Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.10.14, 13:42   #5
Dilaver
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 418
Mesajlar: 3,715
Ettiği Teşekkür: 18943
Aldığı Teşekkür: 20309
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Batıktan Çıkan Kahraman | Mustafa Ertuğrul Aker

Mustafa Ertuğrul Aker Hakkında
USS Yorktown, Akagi, Kaga ve Soryu... Bu isimler Japon- Amerikan savaşında batan uçak gemilerine ait isimlerdir.

Fakat batan ilk uçak gemisi Ben My Chree'dir.. Bu uçak gemisini batıran bir Türk zabiti Mustafa Ertuğrul AKER'dir.

Mustafa Ertuğrul, resmi kayıtlara göre 1. Dünya Savaşı’nda aralarında zırhlı, hücumbot, uçak gemisi ve başkaca irili ufaklı 200 civarı düşman tekne ve gemisi batırmış cilalı söylevlerde adına rastlanmayan bir subaydır.Vurduğu gemiden kurtulan personele kendi askerlerinin temiz esvaplarını giydiren, yaralarını saran onları Antalya’da tedavi ettiren ve onlara insanlık dersi veren Mustafa Ertuğrul’un attığı bir top Paris 2 gemisindeki Fransız bayrağına isabet ettiği için gemiden kurtulan Fransız kaptandan özür dileyecek denli nezaket sahibi bir kahramandı..

Aynı Fransız kaptanını Konya'daki esir kampına göndermeden önce, esir kaptanın batan gemiden kurtarmayı başardığı köpeği için endişelendiğini öğrenince köpeğe bakma sözü verecek kadar centilmen bir askerdi O.

Mustafa Ertuğrul’un Batarya Personeli Paris2’in Cankurtaran Simidi ve Gemi Komutanının Köpeği Mastik ile…


Mütareke sonrasında Aydın cephesinde silahları teslim almaya gelen İngiliz komutan, Mustafa Ertuğrul Bey'i tanıyacak ve "Sizin gibi bir komutanın silahını almayı askeri şerefe aykırı sayarım" diyerek silahlarını bırakacak kadar düşmanının saygısını kazanamış bir Türk Subayıdır O.Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ise Antalya'sında çiftçilik ve bayındırlık işleriyle gene tevazu yüklü bir yaşam sürdü Mustafa Ertuğrul.

Çok sevdiği komutanı Şefik Aker’ in kızıyla evlendi ve onun soyadını aldı.


Bir süre CHP İl Başkanlığı yaptı.

Antalya B. Belediyesi, 2007 yılında, Atatürk Parkı’na Mustafa Ertuğrul anısına heykelini dikti


Soyadı Kanunu’nun ardından “AKER” soyismini almış. Atatürk'ün kendisini evinde ziyaret etmesi ve son derece sevmesine karşın, Ata'ya olan manevi yakınlığını, Cumhuriyet'in ilk kuşağının kimi mensupları gibi istismar etmemiş.

Antalya Kemer Belediyesi, 13 Nisan 2010 günü, 4 ncü Paris-2 Batığı Dalışları kapsamında, Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker Anıtı’nın açılışını yaptı.


İstese vali, mebus hatta vekil olması işten değildi. Gazi'nin sofralarında yalınayak tepsi taşıyan nice ciğersiz sonradan mühim mevkiler elde ederken, Mustafa Ertuğrul tarihi kişiliğiyle yetinmiş, yaptıklarına ihanet etmemiş...

Akrabaları, tanıyanları O’nun politik hırslar yerine atına binmeyi, resim yapmayı, bahçesine ve toprağına emek dökmeyi tercih ettiğini anlatıyorlar.
Mustafa Ertuğrul Antalya’ da 5 Kasım 1968 günü vefat etti. Askeri törenle Antalya Andızlı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

SAYGIYLA

Ruhu Şad Olsun!


Aldığı madalya ve rozetler;

1. Osmanlı Liyakat Madalyası – Sultan Abdülhamit döneminde savaşta başarı gösteren askerlere verilmiştir.( Sultan Reşat döneminde Mustafa Ertuğrul’un babasına da bu madalya verilmiştir.)

2. Donanma İane Madalyası – Osmanlı Donanması’na yapılan hizmet ve yardımlar karşılığı verilmiştir.

3. Çanakkale’de düşürdüğü İngiliz keşif uçağı pilotunun şapkasındaki rozet. Mustafa Ertuğrul’a hatıra olarak verilmiştir.

4. Avusturya 305 no’lu havan top birliği Çanakkale hatıra rozeti

5. Alman Demir Haç Madalyası

6. İstiklal Madalyası

7. Prusya Liyakat Madalyası

8. Cedit Girid Madalyası (II. Abdülhamid döneminde Girit’te savaşan askerlere verilen bu nişan, Mustafa Ertuğrul’un babasına aittir. Oğullar da bu nişanı takabiliyorlardı.)

9. Galiçya Savaşı metal rozeti

10. Harp Madalyası. Çanakkale, Galiçya, Kafkasya, Irak ve Mısır’da savaşanlara verilmiştir.Kaynak1 Feyzi Öktem - Ali Işıngör Focus Dergisi 2004 Ekim Sayısı

Kaynak2 Mustafa Aydemir “Ben Bir Türk Zabitiyim” isimli kitabı

Kaynak3 www.ahmetakyol.net

Kaynak4 Atlas Dergisi, 2005 Eylül Sayısı

Kaynak5 ozeldetaylarmuzesi


__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti