Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.10.14, 13:49   #106
petsever
Yeni Üye
petsever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Yaş: 40
Konular: 0
Mesajlar: 3
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 12
Rep Derecesi : petsever Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Köpek Irkları | Resimli Anlatımlı

KeeshondKökenleri kutuplara dayanır.Genlerinde Samoyed,Chow Chow,Norveç Geyik Avcısı ve Pomeranyalı genleri vardır. Fransız devrimi esnasında Yurtsever Kees d Gyselaer'ın liderliğindeki avam tabakasının ve orta sınıf Hollandalı halkın sembolü olmuşlardır.Bu cins uzun süre ihmal edilmiş ve 1920'ye kadar popüler olmamıştır. Orta büyüklükte,neşeli,zeki bir köpek türüdür.

Kerry Blue Terrier
1700'lerde İrlandalı çobanlar tarafından County Kerry'de yetiştirildiler.Dandie Dinmont ile İrlandalı terrier'in çiftleşmesinden türmişlerdir.Irk standartları I. Dünya Savası'nın sonuna doğru belirlendi. Yonca ile birlikte İrlanda'nın sembolu olmuştur. Eğitilmeye müsait ancak hırçın köpeklerdir.Aileri üyeleri ile iyi arkadaşlıklar kurarlar,yine de inatçi ve sinirleri karakterleri unutulmamalıdır....

King Charles Spaniel
Kökenleri Asya Spaniel'ine kadar uzanabilir.İngiltere'de geliştirilmişlerdir.İngiliz kraliyer ailesi tarafından tercih edilmişlerdir.Zaman içinde bu tür çeşitli değişimler yaşamıştır. Çıkık gözleri olan daha küçük cinsleri elde edilmiştir. bu ırkın varlığı 19. yüzyıl öncesi Toy Spaniel'ine dayanır. Bu köpek küçük ve dayanaklı bir köpektir.Kibar,oyuncu ancak bazen çekingen olabilirler.

KomondorKökenleri Tibet köpeklerine dayanır,göçmen Macarlar tarafından Macaristan'a getirilmişler ve 1920'lerde Dünyanın diğer bölgelerine ulaşmaya başladırlar Sahibine itaatkar ve saygılıdır,sürülerine saldıran kurtlarla ve ayılarla dövüşebilirler,ve dakikalar içinde düşmanlarının kaçmasını sağlarlar.Başarılı çoban köpekleridir,özellikle geceleri çok dikkatlidirler.

Kuvasz
Bir teoriye göre Kuvasz'lar Hunlardan beri bilinmektedir. başka bir teoriye göre bu köpekler 1200 yılında Moğollar Macaristan'a kaçarken sürülere eşlik eden çoban köpeği olduğudur.Adlarının Türkçe anlamı "koruyucu"dur. Kuvasz 15. yüzyılda en muhteşem dönemini yaşadı. Kral Matyas, insanlara değil sadece kendi Kuvasz köpeklerine güvendiğini iddia ediyordu.

KyüshüJaponya'da bulunan Hokkaido bölgesinde ortaya çıkmışlardır.Kökenleri çok eski çağlara dayanır. Kaslı ve sağlam yapılı köpeklerdir,çok sabırlıdırlar,zeki ve eğitilmeye müsaittirler.Sessiz ve uysal bir cinstir.Hem bedenleri hem de alışlıkları bakımından oldukça temiz hayvanlardır. Ev hayatına gayet iyi uyum sağlarlar.Zekaları höğretilenlleri kolayca anlamalarını sağlar.

Labrador Retriever
Geçmişte St.John köpeği olarak bilinirlerdi.Kanada'da Newfoundland'dan türetilmiş bir cinstir.Labradorlar sopuk suya atlayarak balıkçıların ağlarını çekmelerine yardım etmeleri için eğitilirlerdi.1800'lü yıllarda İngiltereye getirildiler.Kibar ve sevgi dolu karakteri nedeniyle en iyi aile köpeklerinden biridir. Sabırlı,oldukça zeki ve sadık bir köpektir.İtaat etmeye istekli, hareketlidirler...

Lakeland Terrier
18.Yüzyıl'da İngiliz Wire fox terrier ile Bedlington'un çiftleşmesinden türedikleri sanılmaktadır. 1921'de ırk standartları belirlenmiştir. Güzel ve zarif bir köpektir,neşeli,duygulu,heyecanlı ve inatçıdırlar.Israrcı bir doğaları vardır diğer hayvanlara ve köpeklere karşı sinirli davranışlar sergileyebilirler. İngiltere'nin göller bölgesinden gelirler.

LandseerAdlarını ünlü ressam Sir Edwin Landseer'den almışlardır.Newfoundlandlarla yakın akrabadırlar.1920'lerde soyu tükenen bu köpekleri Alman köpekseverler Saint Bernard ile Büyük Pyrenees'i çiftleştirerek onu yeniden ürettiler. Güçlü,büyük ve cesur köpeklerdir.Zekaları gelişmiştir çocuklarla iyi dost olabilirler.

Lapphund
İsveç'te uzun zamandır bilinen bu köpekler ancak 1944'te resmi olarak kabul gördüler. Duygulu,disiplinli.çocuklara karşı sabırlı ve dikkarli bir köpektirler.yabancılara karşı kuşkucudurlar. Çoban köpekleridirler fakat fiziksel ve karakteristik özelliklerinden dolayı koruma köpeği ve avcı köpekleri olarak kullanılırlar.

Lapponian Çoban KöpeğiGeliştirildiği Lapponia Tundrası'nın yerlisidir. İtaatkar,enerjik,çalışkan köpeklerdir.İçgüdüleri sebebiyle havlaarlar.Ev dışında yaşayabilirler,açık alanlara alışıktırlar. Kurtlara karşı cesurdurlar karda hızlı koşabilirler.soğuk havalara karşı dayanıklı oldukları için soğuk iklimde Ren geyiği yetiştiricilerinin en çok tercih ettiği köpeklerin başında gelirler. Uzun tüylü olanları da vardır....

Leonberger
Alman köpek yetiştiricisi Heinrich Essing tarafından 1846'da geliştirildi. Newfoundland, St. Bernard ve Great Pyrenees'in çiftleştirilmesiyle Wurttenberg bölgesinde adlarını aldıkları Leonberg'de ortaya çıktılar.Resmi standart 1949'da belirlendi. Kaslı,büyük gövdeleri vardır.Leonbergerler hareketli bir yapıya sahiptirler.dikkatli,kararlıdırlar. Suda kurtarma köpeğidirler.

Lhasa Apso
İsimlerini kutsal kent Lhasa’dan almışlardır Tibetlidirler. İnatçı,sahibine düşkün,kalabalığı sevmeyen köpeklerdir,çocuklarla araları iyidir. İşitme duyuları son derece gelişmiş dayanıklı köpekler,yaklaşan yabancıları haber verirler,evde uyumaları gerekir.

Lowchenİlk olrak Güney Avrupada ortaya çıktılar safkanlıklarını koruyabilen nadir köpeklerdendir. Neşeli,uysal,zeki,duygusal köpeklerdir.Evde uyuması gerekir,oldukça iyi huyludurlar.Bekçilik ve koruma köpeği eğitimi alabilirler. İnsana arkadaşlık een köpeklerdir.Gerektiğinde yüksek sesle havlayabilirler.Fransa dışında pek bilinmezler.Yakın bir tarihde A.B.D'ye getirilmişlerdir.

MalteseKökenleri çok eskilere dayanan bu köpekler Yunan filozofu Theophrastus tarafından "Melita" cinsi olarak tanımlanmıştır.İtalya'da Spaniel ve Poddle ile çifteştirilerek geliştirilmişlerdir. Sahibine saık,oyuncu ve zekidirler.Yabancı seslere karşı dikkatlidirler.Evde uyumaları gerekir.İnsana arkdaşlık eden zarif,sevimli bir köpektir,18 yaşına kadar yaşayabilirler,nemden korunmalıdırlar.

Manchester Terrier
Manchester Terrier Klubü'nün kurulduğu 1879 yılında bu cins iki ayrı türe ayrılmıştır. Daha büyük olanı fare avcılığında, daha küçük olanı ise apartman köpeği olarak kullanılmıştır.İkincisi Siyah ve Açık Kahverengi Oyuncak Terrier'in atasıdır. Küçük İtalyan tazısı ile Siyah ve Sarımsı Kahverengi Terrier melezidirler.19.Yüzyıl'da Manchester'de türetilmişlerdir.

Maremma Çoban Köpeği
Bu tür köpekler insanaların sürülerini koruma ihtiyacı duydukları dönemde beri vardırlar.Abruzzese ve Maremmano 2 ayrı türdüler daha sonraları 2 tür tek tür sayıldı ve adları Maremma oldu Kurtlara karşı koyabilen korkusuz çoban köpeğidir.İnsanlara karşı uysaldır.gösterişli görüntülerinin sebebi vücutlarını saran beyaz kalın tüylerdir,biraz dalgalı olan tüyleri çok güzel görünürler.

Mastiff
Avrupaya getirilen Tibet Mastiff'inden türeilmişlerdir.Kısa süre içinde Büyük Britanya'nın yerlisi olmuş ve büyük değer kazanmıştır. İri ve sağlam yapılı köpeklerdir.Özenli yetiştiriciler tarafından vahşilikleri yok edilmiştir.Günümüzde artık dengeli,sakin bir hayvandır,özellikle araları çocuklarla çok iyidir.Polis köpeği olarak eğitilebilir ve bu konuda oldukça iyileridir.

Minyatür Bull Terrier
Yetiştiriciler 1830'larda Bulldog, Old English Terrier ve Spanish Pointer ırklarından yararlanarak Bull Terrier ırkını ortaya çıkartmışlardır.Dövüş köpeği olarak beklenen başarıyı yakalamayan bu köpekler 1850'de beyaz tüylü olarak doğdular ve bu andan itibaren popüler birer ev köpeği oldular,beyaz tüylü olanlarına "Beyaz Şövalye" denir.

Minyatür Pinscher
Kökenleri çok eski çağlara kadar uzanır 19.yüzyılın sonunda resmen bir cins olarak kabul edilmişlerdir. Uysal,fedakar,temiz ve zeki köpeklerdir. İnsana arkadaşlık eden köpeklerdir.Evleri,bahçeleri ve arabaları korur.Tehdit edici biçimde havlayabilirler,düşmanlarına karşı dişlerini gösterirler ve dişlerini kullanmada başarılılar.

Minyatür SchnauzerAtaları Terrier'lerdir ancak genetik özelliklerinde Affenpinscher'lik de vardır Çok duygusal,hareketli,enerjik ve eğitilmeye müsaittirler. Havlamayı severler,görünüşleri oldukça hoştur.evde uyumalıdırlar,iyi huylu köpeklerdir. Dikkatli bir bekçi ve iyi bir fare avcısıdır.Apartman hayatına adapte olabilirler.

MudiGünümüzde Macaristan dışında pek yaygın değildir. Kendiliğinden oluşmuş bir cinstir. Geçmişi sadece yüz yıllıktır. Mudi'ler oldukça canlı ve cesurdurlar,vahşi domuzlardan bile korkmazlar ve onlarla dövüşebilirler ve bu dövüşü kazanacak kadar güçlüdürler. Macaristan orijinli bu köpekler çeşitli amaçlar için eğitilmişlerdir.

Napoliten Mastiff
Avrupalı bütün Mastiffler Tibet Mastiff'lerinden gelmektedir.Bu cins köpek cinsleri içince en eskisidir.Asya'nın ilk Mastiff'leri büyük ihtimalle İ:Ö 300 yılı civarında Büyük İskender tarafından Yunanistana getirilmişlerdir.Yunanlılar bu köpekleri Romalılara tanıttılar ve Romalılar bu köpekleri sirk dövüşlerinde kullandılar.

Newfoundland
Kökenleri hakkında çeşitli iddialar vardır.Newfoundland'a 1600 yılında getirilen kutup köpeklerinden türetildiğini iddia edenler vardır.Ayrıca İngiltere kökenli olduğunu, ortaya çıktığı tarihin, Newfoundland Adası'nın bir İngiliz mülkü haline geldiği 1700 yılına kadar uzandığını düşünürler. Başka bir iddiaya göre de İngilizler Tibetli Mastiff'leri Newfoundland Adası'na getirdiler.

Norfolk TerrierYakın zamanlarda cins olarak kabul edilen bu köpekler Norfolk bölgesinden gelmişlerdir. Küçük Terrierlerden biridir.Hareketli,cesurdurlar. Dar inlere girebilir ve avcılık yapabilirler.Ev köpeği olarak çok popüler değilllerdir.

Norrbottenspets
Kökenleri tam olarak bilinmeyen kutup köpekleridirler.1982'de ırk standartları belirlenmiştir. Küçük boyutlarda,hafif bir köpektir.Suratlarında her zaman dikkatli bir ifade vardır.Sadık ve duyguludurlar. Bekçi köpeği olarak kullanılmışlardır ancak günümüzde zarif görüntüleri ve cana yakınlıkları ile insnaarkadaşlık eden köpek olarak daha popülerdirler.

Norsk Buhund
Kökenleri Ortaçağa kadar dayanır.Norveçli gezginler ve sömürgeciler bu köpeği 874 yılında İzlandaya getiriler vu köpekler yerli İzlanda cinslerinin atalarıdır. Adlarının anlamı Sığır köpeğidir. İtaatkar,cesur,enerjik,sadık ve çok çalışkan köpeklerdir. Sürü bekçiliği,koruma ve avcılık yapabilirler.İşitme,koku alma ve görme duyuları son derece gelişmiştr.

Norveç Geyik Avcısı
Kökenleri binlerce yıl öncesine dayanır. Sadık,eğitilebilir,uysal ve zekidirler. Geyik avı konusunda uzmanlaşmışlardır,geyiklerinin kokusunu çok uzaktan alabilirler.Kızak köpeği olarak da kullanılmışlardır.Herhangi bir savaş durumunda bu köpeklerin ve sahiplerinin seferberlik görevi vardır.Geniş arazilerde gezmeyi,uzun yürüyüşleri ve avlanmayı severler.
Norwich TerrierBu tüy en küçük terrierlerden birisidir.Cesur,hareketli,uygulu ve dengelidirler. Bu ırkın dişileri yavrularına karşı aşırı korumacıdırlar. Avlarını inlerinde yakalayan avcıdırlar.İlerleyen zamanlarda insanlara arkadaşlık eden köpekler olarak popüler olmuşlardır.Cambridge üniversitesi öğrencilerinin maskotudur.

Old English SheepdogKökenleri tam olarak bilinmemektedir.bu konuda üç ayrı iddia vardır. İlk iddia, bu köpeklerin Baltık bölgesinden gemiyle İngilte'ye getirilmiş bir sık tüylü Rus köpeğinden türedildiğidir. İkinci iddia ise bu ırkın Briard ve Bergamosca ile yakın akraba olduğudur. Üçüncü görüşe göre ise, bu cins Barbone ve Deerhound ile akrabadır. Tıknaz,kaslı ve iyi huylu bir köpektir.Kuyruksuzdurlar.

Otterhound
Bloodhound,Sert tüylü terrier,Harrier ve Griffon Nivemais'in çiftleştirilmelerinden türemişlerdir.Kökenleri oldukça esiye gider. Neşeli,cesur,az,öli,duygusal köpeklerdir,insanlarla iyi arkadaşlıklar kurabilirler.Av köpeği olarak bataklıklarda avlanabilir,koklayarak iz sürebilir.Adını aldıkları su samuru(Otterhound) bu köpeğin favori avıdır,koku alma duyuları oldukça gelişmiştir.

Pappilon
İtaatkar,sessiz,dengeli köpeklerir.İnsanlara çok sıkı dostluklar kurarlar.Küçük olmalarına karşın dayanıklıdırlar. Rönesans İtalya'sında çok popüler olan bu tür daha sonra Fransız yetiştiriciler tarafından daha da geliştirildiler. Yanlara doğru açık dik kulakları vardır,bu özellikleri onlara kebelek görünümü vermiştir adları buradan gelir.

Pekingese
1860 'da Pekingese batıya getirildi. 1893 'da ırk ilk defa İngiltere'de showlarda tanıtıldı. Amerika'da tanınması 1909'u buldu. Spitz kanı taşıdıklarına inanılır ancak esas kökenleri 4000 yıl geriye dayandığı için kesin olarak bilinmemektedir. Yüzyıllarca Pekin imparatorluk ailesinin gözdesi olmuştur. Bu köpekler kötü ruhları kovduğuna inanılan efsaneleşen Foo köpeğinin devamıdırlar.

Pembroke Welsh Corgi
Yaklaşık 70 yıldır farklı ırklar olarak değelendirilen Pembroke ve Cardigan Welsh Corgi ırklarının kökenleri konusunda kesin bilgi yoktur.800'lü yıllarda Galler bölgesine Vikingler tarafından getirilen Swedish Vallhound ırkından türediklerine inanılmaktadır.Başka bir teoriye göre ise Flamanlar tarafından MS 1107 yılında Pembrokeshire (Galler) bölgesine getirilmişlerdir.

Peru Tüysüz Köpeği
Bu ırkın kökeni hakkında bir kaç söylenti vardır.Bazı yetiştiriciler bu köpeklerin yerliler tarafından 2000-3000 yıl önce Güney Amerika'ya getirildiğini iddia ederler.bazı yetiştiriciler ise ırkın atasının Çin Creste köpeği olduna inanır. Hassas,oyuncu ve oldukça kolay eğitilebilen köpeklerdir.Apartman yaşantısına uygundurlar.Sadece başlalarının üst kısmına tüy vardır.

Petit Basset Griffon Vendien
Beyaz St. Hubert, beyaz ve sarımsı kahverengi İtalyan tazısı ile “kral beyazı” Grand Griffon’un çiftleştirilmesiyle geliştirildi. İnatçı,cesur,azimli bir köpektir.Aile içinde sadık,uysal ve sevimlidirler. Tek veya grup halinde oldukça uyumlu en iyi Fransız tazılarından biridir,geyik ve yaban domuzu avında başarılıdırlar.

Petit Bleu de GascogneTemel Özellikleri Grand Blue de Gascogne cinsinin küçük kardeşidir. Daha küçük olduğu için hareket yeteneği fazladır ve görünüşü daha sağlamdır. Gururlu, cüretli, inatçı bir köpektir. Efendisine karşı iyi huylu ve duyguludur. Evde uyuması gerekir. İyi huylu. Koklayarak iz sürer. Neler Yapar? Yabani tavşanların izini sürmekte ve ürkütüp avcıya doğru sürmekte çok başarılıdır.

Pharaoh Hound
Arap istilası sırasıda İspanya'ya getirilen Eski Mısır köpeği olduğuna inanılmaktadır. Sadık,duygulu ve oyuncudurlar. Çoşkulu bir avcıdırlar.Tavşan ve kuş avına uygundurlar.Uzun mesafeleri koşarak geçmekten hoşlanırlar,insan dostu,arkadaş köpeklerdir.

Picardy Çoban Köpeği
Kökleri ortaçağ'a kadar dayanan bu köpekler Kuzey Fransa'da oldukça popülerdirler ataları tam olarak bilinmemektedir. Düşmanlarına karşı geri atmayan cesur köpeklerdir.Enerjik ve azimli bir ırktır. Dış görünüşleri sempatiktir. Bu köpekler iyi bir çoban köpeğinin tüm özelliklerine sahiptir ayrıca çok iyi bekçilik yaparlar.

Plott Tazısı
Kökenleri Almandır A.B.D'ye 1750 Jonathan Plott tarasından getirilmişlerdir burada özenli biçimde üretildiler. Jonathan Plott'un torunları bu köpekleri piyasaya çıkarma konusunda oldukça isteksiz davrandılar. Bu nedenle bir cins olarak, ancak 1946'da kabul edildi. Kulakları büyük,kuyrulları uzun kaslı,sağlam yapılı bir köpektir.Kararlı ve cesur bir duruşları vardır.

PointerYaklaşık olarak 2yüzyıl önce İtalyan Pointeri,Tilki Tazısı,Bloodhound, Greyhound, Newfoundland,Setter ve Bulldog cinsi köpeklerin çiftleştirilmleri sonucu ortaya çıkmışlardır. Sabırlı,duygulu,zeki,çalışkan her duruma ayak uydurabilen bir köpek ırkıdır.Çocuklarla iyi anlaşırlar,şüpheli bir durum karşısında havlarlar ancak bekçi köpeği değillerdir.

Poitevin
Markin de Larrye tarafından 1692'de çeşitli tazı ve tilki tazılarının çiftleştirilmesinden türemişlerdir.Fransız Devrimi sırasında soyu tükenmeye yüz tuttuysa da, daha sonra başarılı bir biçimde tekrar yetiştirildi. Güçlü ve her işe uyum sağlayabilen köpeklerdir.Çok hareketli olduklarından ev dışında yaşamaları gerekir,oldukça kibar bir karakterleri vardır.Bataklık,plato ve ovalarda avlanabilir...

Polonya Tazısı
Polonya'nın yerli köpeğidir. Polonya tazıları güçlü köpekler olmalarına rağmen asla yırtıcı değillerdir.Son derece iyi huylu ve itaatkardırlar.Ev içinde yaşayabilirler.Koklayarak iz sürebilirler.Oldukça sağlam yapılı olan bu ırkın ses tonu güzeldir.Gelişmiş koku alma duyuları sayesinde avcılar tarafından tercih edilirler.Her türlü hava ve arazi koşulunda yol alabilirler.

PomeranyalıBu cins Prusya’nın Pomeranya bölgesinde geliştirilmiştir. Neşeli,gururlu,itaatkardırlar,yabancılara havlama huyları vardır.Geçmişte bekçilik ve çoban köpeği olarak karşımıza çıkmışlardır.Rönesansla beraber ev köpeği olarak popüler oldular.Evlerini seven bu köpekler,gerekli durumlarda korumacı olurlar.

Poodle (Minyatür Kaniş)Ataları tam olarak bilinmemekle beraber günümüzde soyu neredeyse tükenmiş Fransız su köpeği ve Barbetler ile akrabalıkları vardır.Fransa’da , Almanya’da , Danimarka’da ,Piedmont’da geliştirildi bilinememektedir. Çok zeki,cesur,neşeli ve eğitilmeye müsasittirler. Bu ırk Fransa'da Caniche olarak tanınır.Bu ad Canard'dan yani ördekten gelmektedir,Poddle'lar eskiden bataklık avında kullanılırlardı...

Poodle(Standart Kaniş)
Kökenleri tam olarak bilinmemektedir ve bu konuda çeşitli tahminler vardır.Fransa'da,Almanya'da,Danimarka'da, yoksa eski Piedmont’da mı geliştirildi bilinmemektedir.Günümüzde soyu neredeyse tükenmiş olan Fransız su köpeği ile barbet cinsinden türetilmiştir. Çok zeki,duyarlı,neşeli ve eğitilmeye müsait bir köpek ırkıdır.

Portekiz Su Köpeği
Ataları tam olarak bilinmemektedir.Portekiz'in yerli köpeklerindendir. Orta büyüklükte olan bu ırk köpekler kaslı bir vücut yapısına sahiptirler.Kavgacı,canlı,aceleci ve duygusaldırlar.Arkadaş olarak başarılılardır.Kolay heyecanlanırlar.Apartman yaşamına adapte olabilirl,kırsal bölgelerde yaşamakta sorun çekmezler. Çocuklara karşı son derece sevecendirler ve iyi anlaşırlar.

PugAtaları hakkındaki tartışmalar devam etmekte olan bu ırk en eski ırklardan biridir.M.Ö 400 yılında Asya'da ortaya çıktıklarına inanilmaktadır.Kısa tüylü pekingese'den türemesi ihtimal dahilindediri,ancak başka bir senaryoya göre küçük Bulldoglardan türemişlerdir,başka bir inanışa göre de nadir Fransız Mastifi Dogue de Bordeaux'nun minyatürü olduğu da düşünülmektedir.

Puli
1000'li yılların başlangıcında Macaristana getirilmişleridir.Doğulu göçmenlerin getirdiği bu köpekler Tiber Terrier'ine çok benzerler Oldukça hareketli ve dinamik bir çoban köpeğidir.Aile içinde nazik ve neşeli tavırlar sergilerler.Koruyucu özellikleri gelişmiştir.Sahiplerine karşı aşırı korumacıdırlar,herhangi biri sahiplerine ait bir şeye dokunursa o kişiye karşı hırçınlaşabilirler.

PumiFransız ve Alman çoban köpeklerinin çiftleşmesinen türetilmiştirler.1700'lü yıllarda ortaya çıkmışlardır. Saldırgan ve dikkatlidirler.Gezinmeyi ve havlamayı severler.Sahiplerine düşkün,sevgi dolu ve sadıktırlar,yabancılarla arkadaşlık etmeyi sevmezler. Pumi'ler hareketli ve dayanıklı çoban köpekleridir ayrıca bekçilik ve av köpekliği de yapabilirler.


Pyrenees Çoban Köpeği
Fransız çoban köpeklerinin bilinen ilk örneklerindendirler.Pyrenees bölgesinde ortaya çıkmış ve burada geliştirilmiştir.Burunlarının üzerinde tüyleri olan bu köpek ilk kez 1921 yılında tanıtılmışlardır.Düz Burunlu Pyrenees çoban Köpeği olarak da bilinirler. Olukça cesur,cüretli,zekidirler. Çok nadir hastalanan köpekler olarak ünlenmişlerdir.hastalıklara karşı dirençleri çok yüksektir.

Pyrenees Mastiff
Adlarını alıkları Pyrenees dağlarının güneyinde yaşarlar.Navarre Mastiff ya da Leon Mastiff olarak da tanınırlar. Zarif bir güzelliği olan simetrik vücutlu,güçlü köpeklerdir.İri vücutları vardır fakat buna karşı zarif adımlarla yürürler.Arkadaş canlısı,sessiz ve zekidirler.az yemekle yetinebilirler. Her türlü eklinliğe uyum sağlayabilirler.

Rafeiro do Alentejo
İsimleri İspanya Portekiz sınırında,Portekiz topraklarında kalan Alentejo bölgesinden gelir. Dış görünüşlerinin tembelliğine karşın son derece çalışkan,güçlü ve dayanıklıdırlar.Büyük bir kafa yapısına sahiptirler,gövdeleri St.Bernard'ın gövdesine benzer.En dikkarli bekçi köpeklerinden biridir. Yırtıcı hayvanlardan korkmazlar.Koruma ve bekçi köpeği olarak eğitilebilir ve çok başarılı olurlar.

Rhodesian Ridgeback1922 yılında Rodezya'da standartları belirlenmiştir.19.yüzylın sonlarında Boerler tarafından üretilmişlerdir.Sırtlarınaki uzunlamasına ve simetrik çizgilerle ayırt edilebilirler.. Bu izler ters yönde uzamış tüylerden oluşur. Göğsünde ve ayaklarında beyaz lekeler olabilir. Av esnasında oldukça hırçın ve yıtıcıdı olan bu güçlü köpekler evde ise sakin ve itaatkardırlar.


Rottweiler
İtalyan Mastiff'lerinden geldiklerine inanılır.Kökenleri Orta çağ'a kadar uzanır ve bu dönemde çoban köpeği olarak kullanılmışlardır. Bu ırk köpeklerin güçlü ve iri bir vücut yapıları vardır.olukça atletik ve kaslıdırlar.Çeneleri oldukça iyi gelişmiştir.Gözleri koyu renklidir.Sakin,itaatkar,cesur ve eğitilmeye uygundurlar.Sadece sahipleri ve aileleri tehlike altındaysa hırçınlaşırlar.

Russian Spaniel
Bu köpeklerin 3.yüzyılda İngiltere ve Fransa'dan Ukraynaya kaçırılan köpeklerde üretildiğine inanılmaktadır.Ataları English Cocker Spaniels ve English Springer Spaniel'dir.O zamanlar Rus asilleri arasında oldukça popüler olmuşlardır,daha sonraları ise av köpeği olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir.Safkan spanielleri üretimi sağlamak amacıyla korunmuşladır.

Sakallı Collie
Neşeli ve duygusal köpeklerdir.Sakallı Collie'ler çocuklarla iyi anlaşırlar oldukça iyi huylu köpeklerdir. Geçmişten günümüze çoban köpeği olarak gelişmişlerdir.Soğuk havaya karşı dirençleri yüksektir.Oldukça yumuşak bir kişiliği olan bu tür köpekler insanlarla çok iyi anlaşırlar ve iyi birer dostturlar. Açık havada uyumayı severler.

Saluki
Kökenleri Mısırlı ve Asyalı Greyhoundlardır bu iki ırkın çiftleşmesinden doğmuşlardır.Adları eski bir Arap kenti olan Salug’dan gelir. Çocuklarla arası iyi olan duygulu ve duyarlı bir köpektir.İran'ın yerli köpeğidir ceylan avlamakta kullanılmışlardır,günümüzde ise bekçi köpeği ve insana arkadaşlık eden köpeklerdir,işitme duyuları son derece gelişmiştir.

