Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.10.14, 10:17   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,529
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33075
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cumhuriyeti Kuran CHP, Tasfiyeye Seyirci Kalıyor" - Hüseyin Aygün

Ankara Dikmen’de düzenlenen panelde konuşan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Gezi direnişinin ardından Türkiye için umutlandığını belirterek “Yeni bir emekçi cumhuriyeti demek için çok sebebimiz var” dedi.(İleri - Ankara) Ankara’nın Dikmen semtinde 29 Ekim’de Cumhuriyet Yürüyüşü yapmak üzere yola çıkan Dikmen Cumhuriyet Yürüyüşü Hazırlık Komitesi, Dikmen Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı’nda “AKP Diktatörlüğüne Karşı Eşitlikçi, Özgürlükçü, Laik Cumhuriyet” başlıklı bir panel düzenledi.

Panele CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Yurt Gazetesi yazarı Fatih Yaşlı ve HTKP Merkez Komite üyesi Baran Özkan konuşmacı olarak katıldı.

“YENİ BİR EMEKÇİ CUMHURİYETİ DEMEK İÇİN ÇOK SEBEBİMİZ VAR”

Konuşmasına “cumhuriyetin değerini anlamamız için AKP’yi görmemiz gerekti” sözleriyle başlayan Hüseyin Aygün, cumhuriyetin din rejiminden akıl rejimine geçiş olduğunun altını çizdi.


Gelinen noktada CHP’nin de hataları olduğuna değinen Aygün, “Cumhuriyeti kuran CHP cumhuriyetin tasfiye sürecine seyirci kalıyor. Halk imam hatipleşmeye karşı çıkarken CHP durumun farkında değil. Tarihi okuyamıyor olabilirsin, siyaset de bilmeyebilirsin ama kitlene sadık ol” şeklinde konuştu.

“Devletle cumhuriyeti karıştırmayalım” diyen Aygün, Dersim, Maraş, Sivas katliamları eleştirilirken cumhuriyetin suçlanamayacağını, cumhuriyetin din rejiminden akıl rejimine geçiş olduğunu ifade etti.

Gezi direnişinden önce umutlarının azaldığını ve Türkiye’nin Ortadoğu’daki gerici rejimlere benzeyeceğini düşündüğünü söyleyen Aygün, Gezi’nin ardından artık Türkiye’ye dair umutlu olduğunu vurguladı. “Yeni bir işçi emekçi cumhuriyeti demek için çok sebebimiz var” diyen Aygün, bunun için verilen mücadele edenlerin yanında olacağını belirtti.

“KAZANIMLARI MUHAFAZA EDEREK YENİ BİR CUMHURİYET KURMALIYIZ”

​Aygün’ün ardından söz alan Fatih Yaşlı, AKP’nin hükümet olmanın ötesinde devleti ele geçirme iddiasında bir parti olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet’in kurumlarının kağıt üzerinde yerini koruduğunu ancak bugün 1923’te kurulan cumhuriyetten bambaşka bir düzen olduğunu söyledi. AKP iktidarına giden sürecin köklerinin çok eskilerde olduğuna değinen Yaşlı, gericilik ve emperyalizmle kurulan ilişki arasındaki paralelliğin altını çizdi. Soğuk savaş döneminde Türkiye’yi yönetenlerin Sovyetler Birliğine karşı ABD’nin karakolu olmayı üstlendiğini hatırlatan Yaşlı, bu dönemde eğitimin dinselleştiğini vurguladı.

Türkiye’nin dinci otoriter ve emekçi düşmanı bir rejimle karşı karıya olduğunu söyleyen Yaşlı, “buna karşı cumhuriyeti savunmalıyız, geçmişteki kazanımları muhafaza ederek yeni bir cumhuriyet kurmalıyız” dedi.

“HAZİRAN KİTLESİ ÖRGÜTLÜ OLSAYDI ERDOĞAN FAS’TAN DÖNEMEYEBİLİRDİ”

Son konuşmacı Baran Özkan, karşısında halkı bulmadan cumhuriyetin kurumlarını tasfiye eden AKP’nin toplumsal hayata müdahale edince sert tepkiyle karşılaştığını söyledi.


AKP’nin düşmesinde en büyük engelin Meclis muhalefeti olduğu ifade eden Özkan, muhalefetin AKP’ye benzeyerek AKP’yi devirmek istediğini söyledi.

“Haziran kitlesi örgütlü olsaydı o günlerde Fas’a giden Tayyip Erdoğan dönemeyebilirdi” diyen Özkan, Birleşik Haziran Hareketi’nin Türkiye’deki laik, cumhuriyetçi, halkçı arayışı örgütleme ihtiyacından ortaya çıktığını belirtti.

İlerihaber.org


__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.