.

Hırvat Çoban Köpeği
Doğulu olan bu köpek eski Yugoslavya'nın yerlis köpeği olmuştur. Dikkatli,kavgacı ve sürüsüne her türlü tehlike karşısında savunmasını sağlayan saldırganlık genlerine sahiptir.İtaatkardırlar ve eğitilmeye müsaittirler. Bu köpekler özellikle sürüleri ve mülkleri korumak için biçilmiş kaftandırlar.

Hollanda Çoban Köpeği
Bu tür Belçika çoban köpeğinden gelir. İtaatkar,uysal,her zaman dikkatliirler,kendilerine ait olan bölgelerine bağlıdırlar.Çok fazla bakım gerektirmezler.Kolay yorulmazlar ve kötü hava koşullarına karşı dirençlidirler. Bu cins kendi içinde üç türe ayrılır; 1.Kısa tüylü,çok yaygındırlar. 2.Sık tüylü,az görülürler. 3.Uzun tüylü nadiren bulunurlar.


Hovawart
Kökenleri Orta Çağ'a kadar gider.O dönemlerde bekçi köpeği olarak kullanılan bu köpekler zamanla unutuldular ve 1950 yılında yeniden popülerliklerini kazandılar.13. yüzyıldaki resim ve metinlerden hareketle Kara Orman bölgesindeki bekçi köpeklerinden tekrar türetildi. Bu cins köpekler itatkar,kararlı,zekidirler.Sahiplerine düşkün ve sevgi doludurlar.Genç yaşta eğitilmeyi sevmezler.


Ibizan HoundBalear adalarının yerlisi olan tazı benzeri bir köpektir. Çok hareketli ve zekidirler.bu cinsin erkekleri diğer köpeklerle kavga edebilir,evde uyumalıdırlar. Yaban tavşanı avında kullanılırlar.çok hızlı koşarlar.Avı bulup getirebilirler.

İlirya çoban KöpeğiDoğu kökenlidirler,1930'da resmen ırk olarak tanınmışlardır Cesur,dikkatli ve hareketlidirler.Sadece keni sahiplerine itaat ederler,sahipleri dışında başka insanlarla iletişim kurmayı sevmezler.İdeal çoban köpekleridirler,Adriyatik kıyısında görülürler.Geceleri gözleri çok iyi görür.


İngiliz Bulldog
Tehdit edici görüntüsünü koruyan bu köpekler zamanla iyi,huylu,temkinli sadık,evcil birer köpek olmuşlardır.Geçmişte dövüş köpeği olarak oldukça yırtıcı bir türdü Romalılar zamanında zincirli olsalar bile sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.'. Dünya savaşında çeşitlki görevlere bulunmuşlardır. Bekçilik ve polis köpekliği için uygundurlar.Günümüzde insanlara arkadaşlık eden iyi huylu köpeklerdir.


İngiliz Cocker SpanielBu türün kökenleri 1300 tarihinde Gaston Phebus'un tasvirlerinden gelmektedir.Zaman içinde Clumber, Sussex, Welsh Springer, İngiliz Springer, Field, İrlanda Su Spanieli, ve Cocker olarak farklı türlere ayrılmışlardır.Bütün bu türler uzun zaman önce İngiltere'ye getirilen Spaniel ırkı köpeklerden türetilmişlerdir.


İngiliz Setter
Bu türün ilk örnekleri 1500 yılında Fransa'da Fransız ve İspanyol Pointer'ından türetilmiştir.Üç yüzyıl sonra Büyük Britanya’ya getirildi ve burada son derece zeki bir köpek yetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından geliştirildi. Lawerack settere bugün de bilinen güzel bir biçim ve harika bir karakter kazandırdı. Hareketli,insan dostu ve duygulu bu köpeklerin son derece gelişmiş refleksleri..

İngiliz Springer SpanielTüm İngiliz Av Spaniel'lerinin atalarıdır.Amerika’da 1700’lerde popüler olmaya başladı. Cesur,çok dikkatli,neşeli ve güçlü köpeklerdir.Aile içinde iyi huylu ve samimidirler. Avı arayıp bulabilir ve geri getirebilirler,bu konularda son derece dikkatlidiler.Her türlü araziye uygundurlarGüçlü uzun bacaklı ve öteki spaniellerden daha hızlı koşan bir köpektir.İrlandalı Kurt Tazısı
Keltler bu köpekleri kurt avında ve savaşlarda kullanmışladır. Bu güçlü köpekler Julius Caeser'in dikkatini çekmiştirler. daha sonra Roman Konsoloslarından Quintus Aurelius Symmachus bu köpeklerden 7 tanesini hediye olarak almıştır.İrlandalılar bu köpekleri avcı köpekleri olarak yetiştirmeye devam etmişlerir. Sabırlıdırlar,zekidirler ve tek bir kişiye bağlanma huyları vardır Karakterleri son...

İrlandalı SetterAtaları İspanyol Pointer'lerdir Duygulu,çoşkulu ve bağımsızdırlar,yabancılara karşı hoşgörülü değillerdir. Oldukça hızlı koşarlar.Koku alma duyuları gelişmiştir ve her türlü arazi ve iklime uyum sağlayabilirler.uzun ömürlü bu köpekler her türlü ava uygun ve sularla kaplı arazilere bile avlanabilirler.


İrlandalı Su SpanieliBu köpekler 1800'lerin başında Poddle ile İrlanda setterinin çiftleştirilmesinden türemişlerdir. İtaatkar,zek, ve neşeli köpeklerdir. Suyu severler,göllerde ve bataklıklarda yaban ördeği avı için uygundurlar Temel Özellikleri Neşeli, itaatkar ve zeki bir köpektir.

İrlandalı Terrier
Temel Özellikleri Wire Fox Terrier'e çok benzer, kuşkusuz ikisi arasında yakın bir ilişki vardır. Olağanüstü cesaretlerinden dolayı bir zamanlar "küçük yiğit" olarak anılırdı. Günümüzde nazik, eğitilebilir, vakur, duygulu bir köpektir. Neler Yapar? Küçük hayvanların inlerine ulaşmak için, av köpeği, su samuru, su faresi avcısı ve savaş zamanlarında mesaj taşıyıcı olarak kullanılmıştır. 191...

İskoç Geyik TazısıKökenlerine dair bir bilgi yoktur Sadık,duygulu,itaatkardırlar.Ürkek olabilirler. Yazar Sir Walter Scott geyik tazısını, “dünyanın en mükemmel yaratığı” sözleriyle tanımlamıştır. Geyik ve çakal avına kullanıldılar,avı takip edebilir,yakalayabilirler.Çeviktirler ve son derece hızlı koşabilirler,oldukça güzel görünümleri vardır.

İskoç TerrierKökenleri 1800'lere dayanır bu tarihlerde İskoçya'da türetilmişlerdir.Günümüzde ki biçimini ve boyutlarına 1890'lara kavuşmuştur. Bu tarihe kadar Aberdeen Terrieri olarka biliniyordu. Kısa bacaklı sağlam görünüşlü,dayanaklı bir türdür.Çoşkulu,gururlu ve zekidirler.Ailenin tüm fertlerine bağlanırlar ve hepsine ayrı ayrı sevgi duyarlar,yabancılara karşı soğukturlar.Azarlanmaya ve övülmeye duyarl...

İspanyol Mastiff
Asıl adları Estramadura ya da La Mancha Mastiff'i olarak da bilinir.İspanya'nın Estramadura bölgesinde yaşarlar. Dayanıklı,sert ve itaatkar köpeklerdir.Sahiplerine karşı sevecen yabancılara karşı ise çekingen ve kuşkucudurlar.Eğitilmeye müsait bu köpekler bir çok işi başarabilirler. İdeal bir koruma ve bekçi köpeğidir,kırsal kesimdeli işyerlerinde ve fabrikalarda bekçilik yaparlar.Çoban köpekl...

İsveç çoban köpeği
20 Ekim 1948'de resmi olarak tanınan bu köpekler İsveç Köpekler Kübüne göre doğal olarak gelişmişlerdir. Cesur,hareketli,sadık ve bağımsıdırlar.Kırsal kesimde şehir hayatına getiriliklerinde uyum sorunu yaşarlar ve sinirli olabilirler. Sürü bekçisi köpeklerdir,kolay kolay yorulmazlar,gece ve gündüz sürüyü yönetebilirler.Sevimli görüntüleri sayesinde insanlar tarafından ev köpeği olarak tercih...

İsveç Geyik Avcısı
Yontma taş çağından beri insanlarla yan yana olduklarına inanılır. Tüyleri sayesinde olduklarından daha iri gözükürler.İtaatkar,büyük ve dengeli bir köpektir.Evde yaşamaya uygun değildir.Sıcak iklimli bölgelerde yaşayanlarında egzama görülmüştür bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir. Geyik avı ve ayı avında kullanılırlardı,avı avcıya doğru sürükleme yeteneğine sahiptirler,kar üzerinde oldukç...

İtalyan Tazısı
Kökenleri eski Mısır yarış tazısı ve bu köpekler çiftleştirilen Roma Molossus'una dayanır. Çalışkan ve hareketlidirler.Az yemekle yetinebilir,yırtıcı olmazlar.Sahiplerinin ilgi göstermesini severler ve onların yanında olmayı severler. İtalyan tazıları avlanmak için vardır en iyi oldukları konu budur.Dayanıklı,yorulmayan,hızlı,her araziye uygun köpeklerdir.Bağımsızlığı sevdikleri için küçük yaş...

İzlanda Köpeği
İzlandaya yerleşen sömürgeilerin köpeklerinden türemişlerdir. Spitz kökenli enerjik,duygulu,zeki köpeklerdir.Karakteri 18 aylıkken gelişmeye başlar,sahibiyle yakın ilişki kurmalıdırlar.Balık yemeyi severler. Çoban köpeği,bekçi ya da arkadaş köpek olabilirler.

Jack Russell Terrier
İngiliz Din Adamı Parson Jack Russell tarafından 1800'lerde yetiştirildi. Cesur,neşeli,fedakar, ve itaatkardırlar.yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına da uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketlidir. 19.yüzyıldaki popülerliğinden sonra Parson Jack Russel'in ölümünün ardından zamanla unutulmuşlardır.İngiltere'de halan safkan halde bulunmaktadırlar. Avcıdılar,oldukça hızlı koşab...

Japon Chin
Koreli oldukları sanılmaktadır,ilerleyen zamanlarda Japonya'da geliştirilmişlerdir 1700'lü yıllarda Avrupa'a popüler olmuşlardır.1853’de Kraliçe Victorya’ya armağan edildiğinde şöhretinin zirvesine ulaştı. Sahiplerine düşkün,uysal,duygulu ve zekidirler.yabancılara karşı huysuz olabilirler.İyi huylu ancak ısırma oranları yüksek köpeklerdir. İnsanlara arkadaşlık eden köpeklerdir,hassas bünyeleri...

Kangal
Kangal köpeğinin geçmişine ve kökenlerine ait çok az bilgi bulunmakla beraber çeşitli teoriler ortaya atılmıştır. Bu teorilerden birine göre Asurlular ve Babilliler zamamanında ortaya çıktığı,aslan kaplan gibi vahşi yırtılardan korunmak için özenle yetiştirilmişlerdir.Bu köpeklerin büyük yırtıcılarla korkusuzca dövüştüğü iddia edilir. Başka bir teoriye göre Hint Mihracesi Osmanlı padişahına bir...

Karelya Ayı Köpeği
Bu ırk köpekler yüzyıllar önce Finliler tarafından ortaya çıkartılmış ve Rus yetiştiricilerin Utchaklarla çiftleştirmeleri sonucu oldukça iyi gelişmiş bir cins köpek olmuşlardır Bedenlerinin uzunluğu yüksekliklerinden biraz daha uzundur.Oldukça dayanıklı köpeklerdir,cesur,saldırgan vfakat sahibine itaatkardır. köklerinde geyik avıcısıdırlar ancak alarını ayılarla mücadele edebildikleri için...

Kars Çoban Köpeği
En az 600 yıllık geçmişe sahip bu köpekler Türkiye'nin kuzey doğusunda yüksek dağlarda at ve sığır çobanlığı yapan değerli köpeklerdir.resmi otoritelerce Türkiye'de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.Kars Türk çoban Köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni gerekmektedir. Safkanlığı tescil edilmiş dağlık arazilere uyumlu ve soğuk ha...

Karst Çoban Köpeği
Çoğu Çoban köpeği gibi Doğu kökenlidirler. Neşeli,evcil hayvanlardır ancak sahiplerine sürülerine saldırı olursa hemen savaşçı olurlar. Çoban köpeği olarak çok değerli olan bir cinstir.Sürüye hem rehberlik edebilir hemde onları koruyabilir ve bu iki görevi aynı anda yaparlarken yorulmazlar,en soğuk hava koşularına bile dayanırlar.Taban derileri kalındır ve yuvarlak ayakları sayesinde sarp kaya...

Katalan Çoban KöpeğiFiziksel olarak Pyrenees çoban Köpeği'ne benzerler, bu sebeple bu cinsin sığır çobanlarıyla birlikte İspanyaya göçtüklerine inanılmaktadır,kendilerine has özelliklerinin bve kişiliklerinin sonradan oluştuğu düşünüşmektedir. Katalan çoban Köpeği, Katalonya ortamına daha uygundur. Kayalık bölgelerde sürülerle ve onu iyi değerlendirebilecek insanlarla birlikte yaşarlar. İtaatkar,zeki,çalışkan köpek...
__________________
petsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
petsever'in Mesajına Teşekkür Etti