SamoyedSamoyedler olarak bilinen avcı ve balıkçı bir toplum ile Sibirya'da yaşarlar.Kızak çeken güzel dayanaklı köpeklerdir.1889'da Robert Scott adlı kaşif bu ırk köpekleri İngiltereye getirdi. Son derece kuvvetli,cesur,aktif,dayanıklı ve sakindirler.Tek bir kişiye bağlanırlar,insanlarla uyum içinde yaşayabilirler.Asla sorun çıkartmazlar ancak gerektiğinde de kavgadan kaçmazlar.

Sanshu
Genç bir ırktır. Kökenleri çok eski bir ırk olan Aichiye ile Çinli Chow Chow'ların çiftleşmesinden ortaya çıkmışlardır. Duygulu köpeklerdir,temizliklerine özen gösterirler.Sahiplerinin komutlarına dikkat ederler.Çok dayanıklı olan bu köpekler en kötü hava koşullarına bile dayanabilirler.Standart Sanshu'dan 10 cm daha küçük olan Sanshular vardır.Sanshu köpekleri mükemmel bekçilerdir

Schipperkee
İlk kez 1880'de bir köpek şov'unda tanıtılan bu tür Renssens alı bir kaptan katarınan Flanders'da yetiştirildi. Eğitilmeye müsasit,meraklı ve yabancılara krşı kuşkuludurlar. Geçmişte kunduracı ve denizcilerin köpeği olarak tanınırlardı.Yüzme eğitimi,avcılık ve bekçilik eğitimi görürlerdi.Günümüzde insana eşlik eden bir köpektir.

Sealyham Terrier
Tazı, Dandie Dinmont, Flanders Basseti, Corgi, West Highland Terrieri ve Fire Fox Terrier'lerinin 19.yüzyılda John Edwars tarafından çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmışlardır,kayıtlara 1910 yılında geçmişlerdir. Savaşçı,duygulu ve neşeli bir köpektir,görünüşleri oldukça güzeldir.İnlere ve ağıllara girebildikleri için kokarca,su samuru,porsuk ve tilki avı için uygundurlar.

Shetland Çoban Köpeği
İskoçya'nın Shetlan adasından balıkçılar tarafıdan getirilmişlerdir ve İngiltere'de Yakkin ırkı ile çiftleştirilen Collie'lerden ortaya çıkmışlardır. Yabancılara karşı soğukkanlı ve kuşkulu olan bu köepkler çocuklara karşı oldukça hassas ve duyguludurlar.Bu ırk köpekler bazen inatçılık yapabilirler. Uzun tüylü Collie ırkına benzetilirler.

Shiba Inu
Atalarının Chow Chow ve Kyüshü olduklarına dair inanış vardır.Çok eski bir ırktır.Çin'den Japonyaya getirilmiş ve buradan dünyaya yayılmıştır. Uysal bir köpek türüdür,eğitilmeye müssaittirler,duygulu,cesur ve temizdirler. İnsanlarla dostlk kurabilen bu köpekler sevimli bir görünüşe sahiptirler.Küçük av hayvanlarının avlanmasında ve bekçilik için uygundurlar,koklayarak iz sürebilirler.

Shih TzuBüyük ihtimalle 17.yüzyıl'da Tibet'ten Pekin'e getirilen Tibetian Lhasa Apso köpekleri ile Pekingese ırkının melezleridirler.İmparatorluk döneminde Çin'de son derece popüler olmuşladır,Avrupaya satılmaları veya gönerilmeleri yasaklanmıştı.İlk kez 1930 yılında Çin'den İngiltereye gönderilmişlerdir.İngiltere'de 1946 yılında ırk olarak tanınmış, AKC tarafından ise 1969'da kayıtlara geçmiştir.

Sibirya Kurdu (Husky)
Sibirya kurtları 1909 yılında Alaskadan getirilmişlerdir. Oldukça hareketli,dayanıklı,güzel görünümlü köpeklerdir.Orta büyüklüteki bu ırk insanlarla oldukça uyumlu ve duygusaldır.İnsanlara arkadaş olmada başarılıdırlar ancak inatçıdırlar ve kolay sıkılırlar. Kiloları sayesinde hızlı koşabilirler ve kızak yarışlarında kullanılırlar.

Silky Terrier
Bu ırk Caim ve Yorkshire terrierlerinin melezidir.1962 standartları belirlenmiştir.1967'de bu standartlar değiştirilmiştir.Sidney terrieri olarak da bilinirler. Son derece zeki,azimli,sosyal,meraklı ve neşelidirler. Geçmişte küçük hayvanları avlamada kullanılmışlarır.Günümüzde sadece insana eşlik eden arkadaş köpeklerdir.

Siyah ve Açık Kahverengi Rakun Tazısı
Ataları Bloodhound ve Tilki tazısıdır.A.B.D'de üretilmişlerdir 1945’den beri de bir cins olarak kabul edilmektedir. Zeki,canlı ve çalışkandırlar,sahiplerine itaat ederler.Rakun avında uzmandırlar ayrıca keseli sıçan,ay,ve geyik avına da uygundurlar.Arazi şartların uyum sağlarlar,her türlü hava koşuluna karşı dayanıklıdırlar. Nadiren bazıları hırçın ve sinirli olur.

Skye Terrier
1600'lerin başında bir İspanyol gemisi cottish Hebrides'teki Skye Adası'nın kayalarına çarptı. hayatta kalmayı başaranlar Malta köpekleri bu yöredeki yerli terrierlerle çiftleştiler ve sonuç olarak ırk ortaya çıktı. Oldukça değişik bir görünüme sahip olan bu köpeklerin bedenlerinin uzunluğu yüksekliklerinin 2 katıdır.Nazik,duygulu ve çok iyi huylu köpeklerdir.Sahiplerine düşkün ve sadıktırlar...

Slovak Tchouvatch
Çekoslokavya'nın dağlarında gelişmişlerdir. 1964 yılına standartları belirlenmiştir. Bu ırk köpekler gece ve gündüz sürekli dikkarli köpeklerdir,oldukça cesurdurlar.Gösterişli görünümleri vardır,sahiplerine iyi davranırlar.Kurtlarla ve ayılarla dövüşebilirler.Macar köpeğine benzeyen bu ırk birbirleriyle karıştırılırlar.Her türlü arazi ve her türlü hava koşulna dayanıklıdırlar.

Soft Coated Wheaten Terrier
Terrier kökenli en genç ırklardan biridir. Kökleri 1700'lere kadar gider ancak ilk olarak 1933'de tanınmışlardır. Güçlü bir köpek olan bu ırk aktif uyanık ve cesurdur,yetenekleri çeşit çeşittir. Yetiştiricileri bu köpeklerin pek çok işe uygun olduğuna inanırlar.Bekçilik,sürü başı,avcılık,korumalık yapabiliklerini iddia ederler.

Sokö (Sokak Köpeği)
Temel Özellikleri Çomar, melez bir ırktır. Diğer köpek ırkları gibi saf bir ırk değildir, ortak özellikleri bir başlık altında toplanabilecek kadar benzer görünüşleri olmasa bile, ortak kişilik özellikleri sergileyebilir. Bu yüzden ve evimizdeki birçok köpeğin bu ırk başlığı altında toplanabileceği mantığına dayanarak Türk Sokak Köpeği diye adlandırdığımız Çomar'ı köpek ırkları listemize aldık....

St. Bernard (Saint Bernard)
İri,dayanıklı ve kaslı olan bu köpeklerin kafa yapıları oldukça güçlüdür.İnsanlarla çok iyi anlaşırlar itaatkar,sadık ve sakin bir köpek türüdür.Küçük köpekleri çok sevmezler.Bu köpekler çığ düşeceğini sezebilirler.Uzun tüyleri olan bu köpekleri geniş dişli ve uzun bir tarakla sık sık taramak ve sert bir fırça ile fırçalamak gerekir.Her gün yürüyüşe çıkarılmalı egzersiz yaptırılmalıdır.

Staffordshire Bull Terrier
Bu tür 19. Yüzyıl'da İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog'un Terrier türü ile çiftleşmesinden ortaya çıkmıştır. Oldukça kuvvetli köpeklerdir,kaslı ve çeviktirler.sakşn ve itaatkar olablirler genel olaral savaşçı bir yapıya sahiptirler., Sahiplerine ve çocuklara karşı son derece hoşgörülüdürler. Sahipleri için oldukça fedarkardırlar,evde uyumayı severler.

Standart SchnauzerAlmanya,Bavyera'da yetişmişlerir tam olarak ortaya çıkış tarihleri bilinmemektedir."Schnauze"nin anlamı burundur adlarını bu sözcükten almışlardır. Cesur,duygulu,atılgan ve fedakardırlar.Bu ırkın en önemli özelliklerinden biri köpeklere özgü kokularının olmayışıdır. Orta büyüklükte olan bu köpekler çok hareketlidirler.

Steinbracke
Almanyada yetiştirilmiş bir türdür başka ülkelerde çok bilinmezler. Son derece güçlü orta büyüklükte bir köpektir,av sırasında tam bir savaşçıdır ve kolay kolay yorulmazlar.Ev ortamında yumuşak başlı ve duyguludurlar. ev içinde uyumayı severler.Koklayarak iz sürebilirler,yabani tavşan avında başarılıdırlar,büyük avlara karşı kendilerini korurlar.

Styrian Dağ Tazısı
Tel tüylü Styrian tazısı ile Hannover tazısının çiftleşmesinden doğmuşlardır. Orta büyüklükte bir köpektir,av esnasında inatçı ve kabadırlar.Bu köpekler sahiplerine iyi huylu ve duygusaldırlar,temiz ve neşeli bir köpektir.Yüzleri ciddi ve zeki görünürler.Enerjileri yüksek olan bu ırk kolay yorulmaz,soğuk havaya karşı dirençleri yüksektir.Dağlık ve kayalık arazide kolayca gezinebilirler.

Sussex Spanieli
1885'de ırk olarak kabul edildiler İngiltere orijinlidirler. Av dışındaki zamanlarda oldukça sakindirler,av esnasında ta mbir savaşçıdır.Kendilerine has yürüyüşleri vardır.Ormanlık alanlardaki avlar için uygundurlar.Küçük avları getirirler.İnsanlara arkadaşlık etme bakımından başarılıdırlar.Tüylerinin altın kırmızısı rengi özellikle gün batımında ağaçların ve avın rengiyle karışır.

Tatra Çoban Köpeği
Tatra köpekleri, Fenikelilerin Avrupa'ya getirdiği Bergamasco'dan türetilen gruba mensuptur. Tatra Çoban köepekleri zeki,neşeli ve cesurdurlar.Çabuk heyecana kapılabilen bu köpekler asla sinirli değillerdir.Dağlık ve kayalık bölgelerde oldukça başarılı çoban köpekleridir,soğuk havaya karşı dirençleri yüksektir.Bu ırk günümüzde koruma ve bekçiği köpeği olarak karşımıza çıkar.

Tibet Terrieri
Kök çok eskilere dayanan neredeyse Tibet'teki ırkların hepsinin akrabası veya atası olan türdür. Tibet Terrierleri Bobtail'lerin minyatürüdürler.oldukça zeki,duygulu,ılımlı ve canlıdırlar. Bütün terrir'ler gibi bur köpeklerde yabancılara soğuk davranırlar. Vücutları oldukça sağlamdır,sırtlarında kıvrımlaşan tüyleri vardır,insana arkaaşlık eden köpeklerdir.

ibetli Mastiff
Dünyadaki Molossusların ve Mastif'lerin ataları olan Tibet köpeklerinden türetilmişlerdir.İngilizler Tibet'te soyları tükenmekte olan bu köpeklerin kusursuz bir örneğini üretmeyi başarmışlardır. Gelişmiş kemik yapıları vardır ve çok dayanıklı köpeklerdir.Yüzleri İngiliz mastiff'lerinden daha küçüktür.Tibet'te yaşayan bir kaç safkan Mastiff köpeği vahşi ve saldırgandır.

Tibetli SpanielTibet'te yetiştirilmişlerdir.Ataları Pug ve Japon Spanielidir. Yabancılara karşı çekingen davranan bu köpekler aile içinde ise oldukça sevecen ve duygusaldırlar.Seslere karşı dikkatlidirler.Mükemmel bir aile köpeği olan bu tür bağımsızlığına düşkündür,yabancılara karşı soğukturlar.

TosaKochi,Bull Terrier,Bulldog,Büyük Dane ve ST.Bernard'ın çiftleşmesiyle 1868-1912 yılları arasına geliştirilmiş yeni bir ırktır. İtaatkar,zeki ve eğitilmeye müsait bir köpektir.Tosa köpekleri dayanıklı,sağlam,saldırgan ve cesurdurlar.Tehdit edici olabilirler ilk kez köpek sahibi olacaklara tavsiye edilmezler.

Trigg Tazısı
Kentucky'de Albay Hayden TRIGG tarafından Walker tazısı ve İrlanda tazısı çiftleştirilerek ortaya çıkmışlardır. Güzel dikkat çekici görünümlü köpeklerdir ince vücutları olmasına karşın güçlüdürler.Komutlara karşı dikkatlidirler,çocuklarla iyi anlaşırlar.Ev dışında yaşamaya daha uygundurlar.Çok hareketli köpeklerdir.Özellikle avlanmak için yetiştirilmişlerdir.

Türk Tazısı
Türkiye'deki köpek ırkları içinde en az nüfusa bu ırk sahiptir.Bu ırk'a dair bilgiler 16.yüzyıla kadar dayanmaktadır.Bir minyatürde Kanuni Sultan Süleyman'ın şehzadelerinden biri, Türk tazısı ile avlanırken resmedilmiştir. Bu ırkın atalarının Kırgız tazısı olduğu sanılmaktadır.Orta Asya'dan Anadoluya yapılan göçler esansında getirildiklerine inanılmaktadır.

Tüysüz Collie
Collie ırkının tüysüzleri olan köpeklerdir. Ailelerine düşkün olan bu köpekler oldukça itaakardırlar.Yumuşak huylu ve zekidirler.Apartman hayatına kolayca uyum sağlayabilirler,insanlara eşlik eden köpekler olarak bilinirler.İngiltere dışında çok fazla popüler değildirler.

Tyrolean Tazısı
Avustalya'nın eski tazılarından üretilmişlerdir.Kırda ve sıcak havada avlanabilirler. İtaatkar köpeklerdir,cesur ve hareketlidirler,30-39cm büyüklüğünde olabilirler,daha küçükleri vardır.Hızlı koşabilen kas yapıları iyi gelişmiş köpeklerdir,koku alma duyuları gelişmiştir.İçinde bulundukları ortama uyum sağlarlar.İz sürme yetenekleri vardır.

Valee Çoban KöpeğiFenikelilerin getirdiği çoban köpeklerinden Bergamasco gibi türetilen bir gruba dahildir. Hafızaları çok kuvvetli olan bu köpekler,oldukça nazik,sakin,temizdirler.Çocuklarla iyi anlaşır onlarla arkadaş olurlar.Vücutlarının kas yapısı gelişmiştir ve güçlü hayvanlardır.Tüyleri taranabilir,sürü köpeği olan bu ırk köpekler günümüzde insanlara eşlik eden arkadaş köpeklerdir.

Vizsla
Ataları arasında Transilva tazısı ve Türk yazısı olduğu söylenilmektedir ancak kökenleri tam olan bilinmemektedir. İtaatkar,duygulu,zeki ve eğitilebilirdirler.Her türlü av için uygundurlar.Oldukça gelişmiş koku alma duyuları vardır,arazi fark etmeksizin avlarını sahiplerine geri getirirler.Macaristan'nın yerli köpeğidirler ancak Macaristan dışında da oldukça bilinirler.

WeimaranerKökleri 1600'lere kadar uzanır.Bu tarihlerin başında yapılan bir Van Dyck tablosunda görülmüşlerdir.Bazı yetiştiriciler tarafından Albinizm'e yakalanmış Alman av köpeğinden türediklerine inanılır.Bazı yetiştiriciler ise Alman tazılarından ürediklerine inanırlar.Başka bir söylentiye göre Weimer Grand Dükü Karl August normal bir pointer ile sarı bir pointeri çiftleştirerek türü ortaya çıkartmıştır....

Welsh Springer Spaniel
Av köpeği oalrak Spaniel Stock cinsinden türetilmiştir. Oldukça güçlü ve sağlam bir yapıya sahip bu köpekler.özgürlüklerine düşkün,sadık ve duyarlıdırlar. Zorlu arazilerde avlanmaya uygundurlar,avı bulup getirebilirler,Her türlü hava koşulunda yorulmaksızın avlanabilirler.Sürekli neşelidirler.Av alanından uzaklaşmayı sevdikleri için en az 6 aylıkken bu konuda eğitilmelidirler.

Welsh Terrier
1700'lerde üretilmesine karşın ilk kez 1885'te resmi olarak tanıtıldılar.Bir süre Kırmızı Wire Fox Terrier olarak anılmıştırlar. Airedale Terrier'in diğer Terrierlerle çiftleşmesinden doğmuşlardır.Cesur,itaatkar,duygulu,neşeli ve bağımsızlıklarına düşkündürler.Tüylerinin yıla 2 kez kesilmesi gerekir,tüylerini sık sık fırçalama faydalıdır.
__________________
petsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz petsever'in Mesajına Teşekkür Etti.